Kukkona tietysti YLE levittämässä kauhua ja epäjärjestysta, media pitäisi laittaa kuriin ja vain asiallista tietoa niitä taritseville. Itse koronasta sen verran ettei se ole infulenssaa kummempaa, yksinkertaisella järjellä ajatellenkin näin pitääkin olla, jos virus eliminoi kantajansa ja levittäjänsä niin pöpönkin elinkaari on lyhyt.
Median meno muistuttaa kybersodankäyntiä, valeuutisineen ja disinformaatioineen..
Median meno muistuttaa kybersodankäyntiä, valeuutisineen ja disinformaatioineen..
Vastaukset 40
Vanhimmat
"Venäjä on käynnistänyt suuren länsimaiden vastaisen disinformaatiokampanjan pahentaakseen koronaviruksen vaikutuksia, lisätäkseen paniikkia ja kylvääkseen epäluottamusta. Näin päätellään Euroopan unionin raportissa, jonka uutistoimisto Reuters on nähnyt."
Ihmiskunnan pimeä puoli on noussut pintaan, olen hyvin pettynyt nykymenoon, enää puuttuu että aletaan polttaan noitia ja sotkemaan neitoja suohon.
Poltetaan mieluummin ministerit ...
Pohjois-koreassa ei ole koronaa ?
Koskapa Länsi mitään hyviä asioita Pohjois-Koreasta kertoo, mutta tavallisimmin Länsi ei kerro mitään Pohjois_Koreasta. Mutta jos koronaa on Etelä-Koreassa niin eiköhän sitä ole Pohjois-Koreassakin.
Oiva ilmaus.
Valitettavasti poliitikot ympäri Euroopan myötäilevät housuihinsa laskevaa mediaa.
Jotain rajaa nyt, pitääkö koko maailman pysähtyä että voidaan pelastaa muutama elämänsä jo eläneen henki.
" Me voisimme ottaa käyttöön ulkonaliikkumiskiellon, me voisimme ottaa käyttöön liikkumisen rajoituksia, mutta haluan kyllä ajatella ja uskoa, että ihmiset suhtautuvat (ohjeisiin ja suosituksiin) sillä vakavuudella kuin pitää suhtautua, Marin sanoi."
Korona on looginen osa evoluutiota, jossa heikompi osa karsiutuu pois.
Evoluutioon uskominen on vanhan-aikaista ja epätieteellistä.
https://www.youtube.com/watch?v=L-laTCU2qu0&t=2402s
Huomautin ainoastaan evoluution "inhimillisyydestä."
Heh heh. Seniili yleislääkäri, jolla ei ole minkäänasteista tutkijakoulutusta evoluutiotutkijan koulutuksesta puhumattakaan, luulee kaataneensa evoluutioteorian.
Evoluutioteoriaa opetetaan jopa tuhansissa tiedeyliopistoissa, eikä sen pätevyydestä ole mitään epäselvyyttä. Ihmiset, jotka uskovat 6000 vuotta vanhaan maapalloon, puhuvaan aasiin ja puhuvaan käärmeeseen tuskin tieteellisiä teorioita kaatavat, eivätkä kaadakkaan.
Säälittävä vanha mies saarnaamassa videolla, ja kouluttamattomat uskonnolla aivonsa korventaneet uskovat.
Entäs sitten biogenetiikan emeritusprofessori Matti Leisola ja kasvatustieteen professori Tapio Puolimatka, onko nekin säälittäviä seniileitä? :)))
Kuuntele niitäkin you tubesta, ja Mia Puolimatkaa.
"KR 1933/-38
1Kor. 1:20 Missä ovat viisaat? Missä kirjanoppineet? Missä tämän maailman älyniekat? Eikö Jumala ole tehnyt maailman viisautta hullutukseksi?
Oletko sitä mieltä niinku Hitler ja Stalin, että sitä evoluutioa voisi hieman avittaa hävittämällä turhaa roskaväkeä?
Paskapuhetta ikäihmisten "vastuuttomuus", jos menee ruokaa hakemaan kauppaan!
Lapissa ja muuallakin nuoret pippaloi ja "dippaa" luxus-mökeillä ja siellä kuhnataan viirukset kyllä oikeisiin paikkoihin ja läheltä.
Ikäihmisissä muutama tartunta, nuoret aikuiset (30-39v.) johtaa tartuntalistaa komeasti. Turha naljailla ikäihmisistä, jotka hoitavat asioitaan - kukas ne hoitaa.
Ei kukaan muu. Nuoret hoitaa koiriaan ja marsujaan. Kohta saavat niistä uusia tauteja!
Aloittaja hoi, onanoi sinä jollakin muulla kuin tuolla medialla.
Maalaismedia vie kirkkaasti voiton tässä onanointi-kisassa...
"Maaseudun Tulevaisuus, uutispäällikkö Niklas Holmberg:
Koronapandemian oikea vertailukohta on toinen maailmansota"
Ja peräkammareissahan otetaan kirjaimellisesti kaikki mitä tähän aviisiin raapustellaan...
Oikein toteat YLE:stä.
Saisikohan näin veronmaksajana pyytää YLE:ltä puolueettomuutta aiheessa, jossa asiakkaat nyt kuolevat.
Toimitusketjutkin on jo rikki – eikä niiden ennallistamista ainakaan edistä se, että Kiina osoitetaan ainoaksi syylliseksi. Ovat jo vähentämässä mm. lääketuotantoa ulkomaihin.
Eli: lopettaisivat ylenannossa ainakin aitojen, valtiotason ulostulojen lonkalta dissaamisen – puhumattakaan oikeista uutisista. Tai muuten on joka toiseen otsikkoonsa liimattava ”salaliitto”- tarra.
”Älä koskaan jätä hyödyntämättä vakavaa kriisiä”... ei deep state jätä, tätäkään, eli taitaa tulla mielenkiintoinen, muutosten vuosi.
http://www.thepukki.fi/blog/post/----sen-virtta-veisaat-yle
Miettikääpä tältä kannalta:
Suomessa on 880 000 yli seitenkymppistä. Jos niistä puolet poksahtaisi koronaan olisi eläkepommi hoidettu kerralla ja perikunnilla paljon peuhattavaa.
Mitäs tuumitte?
Valtio saisi perintöveroja, vanhusten hoitopaikkoja vapautuisi.
Ei vanhuksilla ole mitään vaaraa. Perussairaista pieni osa saattaa kupsahtaa komplikaatioihin, mutta ei suinkaan normaalia kuolleisuutta suuremmassa määrin.
HUIPULTA
Ymmärrätkö sinä miksi vanhukset halutaan karanteeniin?
Kunhan ovat kotoisin Etelä-Pohjanmaalta, Utsjoelta, Hämeestä tai muista eläkereservaattialueilta, niin mikäs siinä. Pääkaupunkiseutu on omat eläkkeensä maksanut ja taudittoman kuoleman ansainnut.
Siitä sitten Ossi koronaa hönkäilemään, yhteiskunta pääsee sinun kuukahtaessa valtavasta taakasta.
Tuo oli päivän paras, juuri näin pitää suhtautua meihin vanheneviin ihmisiin.
Kun meitä muutenkin kuolee lähes satatuhatta joka vuosi, normaali sairauksiin.
Niin miksi nyt pidetään hirveää meteliä, jos neljä ihmistä on saanut korona tartunnan ja on sairaalassa, eikä vielä yhtään ole kuollut.
Nuo peruskoulu ikäiset vasuri tyttöset pitää heittä hallituksesta mäelle.
E nnen kun he tuhoaa koko suomen.
Osuva kirjoitus, media kiusaa myös politiikkoja, jokainen sana ja teko punnitaan jälkeenpäin kultavaa,alla..
Peliteknisesti olisi parasta jos noin kävisi.
Toki ikävää vanhuksille, mutta he ovat jo muutenkin jo melkein kuolleita.
Kuulehan majuri. Epsanjan nuha tuli sekin kahtena aaltona. Isännät tajusivat 1918 mitä se on ja oikein tahallaan paimensivat työläisiä paskaisiin venäläisten kavereidensa jättämiin parakkeihin. Jos sitä ei hoideta, se tulee uutena aaltona vastustuskykyisempänä.
Espanjantautikin oli myös pelkkä infulensa, elettiin agraadiyhteiskunnassa hajallaan ja suojassa epidemioilta, valtaosa väestöstä ei ollut sairastanut elinaikanaan minkäänlaista infulenssaa, vastustuskykyä ei siis ollut. Nyt tilanne on toinen, vaikka virus on uusi niin jokaisella suomalaisella vastustuskyky on hyvässä vireessä, joku tietysti aina kuolee, kuten infulensoissakin, mutta valtaväestö on suojassa. Toista aaltoa ei myöskään tule, väestö on silloin jo rokotettu.
Yle tanssii kokoomuksen pillin mukaan, se on nähty. Nyt kun sale on astunut kuvioihin on kokoomus "joutunut" hillitsemään populismiaan.
Nyt kun suurempi kohu alkaa vaimentua niin on aika kysyä missä on koron skeptikot ?
"missä on koron skeptikot?"
Tässä linkissä informaatiota tulevasta COVID-19-rokotteesta VALMISTAJAN sivuilta:
https://www.dcvmn.org/IMG/pdf/2019_rommelag_vaccine_packaging_cpad_apiject_-blue_bklt_158-min_sm.pdf
Skeptikoiden kannattaa tutustua rokotteen vaikutuksiin.
Lähdetkö teurastamaan kanssani Ylen porukkaa?
Sen virttähä laulaa pitää, kenne rees istuu
ALVn poisto taustalla, tekee niskat notkeaksi..
Tämä aika muistetaan aikana kun maailma tuli hulluksi..
Tai sitten tämä aika muistetaan kuinka ihmisten vapaus vietiin.
Hienosti ilmaistu tuo Koronan ja median suhde.
Hallitus ei nyt oikein osaa hallita asiaa
Halla-Aho ja Orpo siinä oikeassa
Ja pressa, hänellä on jotain käsitystä miten asia olisi pitänyt hoitaa.