Tuleekohan nostohin rajoituksia koronan takia?

Anonyymi

Riski on olemassa, jos tulee paniikki ja ihmiset alkavat nostaa talletuksiaan, pankit kaatuvat. Pankeille on tulossa muitakin takaiskuja, jos virus vie koko maailmantalouden syvään lamaan. Kreikassa taisi olla säännöstely, miten omia rahojaan sai tililtä pieniä määriä kerralla.

5

690

1Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Pankki ja luottokortit keksitty.Ei tarvitse nostaa mitään rahaa . Liki kaikki kaupat hyväksyy nykyään kortit.

      • Anonyymi

        Kaupassa voi kortilla tehdä ostoksia, mikäli systeemi toimii, mutta poikkeusoloissa käteinen on se millä ostetaan vaikkapa tuottajalta suoraan säkillinen perunoita ja muu kauppa yksityisten välillä.
        Jos pankkeja alkaa kaatumaan, niin talletussuoja on vain kaunis kirjain lupauksissa, ei sitä pystytä soveltamaan käytännössä, summat on niin suuria. Se tuossa aloituksessa oli pointtina.

        Jonkinlaista väreilyä on ilmassa, tänään tuli sähköposti Svea Ekonomilta, että keväinen koronlasku on peruttu. Rahaa on ilmeisesti alkanut valumaan pois liikaa.

        Itsekin jo kymppitonnin siirsin kotimaiseen pankkiin ja hieman käteistä nostanut. Loppujakin ajattelin pois Swedusta, mutta harkitaan nyt, ei edes suuria summia ole. Nyt saa kiittää turvallisuushakuisuutta, että sijoitukset ovat metsää ja vuokrattuja asuntoja, hyvillä sijainneilla.


    • Anonyymi

      Nyt ei ole sota eikä sen mukainen valmiustila. Pankit toimii kuten ennenkin ja niiltä vaaditaan vakavaraisuutta. Pankeilla olettaisi Suomessa menevän jopa paremmin kun hallituksen päätöksellä kehotettiin antamaan yrittäjille lainaa ja valtio takaa lainat. Se on pankeille vakaata tuloa, ei ole vaaraa luottotappioihin.

      • Anonyymi

        Vielä 2 viikkoa sitten vakuuteltiin viranomaisten toimesta, ettei korona vaikuta suomeen, sen jälkeen on ainakin 250 000 ihmiseltä loppunut työt, tai loppuu lähipäivinä. Kukaan ei tiedä kauanko tätä kestää, ei ole välttämättä ohi 2 vuodessakaan. Nyt on poikkeustila. Mullistukset taloudessa alkaa ulkomailta, niistä maista, mitkä ovat edellä viruksen leviämisessä.


    • Anonyymi

      Säästötiliä tarjoavat ulkomaiset on vakuuttaneet että varat on suojattu 100 000 € asti.
      Enempi määrä tuntuu omasta mielestä epävarmalta, ottaen huomioon koronatilanteen.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Marja sulkee liikkeen

      Nyt lähtee kylän ainoa kello ja kultaliike ja kenkäkauppa
      Oulainen
      16
      4512
    2. Taas syytöntä illlllkkaa rangaistiin

      Niin se vain paha saa palkkansa ja rääsyämiselle ja räkimiselle laskettiin hinta. Ottaisi nyt tuo onneton lusikan kauni
      Haapavesi
      83
      1682
    3. Asunnottomuus lisääntyy

      Petteri Orpon hallituksen leikkaukset ihmisoikeusjärjestö Amnestyn syynissä. Jokaisella on oikeus omaan kotiin. Jopa työ
      Maailman menoa
      270
      1532
    4. Kadun transhoitoja - Suomalainen dokkari kertoo yhden ihmisen tarinan: "Miks oon ikinä..."

      Mielenkiintoinen dokkari tv:ssä. Sametti poistatti rintansa, kohtunsa ja munasarjansa ja eli vuosia miehenä. Pitkään pä
      Maailman menoa
      73
      1505
    5. Vähemmän metsien hakkuita, enemmän sähköautoja

      Siinä ilmastopaneelin neuvot tiivistettynä kuinka Suomi saavuttaa ilmastotavoitteensa. https://yle.fi/a/74-20155596 "S
      Maailman menoa
      242
      1381
    6. Sun ajatttelu tuo vaan julmuutta mut kukaan muu nainen ei voi korvaa sua

      Mut sun ajattelu saa mut itsetuhoseks ja uhmaan lakiakin😭😭💀 Se väärinymmärryksen määrä on käsittämätöntä. Helpottais
      Ikävä
      12
      1150
    7. Olen rakastunut sinuun mies edelleen

      Meidän yhteys on jossain ihan muualla kuin netissä, muistetaan se. Kaunista päivää sinulle 😍
      Ikävä
      134
      1110
    8. Sulle on tullut

      Viesti mesessä, tietääkseni. Olis ihan kiva saada vastauskin sulta, kaunis nainen😊 Mieheltä
      Ikävä
      104
      1089
    9. Oletko loukannut

      Oletko loukannut tarkoituksella kaivattuasi?
      Ikävä
      93
      1034
    10. Minä pyydän,

      jos yhtään minua haluat, näytä se jotenkin. Kosketa tai sano jotain joka rikkoo rajoja. Ota vaikka olematon roska hiuksi
      Ikävä
      65
      1013
    Aihe