Kiteen korkein kohta Potoskavaarassa?

Anonyymi

Täällä nyt ei tietysti mitään isoja mäkiä ole, mutta olen päätellyt näin, että Kiteen korkeimmat maastonkohdat sijaitsevat Potoskavaarassa.
Kiteenjärvi on 80m merenpinnasta. Heinäjärvi 23m korkeammalla. Pieni Heinäjärvi siitä 10m korkeammalla.
Heinäjärven eteläpuolella oleva Haapavaara nousee 166 metriin. Järven rannasta mailin verran pohjoiseen on 178 metrin korkeudessa oleva kohta. Näissä molemmissa on myös mastot, melko lähekkäin siis, vain 3,7 kilometrin päässä toisistaan. Tämäkin kertonee siitä, että Potoskavaarassa on korkeimmat huiput.

Ei taida muissa suunnissa olla mitään isompia mäkiä? Nuo 166 ja 178m on karttapalvelusta paikallistuntemuksen perusteella haetut lukemat, mutta en takaa etteikö siellä lähellä olisi joku vähän korkeampikin.

Tohmajärven järvi on 80 metrissä ja kylä 150 metrissä.
Pajarinmäki on 29m Kiteenjärveä korkeammalla, mutta siinä Hyypiänjärven ja Kiteenjärven välissä on 33 metriin nouseva mäki.
Liekö Potoskavaarassa koko Keski-Karjalan seutukunnan korkein kohta.

https://kartta.paikkatietoikkuna.fi/?lang=fi

3

1587

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kiteen korkein paikka on tuo Honkavaara Kantosyrjän tien pohjoispuolella, mutta toiseksi korkein mäki on Rasivaara Rokkalassa, muistelen 172m. Suomi on matala.

    • Anonyymi

      Entä Tolosenmäki ? Korkeus ? Sen ohihan aina ajetaan.Kiinnostaisi tietää.

      • Tolosenmäen tienoossa ei taida löytyä yli 120m:n korkeutta: Pitäis olla peruskartta, siitä näkisi korkeuspisteet.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi et halua kaivattusi

      kanssa suhteeseen? Onko jokin syy vaikka rakastat häntä?
      Ikävä
      129
      1246
    2. 73
      1203
    3. Carunan hinnat

      Yks proffa vauuttaa, ettei Caruna voi noin vain nostaa hintoja koska suomen laki kieltää, toinen proffa sanoo että Carun
      Maailman menoa
      97
      967
    4. Mikä sun kaivatussa on se miksi ihastuit

      ja ikävöit? Eli se jokin asia, mikä aiheutti tunteen, että tuossa on sitä jotain? Meinasitko tehdä asialle jotain vai ka
      Ikävä
      50
      895
    5. Koetko vielä et

      Olen elämäsi rakkaus?
      Ikävä
      78
      822
    6. Joko uskallat.

      Huomenna nähdään.
      Ikävä
      45
      781
    7. Kunnan päätie ja sen lähialueet

      Arvon hyrynsalmelaiset. Tätä palstaa on näin Ukkohallan mökkiläisena ihan viihteellistä lukea. Milloin teitä ahdistaa la
      Hyrynsalmi
      40
      768
    8. Oletko tullut siihen

      Tulokseen ettet saa minua
      Ikävä
      67
      653
    9. Olen tumma ja tulinen

      Ja vielä suora - en ollut sinua varten. n to m
      Ikävä
      113
      624
    10. Mitä luulet

      Mitä luulet kaivattusi ajattelevan sonusta? Onko jotain mitä haluaisit oikaista hänelle?
      Ikävä
      39
      546
    Aihe