On otettava käyttöön Ruotsin malli.
Ruotsi on rakenteeltaan monin tavoin Suomen kaltainen maa. Siellä homma hoituu järkevästi. Siellä on yhteiskunta, koulut ja liikkeet auki,taloutta ei ajeta alas. Annetaan koronan levitä tasaisesti ja hallitusti lähinnä nuorison kautta. Tarvittaessa ohjeita tiukennetaan mutta vain tarvittaessa.
Näin saadaan mahdollisimman laaja immuniteetti tulevaa ajatellen eli tulevat korona-aallot tulevat lievevempinä. Jos talous ajetaan alas,kuten Suomessa,niin silloin täällä ei toimi mikään. Ei edes tärkeä terveydenhoito puhumattakaan ihmisten mielenterveydestä. Ainoastaan velkaantuminen toimii.
Jatkuva eristäytyminen ei todellakaan onnistu. Montako vuotta Sinä olet valmis elämään eristyksissä muista ihmisistä ja harrastuksista? Varsinkin kun se turhaa tai paremminkin haitallista, hyvin haitallista. Kuolettavaa rapistumista.
Kuolemia tulee joka tapauksessa paljon, niiltä ei voi välttyä vaikka halua olisikin.
Tärkein ja turhin menehtyjä on talous.
On toimittava tosiasioiden perusteella.Hallituksella on pää pensaassa.
Ruotsi on rakenteeltaan monin tavoin Suomen kaltainen maa. Siellä homma hoituu järkevästi. Siellä on yhteiskunta, koulut ja liikkeet auki,taloutta ei ajeta alas. Annetaan koronan levitä tasaisesti ja hallitusti lähinnä nuorison kautta. Tarvittaessa ohjeita tiukennetaan mutta vain tarvittaessa.
Näin saadaan mahdollisimman laaja immuniteetti tulevaa ajatellen eli tulevat korona-aallot tulevat lievevempinä. Jos talous ajetaan alas,kuten Suomessa,niin silloin täällä ei toimi mikään. Ei edes tärkeä terveydenhoito puhumattakaan ihmisten mielenterveydestä. Ainoastaan velkaantuminen toimii.
Jatkuva eristäytyminen ei todellakaan onnistu. Montako vuotta Sinä olet valmis elämään eristyksissä muista ihmisistä ja harrastuksista? Varsinkin kun se turhaa tai paremminkin haitallista, hyvin haitallista. Kuolettavaa rapistumista.
Kuolemia tulee joka tapauksessa paljon, niiltä ei voi välttyä vaikka halua olisikin.
Tärkein ja turhin menehtyjä on talous.
On toimittava tosiasioiden perusteella.Hallituksella on pää pensaassa.
Vastaukset 35
Vanhimmat
Jospa kuitenkin katsotaan vaikka nyt juhannukseen asti miten siellä se ruotsin malli toimii.
Jos juhannuksen jälkeen siellä hauturit ovat verotilastojen kärkikastia niin voinemme päätellä että malli ei ole oikein toimiva...
Heti kun covid -pandemia alkoi, Ruotsissa todettiin, että talouden romahtaminen ja ihmisten syökseminen masennukseen ja epätoivoon johtaa vältettävissä oleviin uusiin ongelmiin.
Suomessa hallitusta ei moinen hapatustosiasia kiinnosta.
Lisää rajoituksia PRKLE, kyllä se siitä oikenee.
Suomi on kaukana Italian, Ranskan, Espanjan toimista. Pehmeää on ollut suhtautuminen Marinin pehmein käsin. Kirjoitellaan sitten jos koko Suomi olisi kiinni, avoinna vain ne välttämättömät toiminnot. Ruotsissa tuo aika tulee jo kahdessa viikossa.
Vain rahaa ajatteleva porvarihan ei pärjää eristyksissä eikä välitä ihmishengistä. Haikailee Ruotsin mallia.
Jos Suomen malli ei kelpaa niin muuta ihmeessä Ruotsiin kapitaalisi kanssa, se on kaltaisillesi sopiva onnenmaa.
Jäkäti jää plaplaplaa
Onko aloittaja itse valmiina antamaan sairaspaikkansa pois? Sillä kaikille ei petejä riitä, jos liian moni sairastuu kerralla.
Jos et ole itse valmis kuolemaan, älä huutele tuuleen.
Minulta on otettu sairaanhoito pois jo vuosikymmeniä sitten. Nyt ei puhettakaan. Ymmärrän pelon mutta en sen lietsomista turhan takia.Tämä koronaongelma on ollut vasta kuukaudenpäivät mutta näyttää siltä että sen varjolla tehdään ruumiita moninkertaisesti niistä joita voitaisiin hoitaa muista syistä.Tämä on sitä poliittista sotea joka pilaa ihmisten elämää vuodesta toiseen.Vielä kuukausi sitten monet olivat turisteina maailmalla hakemassa sairautta tänne.Eämäntapojen muuttaminen nyt on pieni pakko.Meidän on ensin tuhottava turismi ja globalismi jotta voimme aloittaa uuden elämän .Kännykkäsovelluksilla mikään ei hoidu,se pitää käsittää.
