Muistelen Sipilän - Orpon hallitusta

Sipilän hallitus oli taloudellinen katastrofi. Otti nousukaudella lisää velkaa, myi valtion omaisuutta romahdutti sosiaaliturvan, sai aikaan todellisen hoitokotien kurjuuden ajamalla "oma valvonta" sananvoimalla järjestelmän, joka lähes kokonaan romahdutti kattavan viranomaisvalvonnan hoito-ja hoivakodeissa ja pyrki estämän myös viranomaisvalvonnan myös ympäristönsuojelussa.
Romahdutti veropohjan antamalla miljardikaupalla verohelpotuksia ja erilaisia tukia koko elinkeinoelämälle ja lisäämällä tolkuttomasti jo muutenkin täysin ylimitoitettua ja järjetöntä maataloustukia. SE OLI PÄÄVATULAATTORI SIPILÄN YKSI KÄRKIHANKE. siis lapioida miljardi tolkulla lisää täysin tuottamattomaan ja jopa erittäin tappiolliseen maatalouteen lisä tukia.

Sipilä ja Annika Saarikko saivat aikaan hoitokotien todellisen helvetin.

Sipilän hallitus ajoi kiky-sopimuksen voimalla osan kuntia taloudelliseen ahdinkoon verotulojen romahdettua. Näin toimii maalaisliitto ja Sipilän hallitus petti ja ryösti kansaa ja JAKOI RAHAT YRITYKSILLE JA NIIDEN OMISTAJILLE ja maatalouteen. Täysin tuottamattomat ja ympäristölle vaaralliset "biokohteet" olivat Sipilän suosiossa ja edunsaajina pääasiassa Sipilän lähipiiri jopa lähisukulaiset.
'
Sipilän hallitus siirsi työnantajien maksuja noin 5 miljardia palkansaajien maksettavaksi. Tästä ei työllisyys yhtään parantunut, pikemmin päin vastoin. Yritykset tuottivat ennen hyvin ja nyt vielä paremmin ja sijoitukset menivät muualle kuin Suomeen. Sipillä itse on hyvä esimerkki, valtasi yrityksen ja myi sen, vastoin perustajan tahtoa, USA;han ja sai aikaan 5 00 uutta työtöntä. Näinkin toimii Maalaisliiton suora riistäjäjälkeläinen Suomen keskusta.
Suoranaisen rikollisuuden helmi on Sipilän toiminta Valtion omaisuuden ohjausministerinä, Myi "Taseet töihin" iskulauseella LK. päävatulaatori sanoi kun myi muistaaksesi 2,4 miljardilla valtion omaisuutta ja sijoitti ne eurot maaliman korruptonoituimpiin maihin kuten Venäjälle, Valko-Venäjälle ja Kiinaan.

Kysymys kuuluu: Kuinka paljon Juha Sipilä ja hänen lähipiirinsä, sukulaiset mukaan lukien, nettosi näistä sijoituksista ja paljonko veronkierron ja harmaan talouden asiantuntija lestaK:n luottoministeri Anne Berner sai?

Taloudellinen katastrofi oli Sipilän, Opron ja Soininn rosvokopla. Se tuhosi kaiken sen varan ja pitkälti eteen päin antamalla rahaa yrityksille, niiden omistajille ja tietysti maataloussyöttiläille. Ja tietysti leikkaamalla kaikkialta muualta,. No syöttiläskunnat ja maakunnat saavat porsastella ilman mitään väliä.
Porvarien mielestä on hyvää talouspolitiikkaa kun jaetaan yrityksille ja niiden omistajille ja tuhotaan mahdollisimman paljon veropohjaa.

21

54

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Sipilä lienee tukee nyt hoitajia ja maahanmuuttajia

      pääsee eroon molemmista

    • Anonyymi

      ORPO latoi tänään plokissaan jatko-osan entisenä valtionvelkaministerinä. Loputkin työnantajan velvoitteet valtion hoidettavaksi. Vain voitot suojataan ja alvit palautetaan takautuvasti.

      • Anonyymi

        Halu olis KOKomukseleella jatkaa kansan kurjistamista. Orpo lupasikin Blogissaan 500 000 uutta työtöntä.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Halu olis KOKomukseleella jatkaa kansan kurjistamista. Orpo lupasikin Blogissaan 500 000 uutta työtöntä.

        Kyllä luppuksia sateelee pettereiltä. Tietävät kyllä, etteivät pääse niitä toteuttamaan. Kansa kyllästyi kurjistamiseen ja heitti OPPOSIITTIOon.


    • Anonyymi

      Melekosia mestareita ovat ENTISET.

    • Anonyymi

      Rahaa paloi. Velkaa otti ORPO.

    • Anonyymi

      Toimi juuri toisin kuin olis pitänyt.

    • Anonyymi

      Kokkomuksesta löytyneet surkeimmat valtiontalouden hoitajat,

      • Anonyymi

        Näin oN.
        Kokoomuksen isänmaallisuus on lahtarikaartin ja Lapuan liikkeen terroria.


    • Anonyymi

      No nythän maristaan vastikkeetonta tukea , sekö on sitä oikeudentajua , ensin tavallisia ihmisiä haukutaan ja rankaistaan , sitten ollaankin itse käsi ojossa hetken päästä , sinne vaan aktiivikursseille opettelemaan taloudenpitoa kuten muutkin jos heti 1-2 viikon perästä ollaan pa. . , sossun luukulle tarvittaessa niin pitää realisoida mammonaansa kuten muittenkin duunarien.

