Koko maailma on sulkenut rajoja, rajoittanut liikkumista, antanut suosituksia, kieltänyt kanssakäymistä ja asettanut ulkonaliikkumiskieltoja.
Muutaman nakkilaisseniorin mielestä täysin turhaan. Täysin turhaa, koska viruksia on ollut ennenkin. Olisipa maailman vallanpitäjät ja asiantuntijat kysyneet heiltä ensin!
Eräs kasikymppinen kertoi eilisen ohjelmastaan. Käynyt Porissa marketissa, leipomon myymälässä, Nakkilassa ruokakaupassa, apteekissa, pankkiautomaatilla ja tietysti vielä terkkarissakin, mutta vain siinä vastaanottotiskillä. Mitään riskiä ei koko reissun aikana ollut mielestään ottanut, koska mukanaan oli ollut käsidesipullo ja oli käsineitään aineella kastellut ennen kauppoihin menoa.
Lisäksi kaupoissa ja myymälöissä ei ollut muita asiakkaita ollut ja apteekkikin ihan tyhjä. Keskipäivän aikoihin.
Sanomatta selvää, että hänen puolestaan on ennen lukuisia kertoja käyty ruokakaupassa, apteekissa ja kuskattu lääkärissä.
Tänään torstaina näyttivät Onnariin lähtevän tasan klo 7.00 pari iäkkäämpää henkilöä, eilisaamu jäi väliin, sillä viimeksi kaupassa kävivät tiistaiaamuna. Ja naapuritalossa asuvat oma aikuinen lapsi miehineen.
Vanhemman väen koronakaranteenin seuranta
Anonyymi
1
106
Vastaukset
- Anonyymi
..ei koske hätää ja vainoa henkensä hädässä pakenevia.
Sinunkin ruokapöydässäsi on tilaa ainakin muutamalle sanoo hutisalo ja wasenlaita komppaa vaahtopallo housuissa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Työeläkeloisinta Suomen suurin talousongelma
Työeläkeloisinta maksaa vuodessa lähes 40 miljardia euroa, josta reilut 28 miljardia on pois palkansaajien ostovoimasta.2342567Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala
Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka92138Israel euroviisujen 2.
Israel sai taas eniten yleisöääniä. Suomesta täydet 12 pistettä, poliittinen ”ammattiraati” antoi 0 pistettä. Hyvä Is3221878- 1031629
Euroviisut ei enää niin musiikkikilpailu?
Kappaleiden taso ei enää ole mikä sijoituksen ratkaisee.Eikö kukaan ihmettele että Israel pärjää lähes joka vuosi kisois841525Mun mielestäni on tosi loukkaavaa
Nainen, että luulet palatan typeriä, sekavia ja ilkeitä viestejä mun kirjoittamiksi. Mä en ole katkera, epätoivoinen, ra2001240- 671190
- 251121
- 501073
Rakas nainen ymmärsin
Että minun pitää pitää kiinni sinusta. Haluan, että sä olet onnellinen. Olet mulle se oikea ja mä sulle. Rakastan Sua yl731016