Seuraava presidentti

Kuuntelin tänään viimeisen suuren lamamme aikaista pääministeri ja Kepun silloista puheenjohtajaa Esko Ahoa. Olen pitänyt Ahoa Kepun merkittävimpänä poliitikkona sen vuoksi, että haimme EUn jäsenyyttä pitkälti hänen myötävaikutuksellaan. Hän onnistui kääntämään riittävän monen kepujäärän pään. Ahon näkemykset myös tämän päivän tilanteesta ja hänen tuntemuksensa kansainvälisistä kysymyksistä on hyvä. Aho on ehdottomasti presidenttiainesta. Hän on noin 65 -vuotias eli kyllä hänestä on iän puolesta vielä ainakin yhden kauden presidentiksi. Aho olisi tehtävään kaikin puolin sopiva ja uskon, että hänellä on luottoa yli puoluerajojen. Itse asiassa häneen oli vähiten luottoa omassa puolueessaan.

7

56

    Vastaukset 7

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Maanpetturia ei kannata asettaa ehdokkaaksi. Kuten Kosken väitöskirja osoittaa, Ahon johdolla mentiin EU:hun maanpetoksella salaten ja valehdellen.

    • Anonyymi

      "Aho on ehdottomasti presidenttiainesta. Hän on noin 65 -vuotias eli kyllä hänestä on iän puolesta vielä ainakin yhden kauden presidentiksi. Aho olisi tehtävään kaikin puolin sopiva ja uskon, että hänellä on luottoa yli puoluerajojen."

      Noin on. Vaan kun on myös näin:

      "Itse asiassa häneen oli vähiten luottoa omassa puolueessaan".

      Ei taida Ahosta presidenttiä tulla. Paitsi jos hän asettuisi puolueista riippumattomaksi ehdokkaaksi. Jos niin tekisi, varmasti peittoaisi keskustan mahdollisesti asettaman ehdokkaan.

    • Anonyymi

      Jos, niin presidentin valtaa lisättävä. Nyt jo voisi sitä soveltaa Niinistönkin kaudella. Kansanäänestys valtaoikeuksista, sehän olisi siten kansantahto. Meillä nyt selvästi puuttuu maasta johtaja, vaikka pääministeri siinä tuuraa,kyllä se vaillinaista nyt ollut.

      • Anonyymi

        Parempi johtajana presidentti, kuin tytön humpukka sateeenkaari Sanna.
        Halosen kyvyille vain piti presidentin valta sovittaa, sen nyt voi palauttaa.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Parempi johtajana presidentti, kuin tytön humpukka sateeenkaari Sanna.
        Halosen kyvyille vain piti presidentin valta sovittaa, sen nyt voi palauttaa.

        Ihailetko siellä pankolla Hitleriä?


    • Anonyymi

      Kyllä teillä persuilla on sitten uskomattomia kuvitelmia.

      • Anonyymi

        Katri...mä äänestän sitä.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"

      Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va
      Suomalaiset julkkikset
      80
      2077
    2. Nainen, onko sinussa sitä aitoa feminiinisyyttä jäljellä

      Vai onko se jäänyt meikkien, korujen, hameiden ym. alle peittoon? Onko naisellisuutesi aitoa vai opetettua? Jos teet nai
      Ikävä
      366
      1269
    3. Missäs se Miss Suomussalmi luuraa?

      Jokin aika sitten eräs myyjätär tituleerasi itsensä Miss Suomussalmeksi. Asiakas oli kuulemma Tokmannin kassalla todennu
      Suomussalmi
      29
      1147
    4. Kirjoita jotain

      Kivaa, hellää ja piristävää
      Ikävä
      141
      1038
    5. Päälle hautaus?

      Hautauksissa puhutaan päällehautauksista jos vaikka mies on kuollut ensin ja vaimo 20 vuotta myöhemmin! Todellisuudessa
      Lieksa
      146
      896
    6. Mitäpä luulet että tykkääkö

      kukaan kaivatustasi ?
      Ikävä
      98
      844
    7. Varmaan aika moni

      Haluaisi sinut enemmän kuin mielellään
      Ikävä
      45
      737
    8. On tuota ikäeroa meillä kyllä aivan liian paljon

      Etsi samanikäistä kuin olet, niin minäkin.
      Ikävä
      62
      726
    9. T rakastan sua

      vaikket sitä usko
      Ikävä
      61
      696
    10. Voisit nainen joskus vastata minulle

      Ja antaa jotain itsestäsi. Pientä tunnistetta ja juttua itsestäsi ja meistä. Kannustan.
      Ikävä
      63
      682
    Aihe