    • Anonyymi

      En minä kokenut mitään nousukautta
      ajalla 29.5.2015 - 6.6.2019, todellinen
      nousukausi lopahti 26.4.1991 kun Esko
      Aho astui pääministeriksi, Suomi oli
      13.4.1995 mennessä siinä kunnossa että
      Paavo Lipposen piti nostaa Suomi suosta
      ollessaan pääministerinä.

      Ärsytti ihan saatanasti että Juha Sipilä
      oli pääministerinä viime hallituskaudella.

      • Anonyymi

        Esko Aho sai hoidettavakseen yli varojensa eläneen maan, jonka talouden tilaa pahensi entisestään Neuvostoliiton romahtaminen. Ahon hallitus teki kaikki isot päätökset. Lipposen hallitukset pääsivät pyörittämään valtiota, jossa ikävimmät akuutit päätökset oli tehty. Lipposen 2. hallituksen olisi pitänyt sote-uudistuksesta mutta uudistus jäi tekemättä. Itse asiassa Ahon hallitus on ainoa isoja päätöksiä tehnyt Suomen hallitus viimeisen 30 vuoden aikana. Toki Ahon hallitus olisi voinut jälkiviisaasti ajatellen tehdä joiltain osin parempia päätöksiä, mutta sentään saivat isoja päätöksiä tehtyä.


    • Anonyymi
    • Anonyymi

      Aika mustavalkoinen ja yksipuolinen näkemys asioista. Voisi alkuun todeta, että
      - maatalous on kannattamatonta kaikkialla, koska muutkin maat maksavat maataloustukia
      - telakkateollisuus ja merenkulku on kannattamaton ala, koska muutkin maksavat tukia
      - tuulivoima on kannattamaton ala, koska se on kallis tapa tuottaa energiaa suhteessa esim, kivihiileen - tuulivoimaa tuetaan suoraan tuotantotuella ja epäsuorasti mm. verottamalla rankasti kivihiilen käyttöä
      - hoitokotien tilanne on ollut surkea ja osin katastrofaalinen jo 1990-luvulta lopulta alkaen
      - valtion rahaa jakaa suuryrityksille kaikki hallitukset, nykyinenkin, esim. koronaelvytyksestä iso osa siirretään käytännössä suoraan pörssiyhtiöiden taseisiin
      - työnantajamaksuja alennettiin, koska valtio joutuu tukemaan yrityksiä globalisaation takia mm. suomalaiset työntekijät kilpailevat melkein koko maailman työntekijöiden kanssa, ja köyhät maat houkuttelevat suuryrityksiä siirtämään tuotantoaan niihin halvemmilla tuotantokustannuksilla - jos haluaa globalisaatiota, niin joutuu ottamaan vastaan myös haitat

      Sipilän heikkous oli toki se, ettei hän ymmärtänyt, kuinka poliittinen järjestelmä toimii. Mm. Bernerin nimittäminen sotki oman puolueen rivejä ja virkamiesyhteistyötä sotki nopeat aikataulut (valtiolaiva on hidas).

    • Anonyymi

      Tilastot näyttävät tosi rumilta.

    • Anonyymi

      Edellinen hallitus sentään yritti kitkeä turhan pakkoruotsin pois, kun tuon olisivat saaneet vietyä maaliin niin rahaa ja aikaa olisi säästynyt rutkasti, Laasonen oli hyvä/pätevä opetusministeri joka ymmärsi mitä teki, Soma Li on pohjanoteeraus.

      Miettikää sitä rahan ja ajan määrää jotka säästettäisiin kun poistaisimme pakko- ja virkamiesruotsin, miettikää mihin kaikkeen muuhun sen ajan ja rahan voisikaan käyttää. Ei välttämättä tarvitsisi niin paljon duunarinkaan selkänahasta repiä jos ja kun pääsemme ruotsinkielen velvoittavuudesta eroon,

    • Anonyymi

      Valtionvelanottoministeri ORPO oli vauhdissa.

    • Anonyymi

      Ei sen väliä

    • Anonyymi

      Ei kansa sitä enää muista.

    • Anonyymi

      Historia sen näyttää.

    • Anonyymi

      Historia sen näyttää.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Haluan sinut, kuuletko minua.

      Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad
      Ikävä
      74
      1290
    2. Hän on tosi

      hyvännäköinen. Ei edes ryppyi oo. :D
      Ikävä
      43
      921
    3. Alastomat miehet seksikeinussa lasten nähden PRIDEssä!

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/adf62289-a0b6-4b4c-9672-9e19c01beb51 Eikö nyt muka mene jo aivan liian pitkälle että
      Maailman menoa
      360
      753
    4. Kuka sitä naista maalittaa

      Täällä oikeasti?
      Ikävä
      127
      709
    5. Rakastan häntä

      Jumala, rakastan häntä. Haluan olla hänen omansa. Hänen vierellä. Halata häntä.
      Ikävä
      53
      683
    6. Anteeksipyynnöstä

      Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän
      Ikävä
      116
      656
    7. Ei kukaan ole katsonut

      Kuten sinä. Niin välittävä ja hellä katse.
      Ikävä
      51
      648
    8. Naiselle Kuuleppa Tämä

      Tämä ei ole mikään vitsi. Minulla on ikävä sinua nainen! Naiselle mieheltä
      Ikävä
      38
      615
    9. Oletko päässyt minusta

      Eteenpäin?
      Ikävä
      76
      602
    10. Onko mun toinen

      Puoliskoni täällä, huhuuu 😍❤️ Ihanista ihanin 😚😚
      Ikävä
      56
      584
    Aihe