Minulla 90 luvun lasikuituinen 10 m matkavene johon tehdas asennettu kaikuanturi veneen sisäpuolelle. Toimii hyvin edelleen. Huomasin syksyllä pohjan kuivuttua, että ulkopuolella anturin kohdalla on pyöreä pläntti joka ei kuivunut. Olisiko mahdollista, että sisäpuolella olevasta asennusputkessa oleva öljy voisi imeytyä lasikuidun läpi? Mitähän öljyä tuo mahtaa olla. Nostin kantta ja kirkasta öljyä oli puolillaan. Öljy ei ole vuotanut yhtään pilssiin.
Veneen sispuolisen kaikuanturin öljy
10
182
Vastaukset
- Anonyymi
Sitä öljyä se on.
Ei siitä ole haittaa.- Anonyymi
Eikös se tee läntin maalaamisesta mahdotonta?
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Eikös se tee läntin maalaamisesta mahdotonta?
Ei se haittaa kun siihen kohtaan ei tule kasvustoa eikä se ime vettä.
- Anonyymi
Mulla oli aikoinaan tuollainen ja öljy on risiini, ilmeisesti viskositeetti tai muu on oikea, apteekista muistaakseni ostin, kun oli johonkin hivunnut vuosien saatossa.
- Anonyymi
Ite ostin kanssa apteekista mutta käytin parafiiniöljyä.
- Anonyymi
Kiitos kommenteista. Ei ole ilmeisesti syytä huoleen. Pohjamaali ei ole ainakaan vielä lähtenyt irti. Nyt kun tarkemmin muistelen minulla oli 2000 luvun alussa Bella 7000 vene, jossa samanlainen sisäpuolinen kaikuanturi. Siinä oli pohjaan liimatussa kupissa öljyä, jota vähän jouduin lisäämään. Sain veneen ed. omistajalta tiedon, joka oli asentanut anturin, että se on parafiiniöljyä. Ostin apteekista ja lisäsin sitä. Siinä ei öljy veneen minulla ollessa "ehtinyt" tulla kuidun läpi tosin asennuksesta oli silloin vain 5 vuotta.
Odotellaan kevättä ja väistellään parhaamme mukaan koronaa. - Anonyymi
Airmar suosittelee jäähdytysnestettä raakana. Uskoisin sen olevan "terveellisempää" lasikuidulle kuin öljyn.
- Anonyymi
Eikös hartsi periaatteessa ole öljyä?
- Anonyymi
Eikö silikoniklimppi olisi parempi? Pysynyt jo 20v.
- Anonyymi
Risiiniöljyä se on.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.
Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse964764Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"
Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky1133912Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"
Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä2083804Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen
Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.1042210Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä
Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575771964Mitä on tullut
Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.801336- 1321248
Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle
Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.1621236- 531105
En ymmärrä ateisteja!
Raamattu on aitoa historiaa, jotka ovat kirjoittaneet aikalaiset! Mitä änkyröitte turhaa???4851038