yliopist. valinnasta

Tietääkö kukaan, onko mahdollista päästä yliopistoon niin, ettei yo-todistusten arvosanoja huomioida? tämä on mahdollista ainakin psykologiaan pyrkiville. Eli valinta tapahtuu kahdessa kiintiössä, yo-todistusten pääsykokeiden perusteella valittavat että pelkän pääsykokeen perusteella valittavat. Itse haen jälkimmäisessä (huono todistus) Jyväskylän yliopistoon psykologiaa opiskelemaan. Siis kysymykseni onkin, millä muilla yliopistoaineilla on tällainen valintamenettely?
2396
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Tuo on ihan yleinen menettely. Kaikissa yliopistoissa lähes kaikille aloille osa otetaan yo-arvosanojen ja pääsykokeen perusteella, ja osa pelkän pääsykokeen perusteella.

Äänestä

Suuressa osassa koulutusohjelmia (yliopistoissa) on mahdollisuus päästä sisään ilman yo-todistuksen arvosanojen merkitystä. Itse haen biologiaan, ja samoin kuin sinä yritän päästä koepistekiintiössä sisään. Yleensä vajaa puolet hakijoista otetaan sisään pelkästään valintakokeen perusteella tosin riippuu koulutusohjelmasta ja yliopistosta. Siis sinulla ei ole hätäpäivää!

Turun yliopistossa pääsee pelkän pääsykokeen perusteella sisään mm. seuraaviin koulutusohjelmiin: Biologia, kemia, maantiede, matikka, terveystieteet,lääketieteellinen, oikeustieteellinen, filosofia, psykologia, sosiologia, luokanopettajakoulutus, erityispedagogiikka ym ym ym... Voisin luetella näitä vaikka kuinka :) siis lähes (muttei ihan) kaikkiin koulutusohjelmiin on mahdollisuus päästä pelkän pääsykokeen turvin. Mutta pääsykokeen on myös mentävä hyvin. Kaverini luki lukiossa paljon psykologiaa, ja taisi kirjoittaa 4:n L:n paperit, ja haki muistaakseni opiskelemaan kyseistä alaa ainakin kolmeen yliopistoon, muttei päässyt yhteenkään sisään. Noh, luulen kyllä että se johtui niistä haastatteluista ja muista, onhan hän aina ollut vähän "erikoinen" tyyppi muutenkin :D

Mutta älä ainakaan sure huonoa yo-todistustasi :) En minäkään, vaikka tiedän sen olevan huono.
Turvaudun siihen, että sitä vartenhan nuo pääsykoekiintiöt ovat, että nekin jotka saavat huonommat paperit saavat mahdollisuuden yliopistoelämään :)

Näin se on!

Äänestä

Kommentoi aloitusta


pony kirjoitti:

Tietääkö kukaan, onko mahdollista päästä yliopistoon niin, ettei yo-todistusten arvosanoja huomioida? tämä on mahdollista ainakin psykologiaan pyrkiville. Eli valinta tapahtuu kahdessa kiintiössä, yo-todistusten pääsykokeiden perusteella valittavat että pelkän pääsykokeen perusteella valittavat. Itse haen jälkimmäisessä (huono todistus) Jyväskylän yliopistoon psykologiaa opiskelemaan. Siis kysymykseni onkin, millä muilla yliopistoaineilla on tällainen valintamenettely?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu