Näin tullaan flunssaan ja kuume nousee!

Anonyymi

Koska monet tietämättään tulevat flunssaisiksi, ja sitten ihmettelevät sitä, kerron kuinka se käy käytännössä:

1. Hankitaan joku bakteeri tai virus.
Viruksen saa sattumalta.
2. Ihminen rupeaa taistelemaan virusta vastaan siten että meidän lämmönsäätelykeskus aivoissa viritetään korkeammalle tasolle, jolloin normaalilämpötila ei olekaan 37, vaan vaikkapa 40.

3. Tästä seuraa että keho pyrkii nostamaan lämmön neljäänkymmeneen, koska se on se lämpö joka on vähiten rasittava sillä hetkellä.

4. Koska sinulla on kolme astetta liian alhainen kehon lämpö, alat palelemaan, jalkojen verisuonet supistuvat, verenkierto ja lämpö lisääntyy kehossa ja päässä, samalla kun se laskee jaloissa ja käsissä. Polvia kolottaa, iho on kananlihalla, väriset kylmästä. Kaula kipeytyy, nielurisat turpoavat, tuntuu kuin olisi leipäpala tarttunut kurkkuun.

Jos nyt otat pari peitettä jaloillesi ja saat jalkasi lämpenemään, oireet kaulasta häviävät, jos olet istumassa. Verenkierto jaloissa vilkastuu, ja lämmin veri kehosta virtaa jalkoihin, ja kylmä veri jaloista ylös kehoon. Otsa viilenee ja jalkaterät lämpenevät. Olosi paranee kun kehosi on lämmennyt!

5, Koska luotat kuumemittariin enemmän kuin omaan kehoosi, säikähdät kun se näyttää neljääkymmentä. Otat pari särkytablettia, ja termostaatti aivoissasi palautuu 37:ään asteeseen. Sinä hikoilet ja luulet paranevasi. Tosiasiassa narraat kehoasi, ettei sinussa ole mitään infektiota.

6. Muutaman tunnin kuluttua kehosi huomaa että sitä on narrattu, ja alkaa uuden taistelun virusta vastaan nostamalla lämmönsäätelyn takaisin 40:een. Sinua puistattaa ja kolottaa joka niveltä.

7. Koska yhä luulet että kuume on sairaus, eikä hoitokeino, sinä teet kaikkesi, jotta saisit lämpösi takaisin 37:ään. Bakteerit ja virukset riemuitsevat, ne kun viihtyvät parhaiten siinä lämpötilassa, kun taas korkea kuume ja samalla lisääntynyt valkosolujen määrä ja nopeutunut enzyymitoiminta olisi tuhonnut ne,

8. Jatkuva särkylääkkeiden käyttö antaa sinulle vuoristoradan; Ylös, alas, ylös, alas, hikoilu, palelu, hikoilu, palelu.... Valitettavasti vuoristorata menee vain ylöspäin, koska virusten määrä lisääntyy kuumetta alennettaessa; 40,0 - 37,8 - 40,3 - 38,3 - 40,5 - 39,1 - 40,6 ----

9. Tässä cvaiheessa joku toinen on sitä mieltä, että sinua pitää jäähdyttää sinun vastaväitteistäsi välittämättä. Ikkuna avataan, peitot pois.
Sinun jalkasi muuttuvat kylmän sinertäviksi, sinä vapiset niin etteivät hampaat tahdo pysyä suussa, kaulasi turpoaa jälleen, et pysty nielemään, pulssi nousee sataan kahteenkymmeneen, et voi nukkua, voimasi vähenevät.

10. Parin päivän päästä olet aivan lopussa, jalat kylmät kuin jääpalikat, iho kananlihalla, kylmä hiki nousee pintaan. Sinulla on syvällä kehossasi lämpö 41,6, samalla kun ulkopuoli on kylmennyt. Sydän ei enää jaksa, elämäsi päättyy.

Tämä on muuten tosi kuvaus monien hoitomenetelmistä!


Tietysti voit toimia päinvastoin, auta kehoasi: Koska voit parhaiten 40;ssä, auta itseäsi pääsemään tuohon lämpötilaan! Mene vaikka saunaan. Se tuntuu paljon paremmalta. Sinä et reagoi hikoilulla ennenkuin lämpötilasi on noussut yli neljänkymmenen, joten voit ottaa hiukan enemmän löytyä. Pidä pyyhettä naamallasi hengityssuojana, ettet lämmitä liikaa kaulaasi.

Kun olet lämmennyt tarpeeksi, tunnet olosi paremmaksi. Ota peite jaloillesi ja lämpimät sukat jalkaasi ja istu sohvalle katsomaan mieliohjelmaasi.

