Jotkut ihmiset luulevat, että islamilaisen elämäntavan mukaan eläminen on "rajoittavaa". Islaam kuitenkin ilmoitettiin tasapainoisena elämäntapana. Allaah – Kaikkein Korkein – loi ihmiset sellaisen ominaisuuden kanssa, jota kutsutaan "fitraksi" (luonnollinen tila/halu)[1] Islaam tunnistaa, että tässä fitrassa on motivaatioita, jotka vaikuttavat ihmisen rooliin maan päällä esim. halu hyvään juomaan ja ruokaan, halu omistaa koti, halu rakkauteen ja seksuaalisuuteen, suojeluhalu ja halu tulla suojelluksi ja menestyä ja olla voimakas. Ilman mitään hallintaa ja rajoja, kaikki nämä motiivit saattavat tulla erittäin vaarallisiksi. Joten mikä onkaan täydellinen hallinta fitralle? Sen täytyy olla metodi, joka suo järjestelmällisen mutta käytännöllisen tavan tasapainottaa kaikki nämä luonnolliset ihmisen himot. Se ei voi olla jotakin, joka menee fitraa vastaan, kasaten siihen lisäkuormitusta. Eikä se ei voi olla jotakin, joka sallii ihmishimojen olla vapaita ilman minkäänlaista hillintää.
Islaam on täydellinen hallinta fitralle. Se on jumalallinen metodi, jonka avulla ihminen nousee eläinten ja muun luomakunnan yläpuolelle.
Rajattu Viisaus
Ihmisiltä puuttuu täydellinen tieto sekä täydellinen viisaus. Huolimatta siitä kuinka kovasti me yritämme, emme koskaan saavuta täydellistä elämäntapaa omien ajatustemme ja tulkintojemme kautta. Tämä on se syy, miksi Allaah, - Kaikkein Viisain – lähetti meille Qur'aanin ja profeetta Muhammadin (SALALLAAHU ÄLEIHI WÄSÄLLÄM) näyttämään tätä käytännöllistä ja organisoitua elämäntapaa.
Allaah – Täydellinen, ilman epätäydellisyyksiä – Viisaudessaan ja Tiedossaan, täydellisti kokonaisen elämäntavan meille. Hän (subhäänä wä t’äälä) asetti rajoitukset ja säännöt, jotka kaikki hyödyttävät ihmiskuntaa eivätkä sen takia tarvitse muutoksia:
"Nämä ovat Jumalan asettamat rajat"
(Surah al-Baqarah 2:187)
"Nämä ovat Jumalan säädöksiä, siksi älkää rikkoko niitä, sillä ne, jotka rikkovat Jumalan säädöksiä vastaan, ovat väärintekijöitä"
(Surah al-Baqarah 2:229)
Tämän vuoksi Islaam ei hyväksy selibaattia, sillä se on fitran vastaista eli seksuaalisen halun vastaista. Selibaatti menee niiden rajojen yli mitä ihmisiltä vaaditaan ja sitä ei voida täyttää sillä ihmiset on suunniteltu lisääntymään. Koska olemme ihmisiä, meiltä ei voi odottaa sitä, että paastoaisimme jokaikinen päivä loppuelämämme (useimmille 30 päivää paastoa vuodessa on taistelua). On myös tietämättömyyttä sanoa, että : "Minä en nuku yön aikana, vaan minä rukoilen!" [2] Allaah ei luonut ihmisiä elämään elämäänsä tällä tavoin. On olemassa tasapaino, joka tulee ottaa huomioon.
Seuraava tapaus kuvaa islamilaista asennetta tälläistä käytِstä kohtaan. Änäs kertoi, että jotkut Allaahin Lähettilään (SALALLAAHU ÄLEIHI WÄSÄLLÄM) muutamat seuralaiset sanoivat: 'Minä en mene naimisiin naisten kanssa'; joku toinen sanoi: 'Minä en syö lihaa'; ja joku toinen sanoi: 'Minä en nuku sängyssä.' (Kuultuaan tämän) Profeetta (SALALLAAHU ÄLEIHI WÄSÄLLÄM) ylisti Allaahia ja sanoi: "Mitä on tapahtunut näille ihmisille, että he sanovat näin ja näin, kun taas minä rukoilen ja myös nukun? Minä paastoan ja rikon paastoni; menen myös naimisiin naisten kanssa. Ja hän joka kääntyy pois Sunnastani (eli elämäntavastani), hänellä ei ole suhdetta minuun."
[Saheeh Muslim vol. 2, s. 703 nro 32361]
Toisaalta Islaam ei anna ihmisen alistua himoilleen ja haluilleen, kuten nykyajan "sivistyksessä". Islaam tunnustaa sen rakkauden mitä mies tuntee naisia, lapsia, kultaa, hopeaa ja muita asioita kohtaan. Mutta se antaa rajat tälläiselle maalliselle hyvänolon tunteelle, mitä me tarvitsemme, ja muistuttaa meitä elämästä Tuonpuoleisessa.
"Ihmiset etsivät nautintoa naisista, lapsista, kootuista kulta- ja hopea-aarteista, parhaina pidetyistä hevosista, karjasta ja pelloista; nämä ovat vain maallisen elämän nautintoja, mutta Jumalan luona tulee olemaan ihanin asunto."
(Surah Aali-Imraan 3:14)
Fitran taipuvaisuuksista ja himoista ei saa tulla elämän pääasia. Mieluummin ne tulee ottaa vakautetulla tavalla. Niiden kanssa toimiminen on todellista ja Allaah – Kaikkein Korkein – on antanut meille yksityiskohtaiset kuvaukset tasaisesta lähestymistavasta. Tämä tasainen lähestymistapa antaa ihmiskunnalle hyvin tasapainoitetun tyydytyksen tässä maallisessa elämässä. Hyvin tasapainoitetun elämän ylläpitäminen ei ole kestävyyskoe, jossa katsotaan, kuka kestää kauiten. Allaah on ilmoittanut Islaamin, näyttääkseen meille, miten voimme saavuttaa tämän tasapainon oikealla tavalla.
Elämä ei ole kiduttava henkinen koe, missä sinun käsketään elää vuorilla ja puissa. Ympärivuotinen paastoaminen ei ole pakollista. Avioliitto on sallittu ja sinun ei tarvitse ruoskia itseäsi tunnottomaksi yrittäessäsi puhdistaa sieluasi! Paremminkin, muslimeina meidän tulee yrittää seurata profeettaa (SALALLAAHU ÄLEIHI WÄSÄLLÄM) ja hänen tasapainoitettuja elämän ja elämisen opetuksiaan. Kuten Allaah sanoo Koraanissa:
"Jumalan sananjulistaja on teille todella erinomainen esikuva, jokaiselle, joka luottaa Jumalaan, uskoo viimeiseen päivään ja alinomaa muistelee Jumalaa."
(Surah Al-Ahzab 33:21)
Rajoittavat säännöt
Sanaa "rajoittava" käyttävät yleensä ne, jotka ajattelevat elävänsä "vapaata elämää". Mutta tosiasia on, että minne tahansa menetkin, niin löydät sääntöjä ja asetuksia. Esimerkiksi työpaikalla, yliopistoissa, ja selvemmin vielä teillä, esim. moottoritiet ja vihreät liikennevalot. Missä tahansa oletkin, aina on sääntöjä ja asetuksia.
Islaam kieltää meitä seuraamasta sääntöjä, joita länsimaisessa yhteiskunnassa ja alakulttuureissa on. Silti useat ihmiset Lännessä ovat enemmän kuin halukkaita seuraamaan niitä, koska he uskovat, että nämä säännöt suojelevat heitä. Kuinka väärässä he ovatkaan! Reivien alakulttuuri on eräs klassinen esimerkki tästä. Epävirallinen tanssilattia sääntö käskee meitä "...juomaan paljon vettä, pitämään useita taukoja ja olemaan ottamatta liian monta pilleriä yhdellä kertaa!" Huolimatta näistä "suosituksista", useat nuoret ihmiset silti kuolevat. [3]
Länsimaisen yhteiskunnan pakkomielteenä on 'turvaseksi', jotta 'vältyttäisiin AIDSin saamisen riskiltä'. Vaikka ehkäisyvälineitä on laajalti saatavissa, AIDS on yhä nousussa ja ihmisiä kuolee kuin kärpäsiä tämän tappaja-epidemian takia. Pidämmekö me näitä sääntöjä rajoittavina? Jos jotakin, niin luulisi niiden tuovan hallinnan tunnetta ja järjestystä, kuin myös tyydytyksen lisäämistä. Edes sitä tajuamatta ihmiset ovat valmiita ja halukkaita hyväksymään useita ihmisen tekemiä sääntöjä. Sääntöjä, jotka ovat yhden ryhmän keksimiä ja muiden yhteiskunnan jäsenten tulee niitä noudattaa. Nämä säännöt eivät ole täydellisiä, sillä ihminen ei ole täydellinen, silti ihmiset hyväksyvät nämä säännöt ja toivovat ja uskovat hyötyvänsä niistä.
Parempi Tarjous!
Joten kun Taivaiden ja Maan Luoja tarjoaa suurta palkkiota ja ikuista hyötyä, eikö meidän tulisi ainakin katsastaa mitä on tarjolla?
"Te halajatte tämän maailman hyvyyttä, mutta Jumala tahtoo teille tulevaa elämää, ja Jumala on mahtava, viisas."
(Surah Al-Anfal 8:67)
"kun saapuvat ylhäisiin puutarhoihin, joissa eivät kuule turhuuden sanoja. Siellä on pulppuavia lähteitä, siellä on korkeita valtaistuimia, täysiä maljoja, pieluksia pitkin rivein ja levitettyjä mattoja."
(Surah Al-Ghaashiyah 88:10-16)
Tässä maallisessa elämässä on monta hyvää asiaa. Ne ovat asioita, jotka Allaah loi meitä varten. Mutta todellisuus on, että kaikki nämä maailman ylellisyydet ja hyödykkeet loppuvat jossain vaiheessa. Esimerkiksi, henkilön miellyttävä ulkomuoto saattaa tehdä hänelle monta palvelusta nuoruudessa, mutta entä sitten kun hän on 60-vuotias? Sellainen on vanhan iän todellisuus. Samoin on varallisuuden kanssa. Islaam sallii henkilön hankkia omaisuutta niin kauan kunhan se henkilö vaan ei ala sortamaan muita ihmisiä ja ylittämään Allaahin – Kaikkein Korkeimman – asettamia rajoja. Esimerkki tästä on, että pistetään ihmiset maksamaan takaisin enemmän rahaa kuin he oikeasti ovat lainanneet, koron maksun kautta.
Kuitenkaan omaisuus ei hyödytä ketään kuollessa, se vain periytyy perheenjäsenille. Sellainen on nyky-yhteiskunnan sivistys, että useita ihmisiä jopa tapetaan, jotta perintö saadaan paremminkin ennemmin kuin myöhemmin!!!
Täten meidän tulisi nähdä itsemme matkustajina. Matkustaja on jatkuvasti liikkeellä. Hän ottaa vain tarvittavimmat tavarat, eikä koko omaisuuttaan. Samoin ihmisen tulee tajuta, että Allaah ei suunnitellut tämän maailman ylellisyyksiä kestämään ikuisesti. Ne vain ovat apunamme Allaahin palvonnassa, mikä vie meidät matkamme päähän, Tuonpuoleiseen. Koska olemme ihmisiä, eräänä päivänä me kuolemme ja meidän maalliset tavaramme ja ylellisyytemmekin katoavat. Todellinen varallisuus on todella Allaahin luona seuraavassa elämässä. Kuten Allaah sanoo:
"tahtoen saada hänen omaisuutensa. Jumalan luona on saalista yllin kyllin."
(Surah An-Nisa 4:94)
Ihmisen tekemät rajoitteet ovat olemassa kaikissa Länsimaisen yhteiskunnan eri piirteissä. Teollisuus, matkustelu ja vapaa-aika ovat vain muutamia sektoreita, jotka ovat ihmisten rajoitteiden hallitsemia.Ihmiset automaattisesti olettavat, että nämä rajoitteet ovat olemassa suojellakseen heitä. Osaksi tämä saattaa pitää paikkansa, mutta entä Allaahin asettamat rajoitteet, jotka voivat pelastaa koko ihmiskunnan? Nämä rajoitteet tulevat Häneltä, joka on Täydellinen eikä ihmiseltä, joka on epätäydellinen! "Modernin yhteiskunnan" niin kutsuttu "vapaus", on sitä mikä on toisten ihmisten sinulle määrittelemää. Meille usein kerrotaan, mikä on "poliittisesti oikeaa" ja mikä ei. Meille kerrotaan, mitä jokainen pukee päälleen tänä kesänä ja että tämä elokuva tulee nähdä. Nämä ovat ne Hollywood tähdet, jotka ovat nousemassa pinnalle. Sinua ei tule nähdä edes kuolleena tässä asussa ja sinun tulee maalata kyntesi tällä värillä. Lista on loputon. Kaikki tämä sitten määritellään uudestaan sopimaan seuraavaan muotitrendien aaltoon.
Ne, jotka eivät tähän mukaudu ovat leimattuja, kaksiavioisia, kapeakatseisia, vanhanaikaisia, takapajuisia ja niin edelleen. Moderni yhteiskunta sallii sinulle niin paljon vapautta, että voit jopa huijata lakia, jos sinulla on "suhteita". Yleensä pieni ryhmä ihmisiä laatii lait ja kaikki muut varmistavat sen, mitä he pitävät oikeana ja vääränä. Millaista oikeutta tämä on? Tämä olisi hyväksyttävämpää niille, jotka ajattelevat ihmisen olevan jumalallinen. Se on käsite, jonka mukaan ihmiset päättävät mikä on moraalista ja mikä moraalitonta, vaikka se on päinvastaista sen kanssa, mitä Jumala on jo meille määrännyt. Jumalalla ei ole mitään osuutta sellaisessa yhteiskunnassa, koska ihminen on ottanut jumalan roolin itselleen. Historia todistaa, että tämä oli yhteiskunnan tila ennen profeetta Muhammadin (SALALLAAHU ÄLEIHI WÄSÄLLÄM) aikaa, sillä Allaah sanoo:
"Paitsi Jumalaa ovat he ottaneet herroikseen kirjanoppineensa ja munkkinsa, samaten Messiaan, Marian pojan, vaikka heidän tuli palvella vain yhtä ainoata Jumalaa. Ei ole muuta Jumalaa kuin Hän. Ylistettäkِöön Häntä ja olkoon Hän kaukana siitä, minkä he asettavat hänen rinnalleen!"
(Surah at-Tawbah 9:31)
... jatkuu ... Insha’Allaah [http://www.geocities.com/totuudentie]
Alaviitteet
[1] Tämä voidaan selittää synnynnäisenä ihmiskunnan luonteena tunnistaa totuus Luojasta (Allaahista): että Hän on Ainut, joka todella ja vilpittömästi nsaitsee tulla palvotuksi.
[2] Tämä ei tarkoita, etteikö yörukous olisi tärkeä, mutta jos et saa tarpeeksi unta, niin kuinka voisit täyttää velvollisuutesi esim. Työssä käynnin, jotta voisit ansaita elantoa perheellesi! Profeetta (SALALLAAHU ÄLEIHI WÄSÄLLÄM) on selittänyt että yöllä rukoilemisen aika on yön viimeisen kolmanneksen aikana ennen Fajr -rukousta.
[3] Teini-ikäisen Leah Bettsin kuolema muutama vuosi sitten Englannissa on näyttänyt, että tällaiset säännöt toimivat vain sen yhteiskunnan hajottamiseksi, joka ne säännöt alunperin laati.
Islaam on täydellinen hallinta fitralle. Se on jumalallinen metodi, jonka avulla ihminen nousee eläinten ja muun luomakunnan yläpuolelle.
Rajattu Viisaus
Ihmisiltä puuttuu täydellinen tieto sekä täydellinen viisaus. Huolimatta siitä kuinka kovasti me yritämme, emme koskaan saavuta täydellistä elämäntapaa omien ajatustemme ja tulkintojemme kautta. Tämä on se syy, miksi Allaah, - Kaikkein Viisain – lähetti meille Qur'aanin ja profeetta Muhammadin (SALALLAAHU ÄLEIHI WÄSÄLLÄM) näyttämään tätä käytännöllistä ja organisoitua elämäntapaa.
Allaah – Täydellinen, ilman epätäydellisyyksiä – Viisaudessaan ja Tiedossaan, täydellisti kokonaisen elämäntavan meille. Hän (subhäänä wä t’äälä) asetti rajoitukset ja säännöt, jotka kaikki hyödyttävät ihmiskuntaa eivätkä sen takia tarvitse muutoksia:
"Nämä ovat Jumalan asettamat rajat"
(Surah al-Baqarah 2:187)
"Nämä ovat Jumalan säädöksiä, siksi älkää rikkoko niitä, sillä ne, jotka rikkovat Jumalan säädöksiä vastaan, ovat väärintekijöitä"
(Surah al-Baqarah 2:229)
Tämän vuoksi Islaam ei hyväksy selibaattia, sillä se on fitran vastaista eli seksuaalisen halun vastaista. Selibaatti menee niiden rajojen yli mitä ihmisiltä vaaditaan ja sitä ei voida täyttää sillä ihmiset on suunniteltu lisääntymään. Koska olemme ihmisiä, meiltä ei voi odottaa sitä, että paastoaisimme jokaikinen päivä loppuelämämme (useimmille 30 päivää paastoa vuodessa on taistelua). On myös tietämättömyyttä sanoa, että : "Minä en nuku yön aikana, vaan minä rukoilen!" [2] Allaah ei luonut ihmisiä elämään elämäänsä tällä tavoin. On olemassa tasapaino, joka tulee ottaa huomioon.
Seuraava tapaus kuvaa islamilaista asennetta tälläistä käytِstä kohtaan. Änäs kertoi, että jotkut Allaahin Lähettilään (SALALLAAHU ÄLEIHI WÄSÄLLÄM) muutamat seuralaiset sanoivat: 'Minä en mene naimisiin naisten kanssa'; joku toinen sanoi: 'Minä en syö lihaa'; ja joku toinen sanoi: 'Minä en nuku sängyssä.' (Kuultuaan tämän) Profeetta (SALALLAAHU ÄLEIHI WÄSÄLLÄM) ylisti Allaahia ja sanoi: "Mitä on tapahtunut näille ihmisille, että he sanovat näin ja näin, kun taas minä rukoilen ja myös nukun? Minä paastoan ja rikon paastoni; menen myös naimisiin naisten kanssa. Ja hän joka kääntyy pois Sunnastani (eli elämäntavastani), hänellä ei ole suhdetta minuun."
[Saheeh Muslim vol. 2, s. 703 nro 32361]
Toisaalta Islaam ei anna ihmisen alistua himoilleen ja haluilleen, kuten nykyajan "sivistyksessä". Islaam tunnustaa sen rakkauden mitä mies tuntee naisia, lapsia, kultaa, hopeaa ja muita asioita kohtaan. Mutta se antaa rajat tälläiselle maalliselle hyvänolon tunteelle, mitä me tarvitsemme, ja muistuttaa meitä elämästä Tuonpuoleisessa.
"Ihmiset etsivät nautintoa naisista, lapsista, kootuista kulta- ja hopea-aarteista, parhaina pidetyistä hevosista, karjasta ja pelloista; nämä ovat vain maallisen elämän nautintoja, mutta Jumalan luona tulee olemaan ihanin asunto."
(Surah Aali-Imraan 3:14)
Fitran taipuvaisuuksista ja himoista ei saa tulla elämän pääasia. Mieluummin ne tulee ottaa vakautetulla tavalla. Niiden kanssa toimiminen on todellista ja Allaah – Kaikkein Korkein – on antanut meille yksityiskohtaiset kuvaukset tasaisesta lähestymistavasta. Tämä tasainen lähestymistapa antaa ihmiskunnalle hyvin tasapainoitetun tyydytyksen tässä maallisessa elämässä. Hyvin tasapainoitetun elämän ylläpitäminen ei ole kestävyyskoe, jossa katsotaan, kuka kestää kauiten. Allaah on ilmoittanut Islaamin, näyttääkseen meille, miten voimme saavuttaa tämän tasapainon oikealla tavalla.
Elämä ei ole kiduttava henkinen koe, missä sinun käsketään elää vuorilla ja puissa. Ympärivuotinen paastoaminen ei ole pakollista. Avioliitto on sallittu ja sinun ei tarvitse ruoskia itseäsi tunnottomaksi yrittäessäsi puhdistaa sieluasi! Paremminkin, muslimeina meidän tulee yrittää seurata profeettaa (SALALLAAHU ÄLEIHI WÄSÄLLÄM) ja hänen tasapainoitettuja elämän ja elämisen opetuksiaan. Kuten Allaah sanoo Koraanissa:
"Jumalan sananjulistaja on teille todella erinomainen esikuva, jokaiselle, joka luottaa Jumalaan, uskoo viimeiseen päivään ja alinomaa muistelee Jumalaa."
(Surah Al-Ahzab 33:21)
Rajoittavat säännöt
Sanaa "rajoittava" käyttävät yleensä ne, jotka ajattelevat elävänsä "vapaata elämää". Mutta tosiasia on, että minne tahansa menetkin, niin löydät sääntöjä ja asetuksia. Esimerkiksi työpaikalla, yliopistoissa, ja selvemmin vielä teillä, esim. moottoritiet ja vihreät liikennevalot. Missä tahansa oletkin, aina on sääntöjä ja asetuksia.
Islaam kieltää meitä seuraamasta sääntöjä, joita länsimaisessa yhteiskunnassa ja alakulttuureissa on. Silti useat ihmiset Lännessä ovat enemmän kuin halukkaita seuraamaan niitä, koska he uskovat, että nämä säännöt suojelevat heitä. Kuinka väärässä he ovatkaan! Reivien alakulttuuri on eräs klassinen esimerkki tästä. Epävirallinen tanssilattia sääntö käskee meitä "...juomaan paljon vettä, pitämään useita taukoja ja olemaan ottamatta liian monta pilleriä yhdellä kertaa!" Huolimatta näistä "suosituksista", useat nuoret ihmiset silti kuolevat. [3]
Länsimaisen yhteiskunnan pakkomielteenä on 'turvaseksi', jotta 'vältyttäisiin AIDSin saamisen riskiltä'. Vaikka ehkäisyvälineitä on laajalti saatavissa, AIDS on yhä nousussa ja ihmisiä kuolee kuin kärpäsiä tämän tappaja-epidemian takia. Pidämmekö me näitä sääntöjä rajoittavina? Jos jotakin, niin luulisi niiden tuovan hallinnan tunnetta ja järjestystä, kuin myös tyydytyksen lisäämistä. Edes sitä tajuamatta ihmiset ovat valmiita ja halukkaita hyväksymään useita ihmisen tekemiä sääntöjä. Sääntöjä, jotka ovat yhden ryhmän keksimiä ja muiden yhteiskunnan jäsenten tulee niitä noudattaa. Nämä säännöt eivät ole täydellisiä, sillä ihminen ei ole täydellinen, silti ihmiset hyväksyvät nämä säännöt ja toivovat ja uskovat hyötyvänsä niistä.
Parempi Tarjous!
Joten kun Taivaiden ja Maan Luoja tarjoaa suurta palkkiota ja ikuista hyötyä, eikö meidän tulisi ainakin katsastaa mitä on tarjolla?
"Te halajatte tämän maailman hyvyyttä, mutta Jumala tahtoo teille tulevaa elämää, ja Jumala on mahtava, viisas."
(Surah Al-Anfal 8:67)
"kun saapuvat ylhäisiin puutarhoihin, joissa eivät kuule turhuuden sanoja. Siellä on pulppuavia lähteitä, siellä on korkeita valtaistuimia, täysiä maljoja, pieluksia pitkin rivein ja levitettyjä mattoja."
(Surah Al-Ghaashiyah 88:10-16)
Tässä maallisessa elämässä on monta hyvää asiaa. Ne ovat asioita, jotka Allaah loi meitä varten. Mutta todellisuus on, että kaikki nämä maailman ylellisyydet ja hyödykkeet loppuvat jossain vaiheessa. Esimerkiksi, henkilön miellyttävä ulkomuoto saattaa tehdä hänelle monta palvelusta nuoruudessa, mutta entä sitten kun hän on 60-vuotias? Sellainen on vanhan iän todellisuus. Samoin on varallisuuden kanssa. Islaam sallii henkilön hankkia omaisuutta niin kauan kunhan se henkilö vaan ei ala sortamaan muita ihmisiä ja ylittämään Allaahin – Kaikkein Korkeimman – asettamia rajoja. Esimerkki tästä on, että pistetään ihmiset maksamaan takaisin enemmän rahaa kuin he oikeasti ovat lainanneet, koron maksun kautta.
Kuitenkaan omaisuus ei hyödytä ketään kuollessa, se vain periytyy perheenjäsenille. Sellainen on nyky-yhteiskunnan sivistys, että useita ihmisiä jopa tapetaan, jotta perintö saadaan paremminkin ennemmin kuin myöhemmin!!!
Täten meidän tulisi nähdä itsemme matkustajina. Matkustaja on jatkuvasti liikkeellä. Hän ottaa vain tarvittavimmat tavarat, eikä koko omaisuuttaan. Samoin ihmisen tulee tajuta, että Allaah ei suunnitellut tämän maailman ylellisyyksiä kestämään ikuisesti. Ne vain ovat apunamme Allaahin palvonnassa, mikä vie meidät matkamme päähän, Tuonpuoleiseen. Koska olemme ihmisiä, eräänä päivänä me kuolemme ja meidän maalliset tavaramme ja ylellisyytemmekin katoavat. Todellinen varallisuus on todella Allaahin luona seuraavassa elämässä. Kuten Allaah sanoo:
"tahtoen saada hänen omaisuutensa. Jumalan luona on saalista yllin kyllin."
(Surah An-Nisa 4:94)
Ihmisen tekemät rajoitteet ovat olemassa kaikissa Länsimaisen yhteiskunnan eri piirteissä. Teollisuus, matkustelu ja vapaa-aika ovat vain muutamia sektoreita, jotka ovat ihmisten rajoitteiden hallitsemia.Ihmiset automaattisesti olettavat, että nämä rajoitteet ovat olemassa suojellakseen heitä. Osaksi tämä saattaa pitää paikkansa, mutta entä Allaahin asettamat rajoitteet, jotka voivat pelastaa koko ihmiskunnan? Nämä rajoitteet tulevat Häneltä, joka on Täydellinen eikä ihmiseltä, joka on epätäydellinen! "Modernin yhteiskunnan" niin kutsuttu "vapaus", on sitä mikä on toisten ihmisten sinulle määrittelemää. Meille usein kerrotaan, mikä on "poliittisesti oikeaa" ja mikä ei. Meille kerrotaan, mitä jokainen pukee päälleen tänä kesänä ja että tämä elokuva tulee nähdä. Nämä ovat ne Hollywood tähdet, jotka ovat nousemassa pinnalle. Sinua ei tule nähdä edes kuolleena tässä asussa ja sinun tulee maalata kyntesi tällä värillä. Lista on loputon. Kaikki tämä sitten määritellään uudestaan sopimaan seuraavaan muotitrendien aaltoon.
Ne, jotka eivät tähän mukaudu ovat leimattuja, kaksiavioisia, kapeakatseisia, vanhanaikaisia, takapajuisia ja niin edelleen. Moderni yhteiskunta sallii sinulle niin paljon vapautta, että voit jopa huijata lakia, jos sinulla on "suhteita". Yleensä pieni ryhmä ihmisiä laatii lait ja kaikki muut varmistavat sen, mitä he pitävät oikeana ja vääränä. Millaista oikeutta tämä on? Tämä olisi hyväksyttävämpää niille, jotka ajattelevat ihmisen olevan jumalallinen. Se on käsite, jonka mukaan ihmiset päättävät mikä on moraalista ja mikä moraalitonta, vaikka se on päinvastaista sen kanssa, mitä Jumala on jo meille määrännyt. Jumalalla ei ole mitään osuutta sellaisessa yhteiskunnassa, koska ihminen on ottanut jumalan roolin itselleen. Historia todistaa, että tämä oli yhteiskunnan tila ennen profeetta Muhammadin (SALALLAAHU ÄLEIHI WÄSÄLLÄM) aikaa, sillä Allaah sanoo:
"Paitsi Jumalaa ovat he ottaneet herroikseen kirjanoppineensa ja munkkinsa, samaten Messiaan, Marian pojan, vaikka heidän tuli palvella vain yhtä ainoata Jumalaa. Ei ole muuta Jumalaa kuin Hän. Ylistettäkِöön Häntä ja olkoon Hän kaukana siitä, minkä he asettavat hänen rinnalleen!"
(Surah at-Tawbah 9:31)
... jatkuu ... Insha’Allaah [http://www.geocities.com/totuudentie]
Alaviitteet
[1] Tämä voidaan selittää synnynnäisenä ihmiskunnan luonteena tunnistaa totuus Luojasta (Allaahista): että Hän on Ainut, joka todella ja vilpittömästi nsaitsee tulla palvotuksi.
[2] Tämä ei tarkoita, etteikö yörukous olisi tärkeä, mutta jos et saa tarpeeksi unta, niin kuinka voisit täyttää velvollisuutesi esim. Työssä käynnin, jotta voisit ansaita elantoa perheellesi! Profeetta (SALALLAAHU ÄLEIHI WÄSÄLLÄM) on selittänyt että yöllä rukoilemisen aika on yön viimeisen kolmanneksen aikana ennen Fajr -rukousta.
[3] Teini-ikäisen Leah Bettsin kuolema muutama vuosi sitten Englannissa on näyttänyt, että tällaiset säännöt toimivat vain sen yhteiskunnan hajottamiseksi, joka ne säännöt alunperin laati.
Vastaukset 16
Vanhimmat
...pitkää tekstiäsi...mutta mielipiteeni on että mikään uskonto ja niitten eräät opetukset ei sovi meidän aikaamme, mukaan lukien Islam...sekä Raamatun että Koraanin tekstit on hyvin vanhoilta ajoilta...pitää osata mennä ajan mukana eikä jäädä paikalleen...elämä edellyttää muutakin kuin vain uskonnollisia pakotteita...ihmisiltä viedään vapaus ajatella omilla aivoillaan...miehethän nämä kaikki eri uskonnot on keksineet ja näin ollen ne on miehille suotuisimpia kuin naisille...miehet haluaa pitää naiset kurissa...kuten on aina halunneet...ja moni nainen hyväksyy tämän...antaa miesten vanhojen uskontojen nojalla alentaa naisia...siis itseään...
Tämä on minun mielipide...olkoon muilla muut mielipiteet...
/aye
... pitäisi jo aikuistua ja luopua uskontomeemeistään!
Sinänsä tuon meemin kehittyminen jääkautisessa maailmassa, jossa mikään ei ollut varmaa ja ihminen saattoi vaikuttaa vain rajoitetusti kohtaloonsa,oli hyvinkin ymmärrettävää, mutta nykyään, jolloin monet ennen tiedon ulottumattomissa olevat asiat ovat tuttuja pikkulapsillekin, uskonnoissa on kyse itsepetoksesta.
Islamista on eräin osin kyse reaktioista, joiden lähteenä on oman maailmankuvan ja sitä särkemään pyrkivien tosiasioiden välinen ristiriita. Eli jos maailmankuva ja tosiasiat ovat keskenään ristiriidassa, niin sen pahempi tosiasioille!
Liian pitkiä tekstejä ei kukaan jaksa lukea.
Pisti vain silmään, että ihminen=mies.
Useassa kielessä ihmistä merkitsevä sana on sama kuin MIES. Nainen on vain nainen, kuten tuossa pitkässä kirjoituksessakin esiin tulee.
Suomi on ollut tasa-arvoinen jo kielen kehityksen aikaan, olkaamme siitä ylpeitä. Ei pidä hyväksyä tänne sellaisia uskonsuuntia, jotka riistävät naiselta ihmisyyden jumalan nimessä.
Islaam on Allaahin oikea uskonto ja siksi sen nimikin edustaa Allaahin uskonnon pääperiaatetta; täydellistä nöyrtymistä Allaahin tahtoon. Arabian kielen sana "Islaam" tarkoittaa nöyrtymistä tai alistumista yhdelle ainoalle oikealla Jumalalle, joka on palvonnan arvoinen (Allaah) ja kuka näin tekee, on Muslimi. Sana "Islaam" myös ilmaisee rauhaa, mikä on luonnollinen seuraus Jumalalle alistumisesta. Joten, se ei ollut uusi uskonto, jonka profeetta Muhammad (SAWS) olisi tuonut Arabiaan, vaan vain se ainut oikea Allaahin uskonto, uudelleen ilmaistuna sen viimeisessä muodossa.
Islaam on sen uskonto, joka annettiin Aatamille, ensimmäiselle ihmiselle ja Allaahin ensimmäiselle profeetalle, ja se oli myös kaikkien muiden Allaahin lähettämien profeettojen uskonto. Jumalan uskonnon nimi, Islaam, ei ole myöhempien ihmisten keksimä nimi. Allaah itse valitsi tämän nimen ja ja mainitsee sen selvästi viimeisessä ilmestyksessään ihmisille. Jumalallisen ilmestyksen viimeseisessä kirjassa, Koraanissa, Allaah sanoo seuraavaa:
"Tänä päivänä Minä olen saattanut täydelliseksi teidän uskontonne ja sallinut mielisuosioni ylenpalttisesti tulla teidän osaksenne, olen armossani antanut Islaamin teidän uskonnoksenne. "
(Suurah Al-Maa'idah tai siis Suura numero 5, jae 3)
Kuuluiko Kain myoskin islamiin?
sura 5,31 ..tai allah?...
.mina emmin viela..
Koraanin "korjaukset" paljastavat epätäydellisyyden. Myöhemmät osat kumoavat vanhemmat.
Jos Allah on niin täydellinen niin miksi Koraania piti muuttaa? Tämä kumoa kokonaan idean täydellisestä, erehtymättömästä Allahista.
Koska muutokset ovat julmempaan suuntaan, paljastuu että Muhammedin kuoltua despoottiset pedofiilit valtasivat lahkon, ja muuttivat uskonnon perversioitaan palvelevaksi maallisen mammonan ryöstämisoperaatioksi.
Pitkään kirjoitukseesi pitää tutustua ajan kanssa, mutta huomasin allaolevan, enkä nyt halua olla tässä samaa mieltä:
"Islaam kieltää meitä seuraamasta sääntöjä, joita länsimaisessa yhteiskunnassa ja alakulttuureissa on. Silti useat ihmiset Lännessä ovat enemmän kuin halukkaita seuraamaan niitä, koska he uskovat, että nämä säännöt suojelevat heitä. Kuinka väärässä he ovatkaan! Reivien alakulttuuri on eräs klassinen esimerkki tästä. Epävirallinen tanssilattia sääntö käskee meitä "...juomaan paljon vettä, pitämään useita taukoja ja olemaan ottamatta liian monta pilleriä yhdellä kertaa!" Huolimatta näistä "suosituksista", useat nuoret ihmiset silti kuolevat. [3]"
Otat aika kaukaisen esimerkin siitä mitä seuraa, kun seurataan länsimaisia sääntöjä. Valtaosa länsimaisista säännöistä koskevat ihan muuta elämänaluetta kuin harhaanjohdettujen nuorten reivikulttuuria. Paljonkos koko asia Suomessa on tunnettu?
Kyllä meillä on ihan oikeat elämänohjeet, jotka perustuvat Mooseksen 10 käskyyn. Niitä seuraamalla pelastut kyllä monesta vaaran paikasta.
Jos islam kieltää tottelemasta länsimaisia kieltoja ja asetuksia liikennevaloista alkaen, niin ei se ole sitten oikea uskonto tänne.
Seuraisi vain täysi anarkia ja kaaos.
asiallisista kirjoituksistasi, niitä on ilo lukea :)
olipas ilo...aina naurattaa...
>>Islamin opetukset eivät sovi meidän aikaamme
Tässä on kieltämättä vinha perä.
olla niistä yhtään perillä kun noin sanot.
Pitkässä viestissäsi et lainkaan mainitse matematiikan ja logiikan sääntöjä, vaikka ne nykyisin ovat elämämme tärkeimpiä sääntöjä. Johtuuko tämä siitä, että Koraanissa Allah antaa ihmisille vääriä matematiikan ja logiikan sääntöjä? En tietenkään anna mitään arvoa sellaiselle mielikuvitusoliolle kuin Allah, koska hän ei edes ymmärrä matematiikkaa ja logiikkaa. Ymmärrätkö edes itsekään, nimimerkki musliminainen, matematiikan ja logiikan sääntöjen merkitystä nykyaikana? Ilmeisesti et ymmärrä, koska kirjoitat valtavasti hölynpölyä Allahista mainitsematta sanallakaan matematiikan ja logiikan sääntöjä, joita mielikuvitusoliosi Allah ei todistettavasti ymmärtänyt.
allah ei ole mielikuvitusta! Tassa Han nayttaytyy oikeauskoisille!
http://www.youtube.com/watch?v=efC8f0ZRqoc
Huumori hommia :p
naisten asema Islamin sydänmailla,tämä on jo kolmas kerta kun tämä linkki on poistettu, on ehkä liian paljastava dokumentti ettei siitä uskalleta keskustella
http://www.cultureunplugged.com/play/4716/Nightmare-in-Dreamland
http://www.bbc.co.uk/news/world-us-canada-12980760