"Koronakriisi on jo saanut Ruotsin kysymään ruokaa Suomesta – Naapurimaan omavaraisuusaste historiallisen alhainen"
Paljonko Ruotsi auttoi Suomea meidän nälänhädässä? Sinne on haalittu viime vuosina miljoonia ihmisiä vaikka näille ei edes riitä ruoka. Kuolkoot nälkään, niin mekin teimme 😂
https://www.maaseuduntulevaisuus.fi/ruoka/artikkeli-1.1022446
Meillä oli Euroopan viimeinen suuri nälänhätä ja nyt Ruotsi vie leivänkin pöydästä
4
<50
Vastaukset
- Anonyymi
Kun Suomessa koettiin nälkävuodet, olimme Venäjän vallan alla, olleet jo hyvän aikaa. Sama katastrofi koettiin Ruotsissa. Suomesta ja Ruotsista (ja muista Pohjoismaista) lähti valtaisat määrät siirtolaisia Amerikkaan.
Hyppy 1000-luvulta ei 1800-luvulle ei onnistu päivässä 😂
Mutta tosiaan Euroopan viimeinen suuri nälänhätä koettiin Suomessa, ei siis Ruotsissa, Norjassa tai Tanskassa 😂- Anonyymi
Sven-Håkan kirjoitti:
Hyppy 1000-luvulta ei 1800-luvulle ei onnistu päivässä 😂
Mutta tosiaan Euroopan viimeinen suuri nälänhätä koettiin Suomessa, ei siis Ruotsissa, Norjassa tai Tanskassa 😂Mitäpä jos ottaisit tästä lähtien aina asioista selvää ennen kuin tulet palstalle (kiitos jo etukäteen):
https://en.wikipedia.org/wiki/Swedish_famine_of_1867–1869 Anonyymi kirjoitti:
Mitäpä jos ottaisit tästä lähtien aina asioista selvää ennen kuin tulet palstalle (kiitos jo etukäteen):
https://en.wikipedia.org/wiki/Swedish_famine_of_1867–1869"The famine struck throughout Sweden, but was particularly severe in the northern provinces. Because of early ice and snow disturbed communications, it was hard to transport and distribute emergency food supplies to the starving areas"
"There was widespread criticism focused on the belief that the famine in Sweden was caused by unjust distribution.[1] This is supported by the fact that the year of 1867 was in fact a successful year for the Swedish cereal exports: the largest of the farms and estates in Sweden exported their harvests, mostly oats, to Great Britain, where it was used for horse drawn buses in London."
Arvaa ketkä siellä pohjoisessa asuivat ja jäivät ilman ruokaa.
" Nälkävuosien aikana lasketaan väestönmenetys noin 150 000 hengeksi.[4] Mutta eräiden arvioiden mukaan näiden kolmen vuoden aikana nälkä ja taudit – jotka tarttuvat herkemmin aliravittuihin – tappoivat jopa 200 000 henkeä, eli noin kymmenesosan Suomen silloisesta väestöstä.[5] Suomen väkiluku oli seitsemänä vuonna (1866–1872) pienempi kuin vuonna 1865. "
Suomessa mittasuhteet olivat kumminkin hieman toista luokkaa.
Mutta aivan kuten Venäjä oli mielestäsi vastuussa Suomen ruokahuollosta niin eikö Ruotsi ole myös nykyään vastuussa omasta ruokahuollostaan itsenäisenä valtiona?
Svekot ovat tosin varmasti valmiina kärsimään nälkää muutaman kuukauden kunhan Ruotsissa on ruokaa 😂
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Tänään pyörit ajatuksissa enemmän, kun erehdyin lukemaan palstaa
En saisi, silti toivon että sinä vielä palaat ja otetaan oikeasti selvää, hioituuko särmät ja sulaudummeko yhteen. Vuod305740- 345150
- 292944
- 342424
- 372098
- 152048
- 301768
En ole koskaan kokenut
Ennen mitään tällaista rakastumista. Tiedän että kaipaan sinua varmaan loppu elämän. Toivottavasti ei tarvitsisi vain ka191667- 121661
Voi ei! Jari Sillanpää heitti keikan Helsingissä - Hämmästyttävä hetki lavalla...
Ex-tangokuningas on parhaillaan konserttikiertueella. Hän esiintyi Savoy teatterissa äitienpäivänä. Sillanpää jakoi kons361593