Älä kuumenna kaulaasi, koska muutoin voi kaulakipusi jatkua; kipu johtuu siitä että verenkierto lisääntyy siellä missä on lämmintä, ja se tuo turvotusta, mikä ilmenee käheytenä, kipuna ja flunssana. Muista että ruokasi ja juomasi ei saa olla kuumaa jos kaula on turvonnut! Muutoin saat panna kylmän kääreen kaulallesi!

Kun olet katsellut televisiota tarpeeksesi, mene nukkumaan, ja ota ylimääräinen tyyny pääsi alle, ja pidä villasukat jalassasi. Veri virtaa mieluummin alaspäin, joten jos pääpuoli on koholla, on vähemmän flunssan oireita. Voit hyvin pitää ikkunan hiukan raollaan, kunhan sinua ei palele. Ei peitettä kasvoille.

Yksi ikävä asia tässä on, että luultavasti olet terve jo seuraavana aamuna ja joudut menemään töihin. Muistithan olla ottamatta särkylääkkeitä, ettet joudu vuoristoradalle! Ei koskaan tule alentaa kuumetta lääkkeillä, sehän on meidän turvamme tulehduksia vastaan!

17

1301

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Täsmälleen noin hoidettiin yhtä tuttua, kunnes hän kuoli muutamassa päivässä, jalat kylminä ja kova kuume. Henkilökunta yritti jäähdyttää, mutta se vain pahensi hänen tilaansa.

    • Anonyymi

      Minä en pyri kuumeen alentamiseen. Siksi minua palelee vain kuumeen alkaessa , ja hikoiluttaa kun kuume lähtee lopulta.

    • Sikäli ollaan oikeilla jäljillä, että kuume yleensä on elimistön suojakeino tunkeutujia vastaan. Tämän lisäksi vastahyökkäykseen tarvittavan järjestelmän tekemiseen ja ylläpitämiseen elimistö pystyy rakentamaan nopeammin soluja hiukan korkeammassa lämpötilassa. Elimistö käy ylikierroksilla tartuntaa vastaan.

      Pitkään jatkuvana korkea kuume on kuitenkin vaarallinen, ja sitä on pakko hillitä lääkkein ja jäähdyttämällä, ettei elimistöön jää pysyviä vaurioita. Vanhempana kestää kuumettakin huonommin, tosin ei elimistökään yleensä enää "jaksa" ylläpitää niin hirmuisia kuumeita kuin lapsilla joskus on.

      Pieneen kuumeeseen ei kannata ottaa mitään, eikä ainakaan saunaa.

    • Anonyymi

      Yksi kuusivuotias lastenlapsi oli yötä meidän mökillä syrjässä yhteiskunnasta. Hän tunsi itsensä viluiseksi. Lämmitin saunan. Hän yleensä tyytyi alimpaan lauteeseen, mutta halusi nyt ylälauteelle.

      Yöllä hän nukkui vieressäni. Minä tuskin nukuin, koska hän oli kuuma kuin lämpöpatteri. Lie ollut kuumetta aika lailla.

      Aamulla hän heräsi pirteänä. Kysyin miltä tuntuu.
      "Minä olen nyt vain hiukan kipeä", vastasi hän.

    • Anonyymi

      Yleensä jäähdytetään vain niitä jotka eivät pysty sanomaan itse. Tavalliset ihmiset ottavat lisää peitteitä kun kuume nousee ja palelee.

    • Anonyymi

      Kun olin uusi sairaanhoitaja, näin monien kuolevan juuri niinkuin aloituksessa on kerrottu.
      Miksi ei opita mitään erehdyksistä? Minä ainakin opin ettei pakkojäähdytetä ketään.

    • Anonyymi

      Eiköhän tuo jäähdytys perustu kuumeen pelkoon? Ei ymmärretä että kuume on kehon oma hoitokeino!

    • Anonyymi

      Pääosin lienee totta mutta täällä ei ole kerrottu mitään sallituista kuumeilun lämpötiloista?
      Vaikka kuume tappaa kaikenlaisia pöpöjä niin liika kuume tappaa tartunnan saaneen! Tietääkseni n. 40C asteen paikkeilla kulkee kriittisen raja? Sitä isommat kuumeilut vain jatkuvassa tarkkailussa ja ehkä siltikin joutuu hillitsemään lämpöhuippujen ylityksiä? Ei solutkin poksahda.

      Puoskareiden ja valelääkäreiden saunomiskehoituksille kannattaa nauraa - jos jaksaa. Ei koskaan saunaan kuumeisena jos ei oikea lääkäri anna kehoitusta ja seurantaa!

    • Anonyymi

      Koska olen työskennellyt hoitokodeissa vuosilymmeniä, tiedän että myös monella vanhalla voi kuume nousta koskeaksi.
      Ongelmana on se että' kun kuumetta vähentää lääkkeillä, se nousee taas jonkun tunnin kuluttua vielä korkeammaksi, joten potilas kokee hikoilua ja vilunväristyksiä monta kertaa.
      En muistä ainuttakaan kertaa jolloin kuume olisi alentunut jäähdyttämällä, ellei henkilö jo muutenkin ole pyrkinyt vähentämään lämpöä hikoilemalla.
      Sen sijaan näin monia joilla kuume nousi kun heitä jäähdytettiin.
      Kuumeet yli neljänkymmenen oli niillä joilla jalat olivat jääkylmät, ja vapisivat horkassa.

      Kun sain vastuun osastosta, kielsin jäähdyttämästä kylmäjalkaisia kuumepotilaita. Kuolleisuus laski huomattavasti.

    • Anonyymi

      Jos jäähdytys kuumeessa on terveellistä, niin ei kun avantoon vaan!

    • Anonyymi

      Valitettavasti jotain sellaista tehdään vanhuksille ja pikku lapsille!
      Ikkunat auki tuuletetaan, tai kylmennetään spriillä voitelemalla.

    • Anonyymi

      Kun on ollut flunssassa sairaana, pitää olla vähintään yksi kuumeeton päivä kotona, joten seuraavana päivänä ei mennä töihin mitenkään.

    • Anonyymi

      Poikkean nyt hieman aloituksesta mutta haluan tähän kuumeasiaan ottaa kantaa.
      Vuosia sitten olin tehohoidossa verenmyrkytyksen ja vatsakalvontulehduksen takia.
      Minua pidettiin nukutettuna eli en itse tiennyt mitä minulle tehtiin.
      Jälkeenpäin kuulin että minulla oli ollut jäisiä kylmäpakkauksia kainaloissa, nivusissa, kaulalla.
      Ne eivät auttaneet laskemaan n. 40 asteen kuumetta.
      Olivat sitten laittaneet jonkin pirtupeiton minun päälleni viilentääkseen, mutta ei, sekään ei auttanut.
      Onnekseni yksi lääkäri oli sitten päättänyt kokeilla jotain antibioottisekoitusta joka oli alkanut laskea korkeaa kuumetta alaspäin. Se taisi pelastaa henkeni.
      Korkea kuume minulla oli tietääkseni yli viikon ja tulehdusarvotkin huitelivat pitkällä yli 400.

      Sen jälkeen olen säästynyt kovilta kuumeilta, olenkin vitsaillut että taisin aikoinaan teholla kuumeilla koko loppuelämän edestä.
      Tosin kuumeettomuuskaan ei ole aina hyväksi sen takia että vaikka olisi kuinka kipeä niin silloin tällöin törmää siihen ettei kukaan usko mahdolliseen sairauteen.

      Tänäänkin olen havahtunut siihen että ihan kuin olisi koronan oireita, päänsärkyä, yskää, kurkun ärtyisyyttä, nivel- ja lihaskipuja, ja vielä pukkasi ripulinkin illansuussa. Mutta se kuume puuttuu edelleen vaikka olen jo kolmena päivänä palellut voimakkaasti.
      Vaikka voihan olla jotain tavallistakin flunssaa vaan, en ole pahemmin missään ollut altistumassa. Kohta tulee kaksi viikkoa kun pääsin sairaalasta leikkauksesta kotiin.

      • Anonyymi

        Jos jlat pitää aina lämpöisinä, ei juuri kuume nouse!


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Jos jlat pitää aina lämpöisinä, ei juuri kuume nouse!

        Piti olla: Jos jalat pitää aina lämpöisinä, ei juuri kuume nouse!


    • Anonyymi

      Ei saa jäähdyttää jos jalat kylmät.
      Pitkän kuume jakson jälkeen jos kuumetta "täytyy jo alentaa" voi pohkeille laittaa kylmät kääreet JOS jalat ovat KUUMAT, ei muussa tapauksessa.

    • Anonyymi

      Mielenkiintoista!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      230
      4136
    2. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      112
      2611
    3. Miten löydän sinut

      Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit
      Ikävä
      38
      2335
    4. Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla

      Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?
      Heinola
      81
      1416
    5. Vaikea tilanne

      Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te
      Ikävä
      112
      1372
    6. Milloin kaivatullasi

      .. on nimipäivä?
      Ikävä
      48
      1159
    7. Kehtaisitko näyttäytyä

      kaivattusi seurassa?
      Ikävä
      76
      1059
    8. Ne viimeiset kerrat

      Kun katsoit minua niin lämpimästi. En unohda sitä ❤️
      Ikävä
      59
      933
    9. Missä kunnassa kaivattusi asuu

      Kuinka tarkkaa uskalla sanoa?
      Ikävä
      45
      916
    10. Emme koskaan keskustelleet kasvotusten syistä välirikollemme

      Enkä voisi kertoa perimmäistä rehellistä syytä. Kerroin sinulle pintapuolisen ”paketin” ja otin tavallaan omalle vastuu
      Ikävä
      58
      911
    Aihe