Onko vikaa luetussa vai ymmärryksessä? Pysykää kotona ja pyytäkää kauppa-apua kerran viikossa ulkopuolisilta. Älkää tulko ihmisten pariin vaan lenkkeilkää metsässä, soittakaa lapsille, sukulaisille jne. MUTTA PYSYKÄÄ KOTONA .
Joku taulapää 74 v käy kyläkaupassa melkein päivittäin.
16
1083
Vastaukset
- Anonyymi
Oli vielä laittanut nimensäkin alle. Tällainen kuntapäättäjä ja lautakunnan puheenjohtaja. Nyt pitää totella Sauli Niinistöä ja oikeasti pysyä kotona. Pakolliset asiat pitää hoidattaa nuoremmilla lapsilla, lapsenlapsilla, naapurilla jne. Mutta nyt ei lähikontakteja mihinkään suuntaan.
- Anonyymi
Eläkeläiset ovat munanneet itsensä.
- Anonyymi
Kaljaa pitää saada se on oikeus meillä vanhuksilla! Taistelimme itsenäisyyden puolesta ja tässä kiitos.
- Anonyymi
Joo kyl me kaupassa käydään joten te sairastuttu ennemmin ylipainoiset huppari
petet.- Anonyymi
Sairastuttu, juupatijuu .
- Anonyymi
Yli 70 v oli kaupassa torstainakin kun kävin kuuden maissa illalla. Pitäisi olla kotona. Riskiryhmille on niitä omia aikoja. Sitten oli yksi perhe, kaksi aikuista ja lasta. Muksut hakivat karkkeja hyllystä ja aikuiset käskivät viedä takaisin. Etäisyyttä 2 m rikottiin koko ajan. Haloo, missä järki?
- Anonyymi
Kysyitkö henkkarit kun tiedät kuka on alle tai yli 70 v.
- Anonyymi
Virroilla ei liene yhtään koronavirusta koko kunnassa. Suomessa on monta maakuntaa jossa ei ole pitkään aikaan ollut yhtään tartuntaa. Mistä se virus sinne lähikauppaan sitten tulee?
- Anonyymi
Tänäänkin oli kuuden aikaan kaupassa melkein puolet 70 ihmisiä. Eikö löydy kauppa-apua kun pitäisi pysyä kotona? Ulkoilu on tietysti ok, mutta älkää tulko kauppaan edes sitä jäätelöä hakemaan.
- Anonyymi
Tää on jatkunut jo pari kuukautta että ihan oikeesti voi olla vaikeeta se kauppa avun saaminen tai pyytäminen. Ja jatkuu toistaiseksi . Ehkä se elämän laatukin jotain merkkaa tuossa iässä. Älkää tuomitko.
- Anonyymi
Miks vitussa jossain virroilla pitäs varoo jotain koronaa? Ei siä kukaan ulkopaikkakuntalainen varmaan halua ees kaupassa käydä niin mitä sitä turhaan täällä huudella?
- Anonyymi
Ikäihmiset voivat ja saavat liikkua ihan missä haluavat, jos vaan itse ymmärtää minne on menossa. He ottavat hyvin pienen riskin mutta vastaavasti saavat paljon iloa ( ja noiden typerien juorukyttien huomiota, vidduako se teille kuuluu).
Eristyksiin kuolee varmasti mutta ei koronaan.- Anonyymi
Juurikin. Ei kaupassakäyntiä ole kukaan kieltänyt. "Kaupassa saa käydä, jos sen pystyy hoitamaan niin ettei joudu asioimaan tungoksessa." Virroilla on tungosta vaikea edes löytää, sellainen on taidettu nähdä viimeksi Tokmannin avajaisissa. Todennäköisyys saada virus kaupasta on pieni muutenkin, Virroilla vielä pienempi. Suodaan nyt ikäihmisille edes kaupassakäynti silloin tällöin, riski on olematon suhteessa hyötyyn.
- Anonyymi
Ei koronakyttääjänkään tarvitse joka päivä käydä kaupassa kyttäämässä.
- Anonyymi
No virkeisiin virtolaisiin ei minkäänlaiset virukset pysty ! Koppavista KOROLAISISTA
puhumattakaan !
- Anonyymi
Jos ostaa 24 pulloa tai tölkkiä olutta kerralla,on juoppo. Vaan jos ostaa yhden päivittäin ei ole muuta kuin sivistynyt ruuan kanssa oluen juova herrasmies. Jos ostaa vessaperia pari pakettia,on hamstraaja,,,mutta jos ostaa yhden on sivistynyt herrasmies,joka kärsii ummetuksesta. Jos jättää kassajonossa tilaa edelliselle asiakkaalle,on itserakas pelkuri ja tulppa.Vaan jos painautuu edelle menevän persevakoon kenties jopa erektiossa olevalla kyrvällä,on gentlemanni,joka äidin unelmasonni..Jos avaa oven kauppatavaroita kantavalle vanhemmalle rouvalle,on herrasmies ystävällinen ja huomaavainen,vaan jos avaat oven täysiä kassejaan kantavalle miehelle,olet homo....!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Missä kokoomuksen naiset?
Hähmäistä ukkotarinaa kuultu koko viikonloppu. Kukaan ei ole kokoomuksessa edes yrittänyt pitää naisten puolta. Jopa1614574Finland is now Petter place
Audin B-ryhmän ralliautolla saatiin kansa voimaan hyvin. Kiitos kokoomus huumoripläjäyksestä.392522Ilman Stadia Suomessa ei olisi kunnon lihajalosteita
HK, Helsingin makkaratehdas, Votkin, mitä näitä nyt onkaan. Böndellä ei ole kunnollisia jalostajia.1452173Jorma Lind kuollut
Ylen uutisankkurina 40 vuotta toiminut Jorma Lind on kuollut 85-vuotiaana. https://yle.fi/a/74-20230265 ARVl on näet321317- 701184
Toivon että kuulut elämääni
Mutta aika näyttää miten läheisesti. Lupaan kertoa jossain sivulauseessa, kun muutan paikkaa.711112Mahdatko ymmärtää sitä
Mä en selviä jollei me jutella kunnolla. Tarvitsen sua siihen. Etkä sä voi sitä tietää kun en ole ilmaissut mutta olen691038En unohda sua
En vaan unohda sua. Eikä se näköjään ole tarkoituskaan. Rakastan sua sitten omalla tavalla kauempaa kun mikään muu ei on391013- 53943
Kyllä nainenkin voi ottaa yhteyttä
Ja on ihan kiva jos ottaa yhteyttä mieheen. Minä ainakin olisin onnessani jos nainen ottaisi yhteyttä. mies118931