Olen 08 ja suurin haaveeni on perustaa yritys ylä-asteella. Kannattaako? Minusta tuntuu, että minulla on taitoja siihen. Olen kerrännyt paljon tietoa yrittäjyydestä, mutta tarvitsen silti vinkkejä
Kannattaako minun perustaa yritystä?
5
224
Vastaukset
- Anonyymi
Tarvitset vain y-tunnuksen. Yrityksen voi aloittaa pienestä
- Anonyymi
Kannattaahan se mutta kilpailijoita on niin niin paljon, että se millaiseksi yrittäjäksi meinaat tulla, niin sun pitää olla sillä alalla parempi kuin muut, jotta asiakkaat valitsee just sut. Se ei aina onnistu ihan helposti. Sun pitää usein opetella se ala huippu hyvin että voit kilpailla asiakkaista tai sitten pitää olla tosi hyvää tuuria. Ja muutenkin sellainen ala jossa ei olisi kilpailijoita, just siellä missä meinaat hommaa harjoittaa.
Näinä erikoisina aikoina, kun yritykset koronan takii menee konkkaan, niin olisi tosi hienoa, jos olis yrittäjä jolla ei olisi yrityksellä velkaa eikä itselläkään.
Niin usein se vaatii ekana pitkän työputken jotta saa vähän pääomaa kasaan jotta uskaltaa yrittäjäksi lähtee. Helposti jos liian nuorena lähtee leikkiin mukaan niin parin vuoden päästä on yritys konkurssissa ja hirveet velat niskassa, mutta ei aina !
Sen takii kannattaa miettii muutama vuosi ennenkuin suinpäin lähtee yrittäjäksi.
zemppiä !- Anonyymi
tuolta löytyy myös hyviä neuvoja yrityksen aloittamiseen.
https://www.uusyrityskeskus.fi/yritysneuvonta/
- Anonyymi
Vaikka olisit 007, yritystä ei kannata perustaa ennen kuin nykyinen talouskriisi on selätetty.
- Anonyymi
Jos olet tekevä ihminen etkä pelaile/chattaile kavereiden kanssa yli tuntia päivässä, mikäs siinä. Useimmat yrittäjät ovat aloittaneet tyhjästä. Mieti ensin mitä haluat tehdä kesällä. Pystytkö tekemään hommaasi myös talvella opiskelun ohessa?
Nyt on verkkokauppa suuri pop, kaverit kertoivat että myynti on jopa kolminkertaistunut vuodentakaisesta. Ihmiset tilaavat netistä kun eivät uskalla kauppaan mennä. Verkkokaupassakin on vaaransa, kiinalaista romua myy moni, siellä ei ole enää suuria markkinoita. Jos sinulla on harrastus, onko sen ympärillä laitetta tai palvelua, josta tiedät jo jotain? Harrastuksessa tarvittavan tuotteen valmistus tai maahantuonti, olisiko se kannattavaa?
Yrittämistä kannattaa harjoitella esim kesäisellä jäätelökioskilla, nurmikkoparturina, kauppakuljetuspalveluna jne, jne. Kauppias joutuu etsimään kauppapaikan (myymälä, verkko), sisustamaan sen, tilaamaan tavarat, maksamaan laskut ennen kuin myyntiä on tullut, mainostamaan kovasti uutta, että ihmiset tietäisivät että tämmöinen kauppa on. Verkkokaupassa markkinointi vie jopa 25% myynnistä, siellä myös tuotteen toimittaminen palautussählinkeineen on oma lukunsa.
Näiden lisäksi kirjanpito, siivous, sähköt ym ym. Eli muistettavaa on paljon. strategista miettimistä näiden lisäksi, millä hinnalla on kannattavaa myydä, kannattaako kavereille antaa ilmaisia palkintoja, mitä jos sairastut jne. Paljon siis asiaa.
Älä anna periksi jos homma houkuttaa, yrittäjyys on elämäntapa. Ja varoituksen sana, eli monesti kadulla näkyy näitä "menestyneitä", mutta puolet yrittäjistä tienaa alle 2000 euroa kuussa. Paremmin tienaavat palkkarenkeinä toisella kuin oman bisneksen kanssa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 722756
- 632674
- 681792
- 241627
- 201550
Tykkään susta
Elämäni loppuun asti. Olet niin suuresti siihen vaikuttanut. Tykkäsit tai et siitä91490- 151392
- 481257
- 381233
Onko meillä
Molemmilla nyt hyvät fiilikset😢ei ainakaan mulla mutta eteenpäin on mentävä😏ikävä on, kait se helpottaa ajan myötä. Ko91209