Oudot keuhkosairaudet marraskuussa USA:ssa

Oliko USA:ssa koronavirusta jo marraskuussa? Silloin epäiltiin sähkötupakkaa?

https://yle.fi/uutiset/3-11060593
2<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Tuosta USA:n jutusta ei tietenkään voi vielä olla varmuutta, mutta uskon itse sairastuneeni koronaan jo tammikuun alkupuolella pääkaupunkiseudulla.
Todennäköisin tartuntapaikka olisi iso uimahalli, jossa käy usein kiinalaisia uimareita ja näin oli myös loppuvuodesta 2019. Kun Lapissa todettiin Suomen ensimmäinen koronatapaus, miksei sitä olisi voinut olla jo pääkaupunkiseudullakin?
Mitä enemmän taudista parantuneet Kiinassa ja Usassa ovat kertoneet oireista ja taudin kulusta, sitä varmemmalta näyttää oma sairastumiseni koronaan.
- Kun pahin vaihe oli päällä, en jaksanut mennä edes lääkäriin . Varsinkin yöt olivat helvettiä; Piti yrittää nukkua puoli-istuvassa asennossa ettei olisi tukehtunut jäykkään, paksuun limaan. Hirvittäviä kuivan yskän kohtauksia, myöhemmin kurkusta alkoi irrota myös limaa yskän mukana. Rintakehän päällä oli kuin painava peite. Öitä ja nukkuma-aikaa alkoi jopa pelätä. Oli sellainen ajatus, että nouseeko tästä aamulla.
Kiinassa on arveltu taudin alkaneen jo lokakuussa, mutta siihen alettiin herättä
joulukuussa ja todenteolla tammikuussa. Yksi asiasta raportoinut wuhanilainen lääkäri vaan "katosi" ja myöhemmin kuoli koronaan.

Äänestä

Itse sairastin taudin noin kuukausi sitten. Oireet täsmäsivät koronavirukseen. Alkoi varovasti nenä vuodolla, aivasteluilla ja välillä kuivui kökimiseksi. Aallot voimistui kolmantena päivänä ja pahenni entisestään. Kaksi vuorokautta pelissä aaltoilevassa sairauden tilassa. Tein ikivanhan mummuni opettaman lääkkeen, jos ei muu auta, jota sai käyttää edesmenneen mummon ohjeen mukaan. Lääkkeen oton jälkeen meni noin kaksi tuntia ja heräsin runsaaseen hikoilu ja nenän vuoto oli muuttunut räkämäiseksi ja olo oli alkanut parantumaan. Kesti vielä noin kaksi viikkoa, kun olo oli normaali.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Oliko USA:ssa koronavirusta jo marraskuussa? Silloin epäiltiin sähkötupakkaa?

https://yle.fi/uutiset/3-11060593

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu