Marinin hallitus esittää, että Uudeltamaalta ei saa mennä pois, mutta sinne saa mennä.
En ole mikään asiantuntija, mutta eikö se ole ollut voimassa jo monta vuotta. Uudellemaalle muutetaan ja muu maa kärsii väestökadosta.
Vihdoin saadaan myös laki, joka kirjaa käytännön laiksi.
En ole mikään asiantuntija, mutta eikö se ole ollut voimassa jo monta vuotta. Uudellemaalle muutetaan ja muu maa kärsii väestökadosta.
Vihdoin saadaan myös laki, joka kirjaa käytännön laiksi.
Vastaukset 24
Vanhimmat
Tietullit olisi mukava lisä.
Uusimaa myydään Venäläisille.
Siinä on taka-ajatuksena se, että täältä ajetaan Lappiin pääsiäisenä. Rovaniemen terveyskeskus ei vedä - se on aina täynnä. Miten nyt Corona-aikaan.
Meillä on mökki 150 km Espoosta. Tiedän sinne niin monta kiertotietä, että voin ajaa sinne nilloin haluan. Enkä tartuta ketään keskellä metsää. Päinvastoin olen pois täältä pyörimästä kauppakeskuksissa.
Oletpas sinä VIISAS.
Tajuatko pahvi, että jos lähdet ajamaan mökillesi terveenä ja parin päivän päästä huomaat sairastuneesi niin siä kuormitat silloin sen toisen pakkakunnan terveydenhuoltoa.?
Siis sitä terveydenhuoltoa, joka on mitoitettu sen kyseisen paikkakunnan vakituisen asukasmäärän mukaan. Sitten sinä vielä pyörit sen mökkikunnan marketeissa ja tartuttelet muita.
Taajuuaatkoo?
Ei, et sinä tajua. Sinä olet niin umpitollo, että on suorastaan ihme että olet vielä elossa. No, eläähän ne mikrobitkin, vaikkei niillä ole aivoja.
Jos haluat rikkoa mahd. tulevaa määräystä, niin pysy ainakin siellä mökissä - äläkä mene kauppaan tai muuaanne paikallisia tartuttamaan - oireetonkin voi olla tartuttaja.
Mutta juuri sinunlaistesi takiahan niitä kovimpia pakkokeinoja on käytettävä koskemaan kaikkia vastuullisestikin toimivia ihmisiä!!!!!!!!!
Monella on se ongelmana, että niillä on pää syvällä omassa rect..., ettei ne saa riittävästi happea ja ajattelu käy mahdottomaksi. Hapenpuutteessa ne sitten ajelee sinne ja tänne.
Toisaalta, mitä järkeä on sallia Uudellemaalle meneminen?
Se johtaa ihan samanlaiseen epäsuhtaan hoitopalveluissa.
Sinä kai luulet, etteivät viranomaiset tunne Suomen tiestöä? Nyt on niin, että jos tulee liikkumisrajoituksia niin valvontaa lisätään huomattavasti.
Kaikille teille ei riitä checkpoint miehitystä, mutta väylän sulkeva1-2 tonnin betoniantura lopettaa matkanteon ihan varmasti.
Jos sattusitkin pääsemään pois rajatulta alueelta niin kiinnijäämisen riski on todella iso ja sanktio varma.
Näillä saatesanoilla: hyvää matkaa.
Polttoaineen jakelu lopetetaan, silloin loppuu ajelut.
Luonto kiittää.
Älä ota enempää
Aja pois. Tämän pitäisi olla vapaa maa. Kuka vittu muka uudenmaan rajoja vartioi?
"Aja pois. Tämän pitäisi olla vapaa maa. Kuka vittu muka uudenmaan rajoja vartioi?"
Oletko oikeasti niin yksinkertainen. ettet tiedä?
Niitä vartioi Poliisi ja Suomen Puolustusvoimien sotilaat - tarvittaessa. Ja kuten tuolla jossakin kommentissa sanottiin, myös muutaman tonnin painoiset betonianturat.
Olkaa vaikka kuinka KOVIA jätkiä niin valtiovalta pystyy olemaan kovempi. Ihan turha on uhota.
Loistavaa!! Vihdoinkin estetään maalaisten muuttaminen etelään. Vielä kun saisi valtionosuusjärjestelmän lopetettua, eikä tarvitsisi esim jokaisen espoolaisen lähettää omia veroeuroja 1500€ vuodessa sinne toivottomille reuna-alueille, niin olisi about kaikki kunnossa.
Todellakin: nelihenkinen espoolaisperhe lähettää 6000€ vuodessa heidän maksamia veroja muille kunnille...reilua, eikö totta?!?!
Niin se metsä vastaa kuin sinne huutaa, sanotaan.
Marinin hallitus on greenpeace marjonetti, järkevät ja kykenevät lähtee uudeltamaalta karkuun, tässä on menossa pahin skenaario, neuvostoliitto johon iskee tappava herkästi leviävä virus, neuvostoliiton olen kokenut, voin sanoa että järkyttävä, siihen kun lisätään herkästi tappava virus, kuolinmäärät huippuluokkaa, sitä tämä hygge porukka ei tajua edes käsittää mitä tuleman pitää.
Kuukauden päästä suunilleen noin kolmannes kuolee kotiinsa, kun hoitokapasiteetti ei riitä, voin vaan kuvitella sitä ruumislöyhkää, kunniakansalaiset ja vanhukset.
Luonto säätelee populaation, tälle ei voida mitään. Missä laji runsaus iso, sieltä poistuu numeerisesti enemmän.
Hyvin suunnilleen. Siinä ei ole kuin kahden dekadin virhe.
Minne ne lähtevät karkuun? Maaseudulla asuu vain pienellä eläkkeellä kituuttavia eläkeläisiä ei täällä ole ruokaa.
Jos Uusimaa eristetään ...niinUudeltamaalta lähtevä tukirahat muualle Suomeen lopetettava...
Juu, ilman muuta, ei sieltä tukirahoja, eikä sinne mitään syötävää eikä muutakaan muualta Suomesta.
Ei muuta kuin seteleitä syömään!
Kaiken lisäksi Suomen maatalous tuhottiin 90-luvun puhdistuksissa. Vielä 80-luvun lopulla Suomessa oli vireä kehittyvä maaseutu, monipuolinen elinkeinorakenne
ja maataloustuotanto. Maatiloja oli 200 000, tänään hädintuskin 50 000 joista niistäkin suuri osa on EU-tukiaisilla toimivia kulissitiloja joista ihmisille ei löydy muuta syötävää kuin heinää. Samoissa puhdistuksissa myös pienten ja suurtenkin maatilojen isännät ajettiin pois metsistään. Metsien hakkuutöistä tehtiin metsäyhtiöiden hallitsema ja muutaman tuhannen urakoitsijan pyörittämä puunkorjuumonopoli, tivoli. Loppui isäntien uho pelloilla ja metsissä.
Mitä syötävää täällä muualla Suomessa on, kysykää Sanna Marinilta ja demareilta missä sitä ruokaa on.
Onko tutkittu kesantoheinän ja pajunlehtien jauhamista viherjauhoksi?