Ihmeellistä vatulointia, yhteiskuntaa ei tarvitse pysäyttää jos kaikilla on hengityssuojaimet.
https://yle.fi/uutiset/3-11283870
"Kymsote arvioi, että Miehikkälän terveysaseman asiakkailla on ollut vain pieni riski saada koronavirustartunta. Tämän takia asiakkaita ei aseteta karanteeniin.
– Olemme arvioineet altistumista. Työntekijä on tehnyt töitä suojautuneena ja käyttänyt suusuojaa, joten tartuntariskin pitäisi olla erittäin pieni, Kymsoten johtajaylilääkäri Marja-Liisa Mäntymaa sanoo"
Siinä se tulee ihan terveydenhuollon johtavan ylilääkärin suusta.
Ruotsissa havaittavissa orastavaa paniikkia.
53 kuollut vuorokaudessa, väkilukuun nähden se on paljon. Italian luvuissa ollaan kun kuolleiden määrä menee sataan vuorokaudessa.
Ruotsissa ennuste vaikuttaa nyt huolestuttavalta. Ennusteen mukaan Tukholman alueella loppuu tehopaikat kesken ensi viikolla.
Suomessa taas ja edelleen rajoitetaan kaikkea.
Totuus taitaa olla jossain noitten välillä, kallistun vahvasti Ruotsin mallia kohti.
Sosiaalipolitiikan professori Heikki Hiilamo kertoi, että työttömyyden ei missään tapauksessa saa antaa nousta.
Jep. Siinäpä se. On otettava enemmän huomioon talous. Haloo hallitus!
Toisille ihan selkeä juttu, toiset panikoi.
Demokratiassa mennään enemmistön tahdon mukaisesti. Sinä voit muuttaa sinne ruotsiin.
Enemmistö eli demokratia haluaa minun asuvan täällä,koska verot kelpaavat. Niillä rahoitan sinunkin Kelasta saamat rahat. Jospa sinä muuttaisit Ruotsiin, olisi meille halvempaa.
Käyn edelleen töissä, koronasta huolimatta. Väärin meni, kuten sinulla näköjään kaikki muukin ;) ps. ei me sinua jäädä kaipaamaan
Ruotsi voitelee talouttaan vastoin perustuslakia joka velvoittaisi turvaamaan ihmisten elämää. Rikkaudesta ei perustuslaki kommentoi, vain elämää.
Voidaanko uhrata 200 ruotsalaista päivässä talouden voitelemiseksi, onko se kohtuutta vai perustuslain vastaista jos se elämän turvaaminen olisi perustuslakiin kirjattu?
Tuota keskustelua tulemme näkemään, arvot muuttuvat ja päättäjät vaihtuvat.
Tarkoitettu tuonne aikaisempaan.
"Voidaanko uhrata 200 ruotsalaista päivässä talouden voitelemiseksi, onko se kohtuutta vai perustuslain vastaista jos se elämän turvaaminen olisi perustuslakiin kirjattu?"
Tuohon 200 uhrausta päivästä on laitettava kommentti. Roskaa.
Koronan suhteen on tehty ennusteet kuolemista. Suomessa 10.000- 100.000.
Ruotsissa tietysti enempi. Kuolleita tulee ihan väkisin. Tuleehan niitä ilman koronaakin.
Mikä tuossa itsestään selvyydessä on se, jota kaikki ei halua ymmärtää ?
Kuolleiden määrästä kuumetaan ja hehkutaan kuin iltapäivän sontalehdissä.
Sitten, jos suomessa mennään yli 10.000 ,niin voi hetken ajatella elämän katoavuutta.
Ruotsissa vastaava luku varmaankin 15.000.
Sata päivässä menee rikki.
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/ruotsissa-jalleen-lahes-sata-koronakuolemaa-vuorokaudessa-kuolleita-17-kertainen-maara-suomeen-verrattuna/7784112#gs.2svka3
Hiilamokin voisi muistaa että työttömyys ja lomailu on eri asiat. Viime vuosina suomalaiset ovat lomailleet monta kuukautta vuoden aika. Siitä ei ole välitetty..Monet muuttivat jopa pysyvästi Espanjaan ja Taimaaseen tekemään etätyötä ja poliitikot tukivat tätä meidän rahoilla.Ruotsi on ollut aina joillekin esimerkkimaa.Siitä on vasta tuhat vuotta kun se valloitti maamme miekalla ja ristillä. Pakkoko vieläkin on uskoa heitä.Itsenäinen ajattelu puuttuu suomalaisilta. Siksi on hyväksytty Ruotsin ja EUn valta joista olemme kärsineet vuosikaudet tavalla jos toisella. Itsenäisyys ja omavaraisuus on optimi jonka olemme huvin vuoksi kadottaneet.
