talous putoaa!

Anonyymi

talous sakkaa vielä pitkään pitkään ja konkursseja ei voi välttää, kun koko maalima pysähtyy niin ottavat osumaa niin sijoittajat , piensäästäjät kuin yrityksetkin ja voi valtio prakaa joka joutuu pumppaamaan rahaa miljarditolkulla hätäänsä huutaville kansanryhmille :(

9

308

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Alennusmyyntejä tässä odotellaan. Meillä pitkä lista ja ollaan asetettu HINTAVAHTI parille kymmenelle tuotteelle.

      pientä alennusta jo, mutta ei vielä mainittavaa.

      nyt ei kannata todella ostaa mitään,,,,,,,,,, muuta kuin ruokaa.

    • Anonyymi

      Nyt ovat vahvoilla ne joilla on paljon säästöjä ja sijoituksia ja vähän velkaa. Jos ei ole tarve koskea sijoituksiin seuraavaan kymmeneen vuoteen voi olla luottavaisin mielin. Nyt tilanne on niin vakava, että pohjiin voi olla vielä todella pitkä matka ja edellisiin pörssin huippuihin matkaa jopa kymmenenkin vuotta tai kauemmin.

      Jos on suuri asuntovelka, autosta velkaa, kulutusluottoa, korttiluottoa tai yleensä velkaa paljon eikä pahemmin säästöjä olisin todella huolissani. Riski menettää työ tai toimeentulo tai tehdä konkurssi on erittäin merkittävä tulevien kuukausien ja jopa vuosien aikana.

      Päättäjät vakuuttavat, että suurilla talouden pelastuspaketeilla tilanne on muutaman kuukauden kuluttua kuin mitään olisi tapahtunut. Uskokoon ken haluaa. Talous on erittäin monimutkainen kokonaisuus ja kaikki riippuu kaikesta. Se vahinko mitä nyt syntyy tulevien viikkojen ja kuukausien aikana talouden seisahtamisen voi olla paljolti peruuttamatonta. Uusia yrityksia ja taloudellista toimeliaisuutta ei synny hetkessä. Se kestää kuukausia ja ennemminkin vuosia.

      • Anonyymi

        Olet oikeassa. Ihmiset vetävät taloutensa ihan äärimmilleen, joten se ei kestä häiriöitä.
        Työpaikalla porukka on ihan hermona, kun ylityöt ovat loppuneet koronan myötä.
        Normi kansalainen olisi vain tyytyväinen kun ylityöt loppuu, mutta näillä ylityön tekeminen on elinehto, kun ovat ylilainoittaneet koko elämänsä. On talolaina, autolaina, venelaina ja vielä jykevä kulutusluotto. Koko tili menee lainojen ja laskujen maksuun ja niillä ylitöillä sitten eletään ja syödään jotenkin. Killinkiäkään ei ole säästössä yllättäviin menoihin.
        Heille ylityön loppuminen on taloudellinen katastrofi, kun ei saa enää hankituksi ruokaa.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Olet oikeassa. Ihmiset vetävät taloutensa ihan äärimmilleen, joten se ei kestä häiriöitä.
        Työpaikalla porukka on ihan hermona, kun ylityöt ovat loppuneet koronan myötä.
        Normi kansalainen olisi vain tyytyväinen kun ylityöt loppuu, mutta näillä ylityön tekeminen on elinehto, kun ovat ylilainoittaneet koko elämänsä. On talolaina, autolaina, venelaina ja vielä jykevä kulutusluotto. Koko tili menee lainojen ja laskujen maksuun ja niillä ylitöillä sitten eletään ja syödään jotenkin. Killinkiäkään ei ole säästössä yllättäviin menoihin.
        Heille ylityön loppuminen on taloudellinen katastrofi, kun ei saa enää hankituksi ruokaa.

        "Normi kansalainen olisi vain tyytyväinen"

        Mitä normia tarkoitat? Mitä tekemistä normeilla on tämän asian kanssa?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        "Normi kansalainen olisi vain tyytyväinen"

        Mitä normia tarkoitat? Mitä tekemistä normeilla on tämän asian kanssa?

        Normi kansalainen = tavallinen kansalainen eli se palkansaaja.


