407 kokemuksia

Harkinnassa 407 SW 1,8.

Kokemuksia omistajilta kaipaillaan....

Dang juu veri mats.
51920
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Kävin koeajolla, mutta moottori oli 2 litranen turbodieseli.

Minusta laatuvaikutelma oli todella hyvä, lasikatto aivan upea. Mutta työjälki ja se laatuvaikutelma sisällä hyvin korkealaatuinen.
Jostain syystä 406-pösökaverini ei pitänyt siitä niin paljoa, mutta ei sillä tyyli- ja laatutajua ole ollut ennenkään.

Noh, se mistä en pitänyt oli nuo käsikontrollit, eli vipuja ja vipstaakeja oli neljä(!) ratin takana ja useita eri toimintoja. Lisäksi kojetaulun keskiosassa olevia nappeja oli aivan tuhottomasti. Ei kovin ergonomista.
No se sikseen, makuasioita, etkä niitä välttämättä kysynyt kun huomaat itsekin :) Mutta tulipahan kirjoiteltua.


Se mistä en itse pitänyt, oli ajettavuus. Tosin renkaina olivat Nokian Hakka 4-nastarenkaat ja ajoratana kuiva asfaltti (viime syksy). Farkku tuntui heittelevän ihan törkeästi, ja oli epämääräinen suuntavakaus. Pito ja tien pinta ei välittynyt rattiin (kuljettajalle) minusta juuri ollenkaan, ja oli niin hutera olo etten uskaltanut mennä kurviin läheskään sitä vauhtia mitä olisin muuten mennyt. Tämä epämääräisyys oli läsnä ihan pienessäkin nopeudessa kun heilutteli rattia pari senttiä vasemmalle ja oikealle. En tiedä onko tuosta syyttäminen renkaita, ohjaustehostinta vai mitä, mutta ajotuntuma ei ollut minun mieleeni.
Ei ollut sen pösökaverinkaan muuten.

Mutta eniveis, hyvin tyylikkään oloinen farkku minusta, audistinakin, ja jos olisin uutta farkkua katsomassa niin luulempa että tutustuisin 407 SW:hen lähemmin, miltä se ajettavuus sitten vaikuttaisi.

Äänestä
  • Joo, valitettavasti 407:sta ei ollut 406:n seuraajaksi! Ajettavuudessa mentiin japsien huonolle tasolle ja takapenkin tilat todella onnettomat. 406 on yllättävää kyllä edelleen esikuvana kaikille uusille automalleille; ajettavuus on upea, tilat mahtavat ja ulkonäkö loistelias! Esim. uusi Octavia (hyi, Skota) on ihan heittopussi 406:een verrattuna, pieni kuin 8 litran ämpäri! Ei kun hanaa...

    No joo, Audi A6 on tämän hetken paras auto aivan ylivoimaisesti (huom. neliveto koko), mutta yksi miinus siinäkin on, ja se on valitettavasti ohjaustunto, yllättävää kyllä! Toivottavasti siihen tottuu ajan kanssa, auto on muuten niin upea kaikilta osin (no, valot nyt on mitä on).
    Hinta on aika korkea, harvojen herkkua täällä Suomessa.

    Äänestä

aivan romu auto kuten ranskikset yleensä. jos ostat niin osta samalla kuorma-auto lavallinen varaosia !!

Äänestä
  • Repikää siitä pöösöt!!

    Äänestä

  • xxcc kirjoitti:

    Repikää siitä pöösöt!!

    Kerroit tuossa juuri kaiken oleellisen autotietämyksestäsi.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


kjk kirjoitti:

Harkinnassa 407 SW 1,8.

Kokemuksia omistajilta kaipaillaan....

Dang juu veri mats.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu