Koronahan on siunaukseksi Suomen puolueille. Kaikki saavat omia tavoitteitaan läpi helposti.
Persujen ykkös- ja ainoa tavoite eli rajat kiinni on toteutunut
Vihreät ovat tyytyväisiä, kun liikenne vähentynyt murto-osaan ja sitä myöden päästöt
Kokoomus sai mittavat yritystuet eri muodoissa
Sossut sai mittavat työttömyyskorvausten parannukset eri muodoissa
Kepu saa kasvattaa maataloustukia varmuusvarastointiin vedoten
Vassarit saivat riistäjät eli yrittäjät polvilleen
Mitäs tässä nyt valittamaan....
Koronan hyödyt
15
273
Vastaukset 15
- Anonyymi
Niin ja kristilliset tyytyväisiä, kun yökerhot ja muut ’synninpesät’ suljetaan.
- Anonyymi
t ’synninpesät’ suljetaan.
- Anonyymi
Ja persut tarjoaa USA ja kiinan mallia Koronan hoidosta, joka on hyvin erilainen kuin suomen nykytyyli.
mm. 6 metrin etäisyys jotta henkitysilma ei mene suoraan toisen kuskusta sisään. - Anonyymi
Nii se on, kaikesta löytyy jotain hyvääkin kun vaan osaa nähdä asiat niin.
-Kauppakeskukset ovat hiljenneet ja ihminen huomaa että tulee vähemmällä kuluttamisella toimeen.
-ehkä jopa politiikot ymmärtävät että kyse on yhteisten asioiden hoidosta enemmän kuin oman puolueen edusta ( Toiveajattelua?)
-nyt kun vielä juottolat sulkevat ovensa moni huomaa miten turhaa niissä on litkua ylihintaista kaljan kuraa ja laittaa nekin rahat parempaan käyttöön.- Anonyymi
Tuota minäkin olen ajatellut että Suomessa on puuttunut me-henki, yhteen hiileen puhaltaminen. Jospa tämä epidemia nyt muuttaisi tilannetta. Seuraava epidemia voi kolkuttaa oven takana muutaman vuoden päässä.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Tuota minäkin olen ajatellut että Suomessa on puuttunut me-henki, yhteen hiileen puhaltaminen. Jospa tämä epidemia nyt muuttaisi tilannetta. Seuraava epidemia voi kolkuttaa oven takana muutaman vuoden päässä.
Toivotaan, pitkän aikaa on menty huonompaan suuntaan ja ihmisten itsekkyys vaan lisääntynyt.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Tuota minäkin olen ajatellut että Suomessa on puuttunut me-henki, yhteen hiileen puhaltaminen. Jospa tämä epidemia nyt muuttaisi tilannetta. Seuraava epidemia voi kolkuttaa oven takana muutaman vuoden päässä.
Luuletko et tää menee ohi helposti. Mites jos esim. kesä ja sen lämmöt kiihdyttää vaan leviämistä.
- Anonyymi
Valitettavasti massatyöttömyys iskee kun yksityisyrityksiä ja pk-yrityksiä kaatuu kokoajan lisää. Mietein että moniko yksityisyrittäjä enää uskaltaa aloittaa yritystoimintaa tämän kriisin jälkeen...
Vai hakeutuuko osa ns. palkkatöihin kouluttautumalla mm. lähihoitajaksi joista on kokoajan pulaa.. ja tietty moniin muihinkin hommiin ( mm. teollisuus, satamat..) tarvitaan myös henkilökuntaa lisää .
Näin ollen omasta maasta varmasti löytyisi moneen työhön pätevä tekijä . Näin ei tarvisi juurikaan haalia ulkomaista työvoimaa. - Anonyymi
Korona-asetelman vaikutukset ovat vaikeasti ennakoitavissa pitkän päälle. Kun kansa sopeuttaa elämistään aikaisempaa kohtuullisemmalle tasolle, niin mahtaisiko siitä seurata säästäväisyyden ilmapiirin jäävän kansalaistavaksi myös koronan jälkeen koittaville ajoille?
Mitä se tarkoittaisi, jos me suomalaiset alkaisimme yhä yleisemmin noudattaa kohtuullisuutta elämäntavoissamme? Aiheutuisiko siitä suurtakaan katastrofia, jos kerskakulutus vähenisi, tuhlaaminen supistuisi? Ymmärtääkseni kansan yleistyvä säästeliäs elämäntapa toisi mukanaan taloudellista omilla jaloillaan pärjäämistä ja siitä koituisi tanakoitumista koko suomalaiselle kansantaloudelle. Toki yleisehtona olisi se, että verottaja ei alkaisi imuroimaan kansan lisääntynyttä vaurautta julkisen vallan pohjattomiin kassoihin, minkä seurauksena kansan köyhyys ei katoaisi yhtään mihinkään.- Anonyymi
Haluaisin kuitenkin kokeilla edes kerran elämässäni oikein kunnolla tuon kerskakulutuselämää. Kun sitä näemmä niin moni muu Suomessakin saa kokea. Olisihan se kokemus sekin ja sitten voisi ihan kokemuspohjaisesti sitä kommentoida.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Haluaisin kuitenkin kokeilla edes kerran elämässäni oikein kunnolla tuon kerskakulutuselämää. Kun sitä näemmä niin moni muu Suomessakin saa kokea. Olisihan se kokemus sekin ja sitten voisi ihan kokemuspohjaisesti sitä kommentoida.