    • Anonyymi

      Mitä kauemmin rajoitukset jatkuvat sen syvemmälle suohon upotaan,avustukset ovat vaan tekohengitystä joiden avulla yritykset korisevat jonkin aikaa ennen loppua

    • Anonyymi

      Kaikille meille ’taviksille’ tulee kyttyrää talouden romahtaessa. Hyvin harva pääsee pälkähästä. Jotkut harvat isosti varakkaat sijoittajat voivat päästä kuin koira veräjästä ja jopa hyötyäkin, mutta harvat eikä heidän kadehtimisensa hyödytä ketään. Ainahan se on näin käynyt, kun lamoja tulee ja menee.

      Velattomat ja työpaikkansa tai muun toimeentulolähteensä säilyttävät pärjäävät parhaiten, mutta heidänkin verot nousevat. Jollain keinollahan velat ja uudelleen talouden ja muunkin yhteiskunnan osa-alueiden rakentaminen on maksettava.

    • Anonyymi

      suomi jakaa nyt rahaa , kohta verottaa lisää vanhuksilt,autoista ja köyhiltä
      nautikaa keisarit ja kauppiaat

    • Anonyymi

      Sen 90-luvun laman kokeneena voin kertoa esimerkin toipumisen kestosta:
      Pääkadun varrella oli joka talossa 1 tai 2 tyhjää liikehuoneistoa ja kesti noin 15 vuotta ennen kuin niihin kaikkiin saatiin uudet uhkarohkeat yrittäjät eli oltiin jo 2005 kohdalla aikajanassa. Mutta sitten 2008 tulikin se talouslama ja sama rumba alkoi uudestaan jne..... Varautukaa siis vaikkapa 10:een laihaan vuoteen, sillä monessa perheessä ei vaan ole sitä ostovoimaa kun toisen tai molempien ansiot on saaneet pahan kolahduksen ainakin joksikin aikaa. Kaikki hankkeet ja hankinnat viivästyvät.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nainen kokki autossa kammottavan kuoleman sähköauto-Teslan syttyessä tuleen.

      https://www.is.fi/autot/art-2000011652873.html Näin vaarallisia sähköautopalot voivat olla.
      Maailman menoa
      72
      4924
    2. Persuja ei aluevaltuustoissa näy

      Ei tunnu persuja paljon paikalliset asiat kiinnostavan, vaan ainoastaan ulkomaalaiset, joku Israel ja Trumpin fanitus.
      Maailman menoa
      11
      3349
    3. Päivän Riikka: Uudenkaupungin autotehdas hiljeni

      Näin ne 100 000 uutta pysyvää ei-tempputyötä yksityiselle sektorille tämän hallituksen ansiosta syntyy. Työntekijöille j
      Maailman menoa
      20
      2632
    4. Kerro kaivattusi nimi tai nimikirjaimet

      🌠 Tähdenlento! Kirjoittamalla kaivattusi nimen tai nimikirjaimet tähän, saattaa toiveesi toteutua.
      Ikävä
      57
      1685
    5. Miksi pitäisit enemmän

      Minusta kuin siitä toisesta?
      Ikävä
      47
      1556
    6. Tämmönen höpsö

      Höpönassu mä olen. En mikään erikoinen…hölötän välillä ihan levottomia. Tykkäisit varmasti jos olisin siellä sun vieress
      Suhteet
      44
      1336
    7. Mitä meidän välillä

      Tulee tapahtumaan vai tuleeko mitään?
      Ikävä
      94
      1302
    8. Alkuvuodesta poistuu työttömyyskorvaus kaikilta joilla on säästössä rahaa

      Tippuu korvaukselta iso määrä työttömiä.
      Maailman menoa
      219
      1073
    9. Hiljaisuus

      Tarkoittaa välinpitämättömyyttä, henkistä väkivaltaa ja kiusaamista. Olet valinnut hiljaisuuden.
      Ikävä
      71
      995
    10. IS Viikonloppu 29.-30.11.2025

      Antti Skytältä 3-tasoinen ristikko. Pääkuvassa on harhauttava elementti, mikä saattaa hidastaa myös muiden kuin minun ra
      Sanaristikot
      51
      875
    Aihe