Jopas MTK heräsi, nimittäin vaatimaan lisätukiaisia valtiolta, kun valtio on luvannut tukea oikeita yrittäjiä, joilta toiminta loppui. Lehmät lypsää, maitoautot kulkee ja vasikoita syntyy entiseen malliin. Tuotteita ostetaan enemmän, kuin ennen koronaa. Iskikö kepulaisiin ahneus, vai kateus, vai kumpikin?
Kepun tukijaiset
Anonyymi
25<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 25
Vanhimmat
On sitä ennenkin tuettu: Oli suuri perhe ja kunta osti lehmän perheelle, sitten lehmälle heinät. Isäntä meni sosialitoimistosta hakee lisää rahaa, niin siellä sanottiin isännälle, että ensin piti ostaa lehmä ja siiten lehmälle heinät, niin on se kumma, kun vielä pitäisi ostaa voit ja maidotkin.
Työtä ei riitä kaikille. Valveutuneita yhteiskunnallisia töitä, röitä wtf
Viljelijät laiskoja, ylipainoisia vökäleitä. Lisää vain tukijaisia vaativat,lomittajana joudun tekemään heidän työnsä.
On se kumma, kun ennen pärjäsi nelihenkinen perhe, kun oli 4 lehmää 6 kanaa sika ja yksi mulli ja hevonen. Ei tullut tukiaisia mistään. Nyt ei saman kokoinen perhe pärjää vaikka on 200 lehmää. Vielä pitää valtion maksaa satoja tuhansia tukea. Pankkimiehet ovat vielä antaneet näille miljoonia velkaa ja sitten keplottelevat sen varjolla tilat sukulaisilleen. Kiuruvesi on tästä suomen kuuluisin.
Mtk- mies tarvitsee kohta uuden nelivedon, entiseen tullut hirveästi kilometrejä ryöstökohteita kierrellessä ja tutkiessa, ja onpa kerran pari ammuttukin.
Mtk miehellä on jo uus neliveto, land rover näkyy olevan millä ajaa. Vielä kaikilla varusteilla mitä siihen on saanut, oikei Glsi malli. Puhuvat että toyotalla on se erillinen halli varattu jatkossa pelkästään juuri tälläisten uusien lantikoiden laittoon, ei tartu sitten ruoste mistään saksan maalla tehdyistä 2. Laatusista autoista, saatikka sitten jos joku vielä volvon sinne toisi. Hyi.
Mtk- miehellehän on aina oltava erikoispalvelut korjaamoilla ja kaupassa, meijerin kaupassakin kaikki on ilmaista, pannaan siellä kirjanpidossa luonnollisen hävikin piikkiin kaikki mitä herra tarvitsee.
Mtk- miehellehän on aina oltava erikoispalvelut korjaamoilla ja kaupassa, meijerin kaupassakin kaikki on ilmaista, pannaan siellä kirjanpidossa luonnollisen hävikin piikkiin kaikki mitä herra tarvitsee.
Kuka on tuo mystinen MTK- mies?
Se aina vähä vaihtelee mutta google kertoo. Ja toisaalta täällä se kertoo millon eonukki on hereillä ku kirjottelloo.
Olen nähnyt siellä Koivujärven Suojeluskunnan rajapyykkien siirtäjiä muutamia.
Mtk- miehen olohuoneen seinällä on tilakartta johon hän on piirtänyt laajentumissuunnitelmansa, idässä rajapyykki on uralilla, lännessä pohjanlahdessa.
Osta sinäki ihmeessä Maatila niin pääset nauttimaan niistä tukiaisista. Niitä on kyllä tarjolla...
Ethän sinä itsekkään ole sitä ostanut, vaan saanut perintönä. Ja nyt vaan kuittailet vastikkeetonta rahaa.
Ei niitä kukaan ilmaiseksi saa. Taitaa todellisuuden taju olla hukassa. Eikun vaan ostamaan tila ja sohvalle tukiaisia nauttimaan. Pitäs laittaa nämä liiton rahoilla kotona makoilevat ensi kesänä tomaattia yms keräämään, kun ulkomailta ei nyt voi tulla työntekijöitä.
Aivan. Kumma juttu että aina muitten pitäisi vastata toisten bisneksistä. Mites jos itsekukin poimisi omat tomaattinsa ja mansikkansa ihan ite. Pitäisi miettiä hommaan ryhtyessä kaikki riskit. Jos ei kerkiä mansikoita ite kerätä niin kyntää ne sitten peltoon. Se kun kakka osuu tuulettimeen jokaisella joskus ja monestikin.
Pikku vinkkinä ; kun pistää palkat kohdilleen niin on tulijaa ja tekijää valita asti. Silleen se kapitalismi toimii.
No ei niissä vanhempien ja perillisten välisissä tilakaupoissa markkinahintaa makseta.
Kyllä ne hinnat voisi kohilleen laittaa, ootko valmis maksamaan esim kotimaista tomaatista enemmän?! Luulen että tämän korona jutun jälkeen puhdas kotimainen ruoka saa sille kuuluvan arvostuksen.
Voin maksaa tai jättää kauppaan ne tomaatit. Ilman niitäkin pärjään mainiosti. Samoin ilman mansikoitakin pärjään kyllä. Kotimainen ruoka on hyvä ja kannatettava asia ihan millä mittarilla tahansa mitattuna. Mutta itsekukin hoitakoon hommansa niin että siihen ei tarvitse huudella muita apuun ja vastuunkantoon. Taitaa nuo isot kauppaketjut määrätä ne hinnat ja ottaa tavaransa mistä haluavat, ei siihen taida olla meikäläisellä eikä teikäläisellä sanansijaa.
Va onhan mallasta oltava.
Niimpä, se voi monelle tulla olutta ikävä. Tai ei saahan sitä tuolta Virosta ja euroopasta....
Joo kyllä se näkyy ohrapirtelö maistuvan. Ja voi sitä itkua jos hinta nousisi...
Kärsimään sitten ens talvena kuusen käpyjä ja sammalia. Ei niitä mansikoita ja tomaatteja tule nyt Espanjastakaan.
Ei sitä kaljaakaan tehdä jos ei ole ohran kyntäjiä ja kylväjiä.
Siis JÄRSIKÄÄ.