Markkinat näyttäisi "viruksen" täysin jo kellistäneen

Anonyymi

DJ Industrial 11,37 % (20704,91)

Sampo A 16,07 %
SSAB B 14,70 %
SSAB A 13,44 %
Valmet 13,44 %

Voi toki olla, että matti ja maijja, jotka ovat likvideettiongelmissa ovat juuri nyt pakotettuja myymään mutta onneksi on "markkinat", jotka ostavat. Sehän olisi kauheaa, jos ei markkinat ostaisi.

Matti ja maijja voi nyt keskittyä velkojen hoitamiseen, eristykseen ja lyhennysvapaisiin sekä kenties jopaa ostaa osakkeita jälleen sitten myöhemmin, siis silloin kun ne on jo valmiiksi tapissa .
ja pankissa tietenkin tätä suosittelevat kun on ne korotkin nollilla...

Sanoivat, että nyt kannattaa otta velkaa, oliko se oikeisto-ylessä, ihan "uutisissa" !

4

68

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Aloitus on varmasti vitsi, jos oletetaan, että kirjoittajalla on edes hiukan hajua aiheesta.

      Markkinoista ei voi päätellä koronan kellistyneen vaan siitä voi päätellä, että markkina uskoo koronan kellistyvän. Markkinat (yli)reagoivat aina tuleviin odotuksiin.

      On tietenkin aivan selvää, että korona loppuu, kun kaikki ovat sen sairastaneet. Kun Kiinassa talous elpyy, niin sen perusteella voidaan ennustaa, millä tavalla tilanne kehittyy muualla.

      Tietenkään kyseessä ei ole eksakti tieteellinen totuus, mutta silti ihan perusteltu näkemys.

      • Anonyymi

        Jos tuo USA:n lupaama ilmainen raha ei nosta kurssia niin sitten ei mikään. Summa lienee kaksituhatta miljardia , plus velkakirjaostot päälle. Kuka tuosta kurssinoususta hyötyy ei ainakaan moni pienituloinen.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Jos tuo USA:n lupaama ilmainen raha ei nosta kurssia niin sitten ei mikään. Summa lienee kaksituhatta miljardia , plus velkakirjaostot päälle. Kuka tuosta kurssinoususta hyötyy ei ainakaan moni pienituloinen.

        Toinen vitsi, kylläpä tänä tautisena aika huuli lentääkin.

        Rahaa syydetään markkinalle jotta talous ei lamaantuisi. Se johtaisi työttömyyteen ja elintason laskuun. Lamasta kärsii aina eniten huono-osaiset, vaikka yristysten omistajat rahallisesti menettäisivätkin eniten.

        Osakekurssien kehitys on toki seurausta siitä, että yritykset eivät kaadu. Kun pelko pienenee ja usko kasvaa, niin kurssit reagoivat positiivisesti.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Jos tuo USA:n lupaama ilmainen raha ei nosta kurssia niin sitten ei mikään. Summa lienee kaksituhatta miljardia , plus velkakirjaostot päälle. Kuka tuosta kurssinoususta hyötyy ei ainakaan moni pienituloinen.

        Ja selväähän on varmasti kaikille - passkahousuillekin, että ensin tulee markkinat ja sitten vasta koronat

        Nousijat

        Ahlstrom-Munksjö 24,38 %
        Sotkamo Silver 17,72 %
        Neste 9,77 %
        Suominen 9,77 %

        ... elleivät sitten kokkarit, jälleen kerran kuseta. Sehän ei olisi ensimmäinen eikä viimeinen. Mutta tosiaan, viruksesta ei nyt ole kyse, järjestelmä konkurssista ja sillä rahastuksesta sitäkin enemmän


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Jos yhdistät nimikirjaimet

      Jos yhdistät sinun ja kaivattusi ensimmäisten nimien alkukirjaimet mitkä nimikirjaimet tulee? Sinun ensin ja sitten häne
      Ikävä
      108
      6927
    2. Oletko katkera kun

      Et saanut kaivattuasi
      Ikävä
      95
      4441
    3. Mies vinkkinä sulle

      Jos pyytäisit kahville tai ihan mihin vaan, niin lähtisin varmasti välittämättä muista
      Ikävä
      48
      3846
    4. Kyllä se taitaa olla nyt näin

      Minusta tuntuu et joku lyö nyt kapuloita rattaisiin että meidän välit menisi lopullisesti. Sinä halusit että tämä menee
      Ikävä
      48
      3522
    5. Paljon niitä puheita

      susta liikkuu. 🤮
      Tunteet
      51
      3518
    6. Mitä haluat sanoa tällä hetkellä

      Hänelle 🫶 ⬇️
      Ikävä
      189
      3465
    7. Odotan että sanot

      Sitten siinä että haluaisit vielä jutella kahdestaan kanssani ja sitten kerrot hellästi että sinulla on ollut vaikea san
      Ikävä
      24
      2969
    8. Nainen vinkkinä sulle!

      Jos laitat selvän tunnisteen niin kutsun sinut n*ssittavaksi.
      Tunteet
      67
      2674
    9. Vietetään yö yhdessä

      Rakastellaan koko yö
      Ikävä
      47
      2507
    10. Hei seksikäs

      Upottava katse sinulla ja tiedät sen.
      Ikävä
      13
      1904
    Aihe