Miksi Sanna Marinia kehutaan. Hän ja hallitus suostui valmiustilan julistamiseen vasta, kun Suomi oli jo koronan kourissa. Olisi pitänyt toimia pari viikkoa aikaisemmin. Nyt tulee kallis lasku suomalaisille. Edessä olevaa taantumaa maksetaan vielä kymmeniä vuosia ja se koskee kaikista eniten palkkatyöläisiä.
Arvostelua
Anonyymi
12<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 12
Vanhimmat
Eduskunnan peräpenkiltä vaadittiin.
Tasavallan ykkönen järjesti.
Väestöliiton johtaja Anna Rotkirch kritisoi rajusti THL:ää koronatilanteen hoitamisesta – "Linjaukset ovat olleet ylioptimistisia, myöhässä ja vääriä"Rotkirch kertoo MTV:lle itkeneensä ilosta, kun hän kuuli pääministeri Sanna Marinin (sd.) puhuvan hallituksen päättämistä toimista maanantaina. Hallitus päätti valmiuslain käyttöönotosta ja monista voimakkaista rajoittamistoimenpiteistä.Rotkirch uskoo päätösten säästäneen Suomessa kymmeniä tuhansia elämiä. Hänen mukaansa tehdyt päätökset eivät kuitenkaan todennäköisesti vielä riitä.
Marin toimi asiantuntijoiden suositusten ja yhteisen poliittisen harkinnan perusteella.
Suomi ei ole koronan kourissa vieläkään.Saa nähdä joutuukohan.
Suomi on koronan kourissa. Muuten ei olisi rajoja suljettu. Turha on kenenkään puolustella. Nyt hallituksen pitäisi leikata ensin omista menoistaan ja sen jälkeen laadittava ohjelma, miten taantuma maksetaan, pieni- ja keskituloisia rankaisematta.
Hallitus jäi kousut kintuissa lähtetelineisiin koronaviruksen suhteen. Tämä, jos mikä, tekeee hallaa suomalaisille ihmisille ja yhteiskunnalle.
Maailman terveysjärjestön, WHO:n ohje: Testaa, testaa, testaa. Tällä pidetään virus kurissa, kuulemma. Meillä vaan ei testata, vaikka kotimainen yritys valmistaa ja myy laitteita. Pahoja virheitä on tehty.
Missä vaiheessa nämä laitteet oli modifioitu tunnistamaan koronan? Suomessa valmistetaan polkupyöriäkin. Suomi toimi etuajassa esim. persujen ihannoimaan italian toimintaan verraten.
Italiassa tilanne oli ollut päällään jo kuusi viikkoa kun pm Marin vielä kehoitteli yskimään hihaan taudin välttämiseksi. " Me hallituksen viisikko kokoonnumme ja teemme kaikkemme,,,,," . Siis wtf? Hallituksen tyttölauma hokee samaa poliittista jargoniaa päivästä toiseen. Turhaa irtopisteiden kalastelua yhteisen ongelman edessä kun tavara valuu jo puntista ulos.
Jottei paljoo enempää persuvalhetta tulisi eetteriin, niin tässä. Mutta tunnettuahan on ettei persujen VALEHTELU TUNNE RAJOJA.
"Tartuntojen alkupiste oli lombardialainen 16 000 asukkaan pikkukaupunki Codogno, jonka sairaalaan saapunut kuumeinen ja yskivä 38-vuotias mies diagnosoitiin perjantaina 21. helmikuuta."
https://suomenkuvalehti.fi/jutut/ulkomaat/eurooppa/itseruoskintaa-ja-syyllisten-etsintaa-italia-sossi-koronaviruksen-torjunnan-monin-eri-tavoin/
Ei ole tarvetta mennä viruksen syntysijoille. Suomessa tiedettiin viruksen leviäminen jo helmikuussa mutta hallitus ei tehnyt mitään. Asiantuntijat kyllä kertoi jo helmikuun alussa että joudutaan koviin toimiin ja presidentti vielä vahvisti asian useamman kerran. Marin ja THL väheksyvät asiantuntijoita. Mielestäni pääministerin pitäisi tunnustaa virheellinen menettely.
Meillä on huippuhyvä pääministeri!!!!
Edellinen pääministeri oli vieläkin huonompi!