Osta heti se ökymallin sähköauto, sillä vihreät nostaa niin roimasti polttonesteveroja, että tavallisella autolla ei enää voi liikennöidä. Kannattaa myös lopettaa halpojen lihapullien syönti ja ostaa paljon kalliimpia kasvispullia, kun sekin on vihreiden mielestä ekologista.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Osta heti se ökymallin sähköauto, sillä vihreät nostaa niin roimasti polttonesteveroja, että tavallisella autolla ei enää voi liikennöidä. Kannattaa myös lopettaa halpojen lihapullien syönti ja ostaa paljon kalliimpia kasvispullia, kun sekin on vihreiden mielestä ekologista.
Niin, mutta kun on taloudellisesti pakko tyytyä siihen mitä saa, tarjoustuotteisiin, halpoihin massatuotantotuotteisiin, lauantaimakkaraan, jne. Autokin halpa ja saastuttava kymmenen vuotta vanha jokamiesmallinen pikkubensarutku
Tässä ei paljon muuta pysty ajattelemaan kuin hintaa.
Kyllä olisi mukava kokea niitä koko kansan kulutusjuhlan riemuja.... ihan vaan kokemuksenkin vuoksi
- Anonyymi
He menki yhteishyvästi pois.
- Anonyymi
Vihriälän työryhmä ehdottaa elvytystä. Olisiko se vihdoin Tallinna-tunnelin aika niin jäisi jotain käteen tästäkin vitsauksesta?
- Anonyymi
Nehän suunnittelee elvytystä rakentamalla Kemi-Tornio seuduille sähkörataa.
Mutta onko se kannattava hanke etenkin jos se sähkö tehdään tuulimyllyjen avulla eli junat kulkee vain jos myllyt pyörii vinhasti tuulessa. Vai pitäisikö kuitenkin olla se atomimiilu ?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Onko vassarin lääkkeet(mt) jääneet taas ottamatta
Sen verran järjetöntä persuhuutoa taa näkyville. Tuo yksi häiriintynyt ei osaa kuin "huutaa" isoilla kirjaimilla, se on471492Olen nainen pahoillani, että tykkään sinusta niin paljon, että
Haluaisin panna sua. Tuntuu vaan siltä, että olet sen suhteen ihan haluton. Ei minulle riitä pelkkä ystävyyssuhde.59890Mieti oikeasti
Ollaan lähes tuntemattomia, mutta samalla on tämä erityinen vuosien tilanne takana, joka on ollut monella tapaa väärin.30667- 87637
kene ajoi "kolarin"?
"Punkaharjulla Luston ja Tuppuranmäen välillä sattui tiistaina aamupäivällä liikenneonnettomuus. Poliisin mukaan Savonl14605- 43573
Pahin tapa satuttaa toista
On jättää toinen vaille mitään vastausta. Erityisen kipeää se tekee sillon jos toinen ghostaa.56564- 7542
Puukotus Kajaanissa
Kuka puukotti ja ketä? https://yle.fi/a/74-20247765 Vähemmän yllättäen päihteet mainittu23527- 44521
Alkaa jotenkin nyt kuvio hahmottuu täällä
Sellainen vaikutelma tästä alkaa tulla, että täällä on joku pieni porukka, joka tuntee toisensa tai ainakin pelaa samaan70520- 61515
Jos kaivattusi on
Varattu niin miksi et antaisi asian olla hänen suhteen. Miksi ylipäätään vielä jatkat?47513- 37496
Minulla on joskus ikävä sinua ja ajattelen sinua joskus.. edelleen
Olin joskus niin rakastunut sinuun. Olin onnellinen, että kohdattiin ja kun vain tiesin sinun olevan olemassa. Täytit aj14491Kylän tielle remonttia?
Mitäköhän kylän tielle ruvetaan tekemään ku laitettu tuommoset töpsät muutamien suojateitten kohille?13472Hyvä on sitten, jos et sitä s*ksiä halua kanssani.
Rakastetaan vaan toisiamme, voin käydä muualla tyydyttämässä fyysisenpuolen tarpeet. Puhumalla tämäkin olisi selvinnyt.132439- 42418
Nainen, tässä olen kahden vaiheilla
Toinen pitäisi valita ja kummassakin on hyvät ja huonot puolensa. Toinen olisi sellainen pysyvä mutta työläs. Toinen taa45409Miten vuosien jälkeenkin tunteet voivat olla niin voimakkaat?
Että pelkkä ajatus sinusta täyttää silmät kyynelistä.26399