En muista milloin viimeksi nauroin näin räkäisesti

Anonyymi

Nyt saavat kaikki "menkää pummit töihin" maistaa omaa lääkettään. Mikään ei tuota yhtä paljon nautintoa kuin se, että korkeaan elintasoon tottuneet, työpaikan pitkään itsestäänselvyytenä pitäneet tärkimykset lentävät kaaressa firmasta pihalle suoraan kortistoon. Varsinainen autuas aika alkaa sitten liiton korvausten huvetessa.

Odotan innolla että pääsen huutamaann näiden korviin että MENKÄÄHÄN PUMMIT TÖIHIN!!!

11

50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Itse käyn joka päivä töissä eikä loppua näy, joten mee töihin pummi! Jos kenkää jossain vaiheessa tulee, niin ei tällä CV:llä kauaa työttömänä olla.

      Valintojen maailma nääs.

      • Anonyymi

        Juu näin on mutta vaikka sulla olisi minkälainen CV tahansa niin uudelleen työllistyminen on hankalaa ja voi kestää kauan (jos ei hyvä tuuri käy ja nopeasti). Ei siinä ettekö uuden työpaikan saisi, jos sulla on hyvällä tasolla koulutus ja työkomuspuoli. tiedän kokemuskesta että kun jää työttämäski niin voi kestää montaa kk saada uus työpaikka jollei vuosia. Mutta en väitä että se loputtomiin kestäisi ja ei olisi mitään mahdollisuksia. Vaikka olisit saanut koeajalla potkut niin silti kun ei vaan puhu siitä kellekkään niin uuden paikan saaminen ei ole mikään ongelma loppupeleissä. Se on kiinni sun CV:stä ja sosiaalistataoidoista miten hyvä olet myymään itseäsi. Ja mitä paremmin asiat ovat edellämaintiun kanssa niin sitä nopeammin löytää aina uuden mahdollisuuden.


    • Anonyymi

      Nyt korona työttömät yrittäjät, hopi hopi risusavottaan.

      Näin ylimieli-asenne tervehtyy!!
      Hopi hopi, risusavottaan sieltä desing-sohvilta makaamasta ja syrjätymästä!
      Hopi,, hoppiii.

      • Anonyymi

        On se vaan niin mielekästä mennä työhön, jonka TE-toimisto järkkäsi ja johon tuli "valituksi" sen perusteella, että tulee halvaksi työnantajalle.

        Saa meinaan unohtaa hienot "ota uusi työpaikka haltuusi" -jutut ja "sinuthan valittiin kaikkien muiden joukosta" -lööperit, kun tietää, miksi sitä oikeasti tuli "valituksi".


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        On se vaan niin mielekästä mennä työhön, jonka TE-toimisto järkkäsi ja johon tuli "valituksi" sen perusteella, että tulee halvaksi työnantajalle.

        Saa meinaan unohtaa hienot "ota uusi työpaikka haltuusi" -jutut ja "sinuthan valittiin kaikkien muiden joukosta" -lööperit, kun tietää, miksi sitä oikeasti tuli "valituksi".

        ”Sinut valittiin, koska saamme sinusta palkkatukea”

        ”Oho, eikö me saadakaan sinusta palkkatukea? No, sitten emme voi palkata sinua”


    • Seikka, että yht'äkkiä työttöminä on monikertainen joukko entiseen verrattuna, ei vähennä millään tavalla pummien tarvetta mennä töihin.

      Marjat odottavat poimijaansa.

      • Anonyymi

        Kyllä kuule maailma muuttui juuri joten varo vaan ettei itteltäsi lähde duunit alta.

        Olen aloittajan kanssa samaa mieltä että huutelijat saavat nyt maistaa samaa paskaa mitä muille tarjoavat, olkaa hyvä vaan urpot. Duuninne eivät olekkaan mikään itsestäänselvyys!


    • Anonyymi

      nyt kun lahjoitetaan rahaa holtittomsti sinne tänne,,, -niin jatkossa korona kiky iskee ,, köyhyys lisääntyy - halpatyö on pop.

      cv ja tittelit katoaa,, koulutukset menee hukkaan, jne..
      Korona jälkeinen aika on köyhyyttä !! - aitoa köyhyyttä !!

      • Anonyymi

        Tarkemmin sanottuna koronan jälkeinen aika on tuloerojen kasvua: rikkaat rikastuvat, köyhät köyhtyvät entisestään. Pitkällä aikavälillä 1 % maailman väestöstä omistaa yli 95 % maailman varallisuudesta.


    • Anonyymi
    • Anonyymi

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. YLE Äänekosken kaupunginjohtaja saa ankaraa arvostelua

      Kaupungin johtaja saa ankaraa kritiikkiä äkkiväärästä henkilöstöjohtamisestaan. Uusin häirintäilmoitus päivätty 15 kesä
      Äänekoski
      98
      2023
    2. Euroopan lämpöennätys, 48,8, astetta, on mitattu Italian Sisiliassa

      Joko hitaampikin ymmärtää. Se on aivan liikaa. Ilmastonmuutos on totta Euroopassakin.
      Maailman menoa
      286
      1837
    3. Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava
      Maailman menoa
      321
      1654
    4. Martina lähdössä Ibizalle

      Eikä Eskokaan tiennyt matkasta. Nyt ollaan jännän äärellä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      201
      1534
    5. Leipivaaran päällä on kuoleman hiljaista.

      Suru vai suuri helpotus...
      Puolanka
      30
      1083
    6. Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa

      Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em
      Ikävä
      93
      1081
    7. Määpä tiijän että rakastat

      Minua nimittäin. Samoin hei! Olet mun vastakappaleeni.
      Ikävä
      51
      1027
    8. Avustikset peruttu.

      Aettokosken ampuraan rahat otettu poekkeen valtiolle.
      Suomussalmi
      57
      1004
    9. Se nainen näyttää hyvältä vaikka painaisi 150kg

      parempi vaan jos on vähän muhkeammassa kunnossa 🤤
      Ikävä
      56
      998
    10. 67
      964
    Aihe