Paska valuu minne valuu jne.
Ovelampi varusmies saattaisi toki harkita lomailua muualle kuin kotiinsa karanteenirajan yli, jos sellainen fiksusti järjestyy?
Paloiko lomat?
15
204
Vastaukset
- Anonyymi
1/20 ei kotiudu koskaan!
- Anonyymi
Nykyiset varusmiehet määrätään poikkeustilalain perusteella palvelemaan 55-vuotiaiksi.
- Anonyymi
Sivarikeskushan on muuten Uudellamaalla. Siellä paloi nyt muutamilla lomat.
- Anonyymi
Sieltäkin pääsee lomille Uudellemaalle.
- Anonyymi
Paree sekin kun olla työtön Lortti.................
Menikö jakeluun.. Tääl en asunto ruoka vaatteet terveydenhoito..
Ja pirukseen paljolti mukavia kavereita.- Anonyymi
Kenellä on, kenellä ei...
Työttömätkö toimivat syntipukkeina? Oletko edes mikään varusmies oikeasti?
Aloitus oli muuten vinkki, ei mikään pahempi vittuilu. Kohteet tajunnevat... - Anonyymi
Olet jo hävinnyt,orja!
- Anonyymi
Olet jo hävinnyt,orja!
- Anonyymi
Poika tuli 4 viikon Lapin leiriltä ja oli viikon lomilla. Piti jatkua 2 viikkoa intissä ja viikko lomilla mutta vaihtui loman aikana niin että seuraavat 5 viikkoa kiinni ja 2 lomilla. Ei asuta Uudellamaalla. Itselle tuli mieleen että otetaanko kesällä uusia alokkaita ollenkaan jos tilanne jatkuu?
- Anonyymi
Se lienee ihan hyvä kysymys.
Menetetyt lomat korvaukseen myöhemmin, tai palvelusaikaa mahdollisuuksien mukaan lyhemmäksi nykyisiltä.
- Anonyymi
Ei pitäisi päästää lomille nyt ollenkaan. Kaikki intin käyneet muistaa miten flunssat ja räkätaudit leviää armeijassa kun tuvissa maataan vierekkäin ja pääkkekkäin kuin sardiinit purkissa, yskitään ja pierrään.
- Anonyymi
Ehkä on harkinnassa jatkossa tuokin. Viime aikoinahan oli kai jaettu vahvuudet ryhmiin, joita pidetään erillään kasarmilla / maastossa / lomilla.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ehkä on harkinnassa jatkossa tuokin. Viime aikoinahan oli kai jaettu vahvuudet ryhmiin, joita pidetään erillään kasarmilla / maastossa / lomilla.
Jättää koko paikan, ei kiinnosta yhtään. Plääh!!!
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Jättää koko paikan, ei kiinnosta yhtään. Plääh!!!
Eiköhän niitä mahdollisesti pitämättä jäänviä lomia korvata. Pitempinä jaksoina myöhemmin, tai palvelusajan lopusta lyhentäen. Noin voisi kuvitella.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Eiköhän niitä mahdollisesti pitämättä jäänviä lomia korvata. Pitempinä jaksoina myöhemmin, tai palvelusajan lopusta lyhentäen. Noin voisi kuvitella.
Ei korvata koska 1/20 ryhmä on intissä 19kk.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Jos nainen harrastaa seksiä
Useiden kanssa, miten se eroaa miesten mielestä siitä, jos miehellä on ollut useita s kumppaneita? Oletan että kaikki mi2432211Pihlaja-puulle
Illat on mulle pahimpia. En tiiä miks se olis vaan parasta yöstä toiseen nukkua sun kanssa ja herätä sun kasvoihin. Jos151440Päivieni piristys, missä olet?
Toit iloa ja valoa mun elämään ☀️ Nyt mennyt kohta viikko ettei ole nähty. Kaipaan nähdä sua silti ja pelkään vaikka tei141406Kova karman laki
Karman lain kautta pahantekijä tehdessään pahaa toteuttaa koston ja rangaistuksen sille jolle pahaa on tehty. Tämä tarko3711255Kysymys Kuhmolaisille
Hei. Olen 32 vuotias nainen ja muutin Kuhmoon noin 12 vuotta sitten. Mutta nyt täytyy ihmetellä ihan ääneen että onhan t22984Savimajasta lääketieteen tohtoriksi - ja ei tikkua ristiin
”Jos ihminen muuttaa savimajasta tänne kerrostaloon länsimaisen elintason piiriin ilman että tarvitsee panna tikkua rist176877Ensi viikolla tulen takaisin
Ja käyn varmaan siellä monta kertaa. Monta mahdollisuutta nähdä jos olet siellä päin19816- 75762
Olen valtavan ihastunut
Yritin sen sinulle viime viikolla kertoa, mutta liikaa muuttujia ja isoja tunteita, niin en kyllä ollut kovin selkeä.57746Oon varma siitä
Että oot vain mun rahojen perään, nainen. Siks et kelpaa mulle, että joku helpompi. M-mieheltä101685