Talouskatastrofi yrityksille

Ei nyt leikkimielinenkään,mutta kuitenkin.
Veikkauksia ensin kaatuvasta pienestä tai keskisuuresta yrityksestä Lapinlahdella. Se on fakta että nurin menee,mutta miten monta?
24779
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 24

Vanhimmat

PuBi Tuuri ei kyllä kaadu, vaan vahvistuu !

Äänestä

Taisi lamecolla napsahtaa ovet säppiin.

Äänestä

Varpan Esso,Uniikki,Asema, Tuometall ja muutama parturi on mnun veikkaus. Ja tuossa järjestyksessä

Äänestä

yksikään yritys ei mene nurin ne vaan lomauttavat

Äänestä

Valtio tukee ja pelastaa=me veronmaksajat, me lapinlahtelaiset itse nämä yritykset pystyssä pidämme, kun tauti helpottaa !

Äänestä

Mennee vaikka kuinkamonta nurin.Noihen mainittujen lisäks kasa maatiloja,jokunen koneurakoitsija ja kotitalkkari.

Äänestä
  • Ei Lapinlahdella ole vaikka kuinka monta yritystä,ei liioin missään.

    Äänestä

entäpä muutama kotinikkari, kirvesmies !
törötimpurit joutaakin poistumaan markkinahäiriköinnistä. otetaan työ, eikä milloinkaan saada aikataulua sopimaan.
ja lopputulos työlle on oikeudenkäynti, jossa haetaan korvauksia, kun työ on jouduttu teettämään uudelleen osaavalla kirvesmiehellä.
Kirvesmies, ammatti, jossa miehen ja kirveen on oltava "yhtä paria"

Äänestä

Kotitalkkareille ei ole työskentelyesteitä, vai ymmärränkö väärin jotakin ?

Äänestä

Rauhallisesti ! Valtio tukee kaikkia yrityksiä ja auttaa liiketoiminnan palauttamisessa, kun koronatilanne rauhoittuu…
Voi kaikki palautuu ihanimmin ennalleen. Kaikki selviävät ja yritykset suorastaan tervehtyvät, kun levänneet yrittäjät palaavat uudella innolla takaisin !
Korona, onni onnettomuus !

Äänestä

Näinhän se Luonto korjaa taudilla heikot yksilöt pois geenejä pilaamasta.
Mutta, että sama tauti puhdistaa myös yritysilmaston häiriköistä ja dumppaajista - sitä on pidettävä luonnonihmeenä !
Kuitenkin kiitos siitä Luonnolle ! Aika aina parantaa.

Äänestä

Lapinlahden "yritykset "ovat vitsi. Tältä kylältä on lähes mahdoto saada mitään palvelua.

Äänestä

Viidakkorumpu kumisi että vak menee kiinni lopullisesti?

Äänestä
  • No ei varmasti VAK nurin mene ! Paikkakunnan vakaavaraisin yritys. Kaikkea sitä huhutaan...
    Usko se helpottaa oloa !

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    No ei varmasti VAK nurin mene ! Paikkakunnan vakaavaraisin yritys. Kaikkea sitä huhutaan...
    Usko se helpottaa oloa !

    Ei kai se nurin mene.Mutta lopettanee Lapinlahdella ja siirtää tuotannon lähemmäs korien valmistuspaikkaa,eli turun nurkille.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    No ei varmasti VAK nurin mene ! Paikkakunnan vakaavaraisin yritys. Kaikkea sitä huhutaan...
    Usko se helpottaa oloa !

    Ja totta ! VAKki meni nurin! 30 kävelyhommiin kaduille ja toreille..
    Montako muuta nyt kaatuu!. No, huh huh 😂

    Äänestä

Joko on la-pi nurin?

Äänestä
  • Jumalan Kämmenellä 🙏🏽- on varmaa selvitä, koronastakin !

    Äänestä

  • Ei ihme,vaikka olisi nurin.

    Äänestä

huumoria

Äänestä

Helpompi Arki?

Äänestä

jUMALALLA ON KEINONSA VIEDÄ "leipä" jumalattoman suusta.
Synnin palkka on kuolema liekeissä !

Äänestä
  • Moni on "riettaudellaan" omaa oksaansa sahannut. Sitä saa, mitä tilaa: Jumalan vihan väärintekijät ! Valituksenne on kärpäsen surinaa Jumalan vihan alla !
    Usko se auttaa !

    Äänestä

apec

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Ei nyt leikkimielinenkään,mutta kuitenkin.
Veikkauksia ensin kaatuvasta pienestä tai keskisuuresta yrityksestä Lapinlahdella. Se on fakta että nurin menee,mutta miten monta?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu