Korona iskee A-veriryhmäläisiin

Anonyymi

Jopa 63% tehohoitoon joutuneista on ollut A-veriryhmä

23

114

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Valeuutinen. Venäjältäkö näitä levitetään kun sieltä muutenkin tulee valeuutisia aiheeseen liittyen.

      https://yle.fi/uutiset/3-11265329

      Aina kun näette tuollaisia outoja väitteitä niin esittäkää tämä huomautus:

      Linkki tai valehtelet.

    • Anonyymi

      Kuulin, että se iskee erityisen voimakkaasti homoihin ja lesboihin.

      • Anonyymi

        Eli vihreisiin ja vasemmistolaisiin.


    • Anonyymi

      Eikös noi otsikot ole hieman harhaan johtavia jos 10stä kuolleesta 3 on nollaveri, 3 on B-veri ja 4 on A-veri.

    • Anonyymi

      hohhoijaa.....maailman yleisin veriryhmä, jopas oli yllätys...

    • Anonyymi

      Ilman kunnollista lähdettä olevat kirjoituset saisi jäädä kirjoittamatta. Aivan liikaa soopaa ja valheita kirjoitetaan nyt.

    • En tiedä mistä tuon 63 prosenttia olet saanut tietoosi.

      https://www.verkkouutiset.fi/veriryhma-voi-altistaa-ihmisen-koronavirukselle/

      Ainakin tämä yksittäinen tutkimus koski Kiinan Wuhanin asukkaista otettuja näytteitä ja kokeita. Tutkimuksen tehneet tutkijat myös huomauttivat, että tarvitaan paljon laajempia tutkimuksia asian varmistamiseksi.

      Joka tapauksessa ei ole syytä mennä paniikkiin, jos oma veriryhmä sattuu olemaan A. Näinä aikoina ollaan kaikki erityisen varovaisia ja lähdekriittisiä kaiken uutisoinnin suhteen. Olisi myös hyvin harhaanjohtavaa ja vaarallista jos O-veriryhmän omaavat luulisivat olevansa suojassa koronalta. Järki käteen ja mennään rauhallisesti päivä kerrallaan. :)

    • Anonyymi

      Olen sanonut jo vuosikausia nuoremmille että avioitukaa afrikkalaisen kanssa. Jälkeläisillänne tulee olemaan kaksi etua:

      1) pääsy hyvinvointivaltion kansalaiseksi
      2) hyvä vahva geneettinen pankki

      Juuri siksi tämä valkea musta yhdistelmä on win-win juttu.

      • Anonyymi

        Tiedäthän että valkoisen risteytyessä mustaan älykkyysosamäärä jää lapsella pienemmäksi kuin valkoisilla pareilla.


      • Anonyymi

        Englannin kuningashuoneessa tiedetään se.


    • Anonyymi

      Kun veriryhmistä puhutaan, onko Italiassa tilastoitu myös positiiviset ja negatiiviset rhesustekijän mukaan? Tämä olisi oleellinen tieto. Kiinassahan kaikki ovat rhesuspositiivisia, lukuunottamatta joidenkin jadekauppaa yms. harjoittavien muinaisssiirtolaisten jälkeläisiä.

    • Anonyymi

      Voiko veriryhmänsä vaihtaa verenvaihdolla?

      • Anonyymi

        Periaatteessa kai voi paitsi 0 rh negaativiset. Heille kelpaa vain ainoastaan 0 rh negatiivinen veri. Edes 0 rh positiivinen ei kelpaa 0 negatiiviselle. Mutta sen sijaan 0 negatiivinen veri kelpaa kaikille veriryhmille.


    • Anonyymi

      》》Jopa 63% tehohoitoon joutuneista on ollut A-veriryhmä《《

      Jospa ihmisistä tuo määrä olisi A -ryhmää?

      • Anonyymi

    • Anonyymi

      Googletin ja kyllä maailman yleisin veriryhmä O Rh positiinen. Vzlkoihoisten yleisin veriryhmä on A, erityisen yleinen Pohjois-Euroopassa. Ei hyvä eurooppalaisille! Kiinalaisten veriryhmät eivät rajusti poikkea täkäläisistä.

    • Anonyymi

      Perustuu Wuhanin tilastoihin. Suhteessa väkimäärään O-veriryhmän tapauksia vähiten. Kyseinen veriryhmä on yleisin Afrikassa. Myös itselläni O-veriryhmä, onneksi.

      • Anonyymi

        Kyseinen O-veriryhmä on yleisin myös Italiassa.


    • Anonyymi

      "Jopa 63% tehohoitoon joutuneista on ollut A-veriryhmä"

      Sattuu olemaan ainakin Suomessa yleisin veriryhmä, joten varmaan juuri näin käykin.

    • Anonyymi

      Kyllä ja olemme todenneet jo kuukausia sitten virus ei tartu Suomen ka-koihin eli kansallisen Kokoomuksen jöseniin ja edustajiin millään muotoa sillä heillä on immuniteetti!
      Ja siis jo edellisen "kummikauden" eli hallituskauden kautta alk. 2015!

      Muistakaa siis iltarukouksissanne Petteri 1. Pyhä Orpo! Alia Petturi Urpous.
      hallelujaa!

    • Anonyymi

      Afrikassa vähiten tartuntoja. Somaliassa 1. Somalit jää suomessa henkiin.

      • Anonyymi

        Pahiten tauti tappaa vanhoja. Afrikassa kuollaan jo nuorena joten tämä ei ole Afrikan vitsaus.

        Intia on kysymysmerkki.


      • Anonyymi

        En nyt ihan luottaisi jonkun Somalian tilastoihin.


    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Minkähän takia ns. persuille ei tunnu työ maistuvan?

      Vaikuttavat olevan joutoväkeä syystä tai toisesta  – työttömiä tai työeläkeloisia. Muiden rahoilla pötköttelevää väkeä,
      Maailman menoa
      25
      2084
    2. Suomen veroaste 5 %-yks liian matala

      Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.
      Maailman menoa
      88
      1909
    3. Kolme neljästä suomalaisesta kannattaa miljonääriveroa

      Kertoo vasemmistoliiton teettämä kysely. Veron ulkopuolelle jätettäisiin asunto. "Puolet vastaajista oli sitä mieltä, e
      Maailman menoa
      88
      1881
    4. MTV: Harvinainen haastattelu! Vappu Pimiä kommentoi vihdoinkin uutta TTK-juontajaa

      TTK-juontajaspekuloinnit käyvät edelleen kuumana. Kenet sinä haluaisit uudeksi TTK-juontajaksi? Kommentoi alle! Lue,
      Suomalaiset julkkikset
      13
      1593
    5. Evoluutioon ja alkuräjähdykseen uskominen vaatii todella vahvaa uskoa

      Että tyhjästä syntyi ja kehittyi kaikki se mitä näemme ympärillämme.
      Luterilaisuus
      488
      1456
    6. Yleveron tuotto siirrettävä S-ryhmälle

      Yleisradio on mukana kansanmurhassa. Tuollaista ei voi tukea verovaroin. S-ryhmä on ainoa selkärankainen iso toimija S
      Maailman menoa
      1
      1444
    7. Olit ihan

      Kiihkona silloin. Sen näki ja lähes tunsi. Ei tainnut olla kaukana et olisit vetänyt lähellesi jos siihen olisi hetki tu
      Ikävä
      24
      1347
    8. Mikä ihme teitä lieksalaisia tuossa

      p*rs*reiässä niin kiinnostelee? Että siitä pitää päntönnään huutaa?
      Lieksa
      48
      1247
    9. Mistä juttelit viimeisen kerran

      Mistä juttelitte viimeisen kerran ikävöinnin kohteen kanssa? Irl tai viesteillä.
      Ikävä
      73
      1114
    10. Kemet lomautukset

      Onkohan tuo oikein lain mukaista toimintaa jatkaa jo lomautettuina olevien uudelleen lomautusta yhdenvertaisuuden ja tas
      Suomussalmi
      35
      1109
    Aihe