Ei kannata masentua liikaa koronan takia. Epidemia on hyvää vauhtia menossa ohi, Satakunnassa on vain muutama tartunta. Pidetään mielessä se, että Porin festivaalikesä on alkamaisillaan, vain muutaman viikon kuluttua saamme taas nauttia hyvästä musiikista ja Suomi-areenakin tuo Poriin paljon väkeä. Miten saammekaan heidät mahtumaan, pitää kai tiivistää rivejä...
Joten, iloista ilmettä silmään ja halataan, kun tavataan.
Joten, iloista ilmettä silmään ja halataan, kun tavataan.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Tärkeintä on, että baarit pysyvät auki!
Kyllä, hampuusit vähentyvät ja kelakuormitus vähenee.
Nythän jotkut ovat vaatineet konserttien perumista, mutta se on turhaa. Viruksesta ei ole loppukevään ja kesän aikana tietoakaan, joten perumisia ei tarvita. Ja jos jotain olisikin, niin istutaan nurmikolla hieman kauempana toisista, niin ei tule sitten mitään pöpöjä kenellekään.
Vai että menossa ohi! Eihän se ole edes vielä kunnolla alkanutkaan Suomessa. Koko Suomessa on koronan takia vasta viisi henkilöä tehohoidossa ja puoleentoista tuhanteen on varauduttu (sen jälkeen hoitopaikat loppuu). Nuo puheesihan on kuin THL:n lausunnot tammikuussa.
Kyllä siellä Jazzin järjestäjät repii parhaillaan hiuksiaan että mitä tehdään. Pitäisikö jo alkaa perumaan ulkomaisia esiintyjiä vai järjestetäänkö jazzit tyhjille nurmikoille kirvatsissa.
Aika tiukille taitaa vetää sillä tämä Suomen ottama koronan hoitokanta aiheuttaa sairauden jatkumisen aika pitkälle. On siinä ja siinä olisiko jazzien aikaan sairastuneiden lukumäärä jo laskusuunnassa. Voi olla etteivät nuo nimekkäät esiintyjät halua riskeerata terveyttään ja peruuttavat tulonsa joka tapauksessa.
Suomi-Areena voidaan siirtää helposti johonkin televisiostudioon kun suuri yleisö puuttuisi Porissa.
Heinäkuuhun mennessä on suomessa 100 000 jalkansa oikaissutta
Pori Jazz pitää järjestää aikataulunsa mukaan, mutta artisteja pitäisi haalia lisää, jotta 100 000 lipunostajan raja saadaan rikottua. Siis lisää iskelmäartisteja ja rockabillyä kehiin, jazzin osuutta voisi vähentää, koska sitä ei nykyään kukaan jaksa kuunnella.
Lisäksi Porin Ässille pitäisi järjestää lohdutusfestivaali jo huhtikuussa, sillä seura on menettämässä paljon lipputuloja. Ehkäpä Ässien voimakas tukija Satakunnan Kansa voisi toimia hankkeen vetäjänä.
Kyllä jazzit järjestetään, mutta tyhjille katsomoille.
Ongelmaksi tulee vain se ettei yli 10 henkilöä saa kokoontua.
Niin ässät pelaa tyhjille katsomoille, mutta yksi pelaaja kustakin joukkueesta vain saa olla jäällä.