Ruotsissa lähestyy 200 kuolleen raja vuorokaudessa.
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/ruotsissa-synkin-koronapaiva-170-vuorokaudessa-kuollutta-nostivat-koronakuolemat-yli-1200-n/7791360#gs.3iwdrf
Joensuulaiset rahaperheet ovar ruotsinmallin kannalla :D
On se tuo Ruotsin malli hyvä! 😁
Voiko totuuden kertoa enää helpommin.
" Me tartuntatautien parissa työskentelevät tiedämme, että tämäntyyppinen sairaus jatkaa leviämistään niin kauan, kunnes väestö on saanut immuniteetin.
Ei ole mitään muuta keinoa pysäyttää sitä, kertoi Ruotsin valtionepidemiologi Anders Tegnell"
Lainaus IS
Suomessa hallituksen on aika unohtaa huuhaa-päiväunet ja myönnettävä tosiasiat.
Hallituksen on poistettava kansalta koronaa koskevat määräykset paitsi ne, jotka koskevat riskiryhmiä ja heidän kanssaan kosketuksissa olevia.
Valvonnasta vapautuvat resurssit tulee suunnata riskiryhmien suojaukseen
Ihmiset on peloteltu riittävän kuuliaisiksi suojelemaan itsensä koronan suhteen.
Nyt pitää antaa vastuu ihmisille itsestään, riskiryhmien suojelua lisättävä ja näin korona kulkee sopivasti hidastellen matkoihinsa.
Kuolleiden määrää ei pitäisi ihmetellä päivittäin eikä edes kuukausittain, vaan vasta sitten kun korona on varmasti poissa. Silloin pitää tehdä analyysi, jossa on monta muutakin tärkeää asiaa ja yhdistellä kaikki kokonaisuudeksi.
käyppäs sinä pusikosta huuteleva huuhaa ukko,
hakemassa kiuruveden attendolta immuniteetti...
Turha lässyttää mistään ruotsinmallista. Nykyiselle linjalle on kansan enemmistön tuki. Suraavaksi sitten mm. Etelä-Koreassa ja Singaporessa hyväksi havaittu hybridimalli.
Kohta+Ruotsin+malli+toteutuu+Kehä+III+pohjoispuolella+kun+ensi+viikolla+Uudenmaan+rajat+aukeavat+ja+siellä+monistunut+korona+lähtee+ihmisten+mukana+jatkamaan+valloituksiaan.+Sitten+ihmetellään+ensi+jouluna,+kun+valtion+sosiaalimenot+ovat+vähentyneet+huomattavasti,+talous+on+nousussa+ja+työttömyys+on+vihdoinkin+laskenut+alle+10%,+kuten+Urpo+Leppänen+aikoinaan+toivoi+ja+unelmoi,+ei+vaan+tällaisella+sapluunalla...+Eli+köyhät,+vanhat,+kipeet+ja+tuottamattomat+saadaan+näin+pikaisesti+maan+multiin+uuden+rotuhygieniaviruksen+ansiosta!
Jäkäti jää laplaplaa
vuota vain,
serkkus tulloo käymään,
ja sujattaa sormen persiisees,
kuha rajat avataan...
Se on se ruotsin malli, josta aloittaja haaveilee.
Ruotsissa moni ihmettelee miten inhimmillisyys on osin kadonnut vaikka kysymyksessä on vanha sivistysvaltio. Kirjoitukset joita lehdistöstä saa lukea kuuluvat tieteisjännityselokuviin.
https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000006473068.html
Vieläkö aloittaja ajattelee samalla tavalla 13. 4 kuin ajatteli 29. 3:tta.
Ruotsissa tehohoitopotilaita hoidetaan jo erittäin vaatimattomissa olosuhteissa. Sairastuneita on jo niin paljon.
Koko virukseen liityy mitä ihmeellisimpiä tekijöitä ja koko ajan tulee uusia havaintoja maailmalta.
Kyllä järkevin tie edelleen on viruksen leviämisen estäminen. Saada maahamme hengityssuojain pakko yleisiin tiloihin.
m.l
Ruotsin malli on ruvennut tekemään tuhoja Suomen puolella, vapaampi liikkuvuus on tehnyt koronakeskittymän meri Lappiin
Ruotsissa on 17 kertaa enemmän koronaan kuolleita kuin suomessa, eli joo näyttäis tosi hyvin toimivan ruotsin malli!
Tutkijoilta raadollinen arvio: Uudellamaalla kuolee 600 tai 6000 ihmistä koronavirukseen – Ruotsin malli olisi tappanut yli 16 000