Pressun kyllästäminen

Onko kellään kokemusta parafiini-pohjaisesta pressunkyllästeestä? Näyttää Biltema myyvän uutuus-tuotteena halpaan hintaan verrattuna tefloneihin.
71387
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

pressukankaat ja veneilykankaat ovat valmiiksi esikäsitelty tehtailla kosteuden ja uv sekä homehtumistakin varten, joten jälkikäsittelyaineet pahimmillaan pilaavat alkuperäiset ja sinänsä hyvin toimivat aineet. pressut oikein käsiteltynä kestävät jopa 7-8 vuotta alkuperäisellä suojalla ellei sitä todellakaan pestä liuotteilla tai syövyttävillä emäksillä.

Äänestä
  • Parafiinipohjaisten kyllästeiden toimintaan en ota tietämättömänä kantaa. Muuten kyllä uskoisin asian olevan lähinnä siten, että pressuja ruvetaan kyllästämään silloin kun edellisenä kesänä on todettu pressun vuotavan.
    Harvassa ovat ne jotka tekevät tämän työn "varmuuden vuoksi", vielä harvemmassa voi olla joku joka kykenee kokemusperäisesti extrapoloimaan vuodon alkamiskesän ja tehdä työn jo keväällä enakkoon..

    Oma kokemus on, että kun pressun ompeleisiin joutuu koskemaan, niin samalla kannattaa myös kyllästää, tuppaa muuten vuotamaan.

    Äänestä

Kokeilin tuota Bilteman ainetta ihan tavalliseen (käytöstä poistettuun) t-paitaan. Tuli täysin vedenpitävä. Sitä en tietenkään tiedä, kauanko tuo käsittely kestää.

Äänestä
  • Vähän liioittelua tuo täysin vedenpitävä. Työnsin kankaasta pienen pussin vesilasiin ja kaadoin vettä perään. Kolmen tunnin päästä tuli ensimmäinen pisara läpi. Kuitenkin aika hyvin, sillä kangas oli niin harvakudoksista, että siitä näki läpi. Tämä siis puhtaalla kraanavedellä. Kun tipautin perään tipan tiskiainetta, hulahti vesi samantien läpi.

    Äänestä

Kyllästin puhtaaksi pestyt pressut ko aineella. Aika reippaasti laitoin ainetta, kun tuntui kangas hyvin imevän sitä. Nyt vain odotellaan kesää ja sateita. Tuloksia sitten....

Äänestä
  • Sattuipa kohdalle ensimmäinen sadekuuro. Laitoin, kuten aiemmin ilmoitin Motonetin tuotetta pressulle. Oikein kiva levittää, ainoa pikku haitta on, että vesi tulee läpi. Että siinä ensimmäinen kokemus, menee raha ja työ hukkaan.

    Äänestä

Ostin ilmeisesti vähän vastaavaa suihketta tänään Motonetista enkä ainakaan alkuun ole ollenkaan tyytyväinen. Riittoisuus tuntuu aika pieneltä, riittänee p-veneen suojaan ehkä yhden kerran niukasti. Hinta (7.50/400g) suhteessa pinta-alaan tuntuu kovalta. Olen aiemmin käyttänyt Hempelsin pressukyllästettä (13.50 euroa/0.7 l) vähän isommassa matkaveneessä ja lopputuloksessa tuntuu jo tässä vaiheessa olevan selvä ero. Aine levitetään pensselillä ja se tosiaan kyllästi kankaan ja piti vettä.
Pakko oli kirjoittaa, koska tuli ilmeisesti säästettyä vikapaikassa 6 euroa.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


parafiini kirjoitti:

Onko kellään kokemusta parafiini-pohjaisesta pressunkyllästeestä? Näyttää Biltema myyvän uutuus-tuotteena halpaan hintaan verrattuna tefloneihin.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu