Miksi jotkut ottavat lainaa tai pikavippejä korkealla korolla?
Nimittäin laskettamalla veroprosentin nollaan saa ilmaista lainaa valtiolta ja kun mätkyt parin vuoden päästä sitten erääntyy niiden maksusta voi tehdä lyhennyssuunnitelman ilman että tarvii maksaa penniäkään korkoa. Ja koska inflaatio syö rahan arvoa kaiken aikaa niin em. keinolla valtiolta saatava lainan korko on itseasiassa negatiivinen.
Itse maksan tänä vuonna 5% veroa palkastani normaalin 18% sijaan, tiedän että tulen saamaan noin 4000€ mätkyt jotka tulee maksettavaksi syksyllä 2021, mutta inflaation ansiosta nykyinen 4000€ on arvoltaan sama silloin kuin nyt noin 3850€
Tulen sitten sopimaan maksusuunnitelman että maksan mätkyt osittain 2022 kevään aikana, mutta silloinkin maksan alempaa verokantaa joten maksan 2022 vuoden verot vasta mätkyinä vuonna 2024.
Mielestäni tämä taktiikka on paljon järkevämpää kuin sortua kalliisiin kulutusluottoihin ja pikavippeihin?
Ja vain tyhmä kerää veronpalautusta eli antaa itse ilmaista lainaa valtiolle kun voi tehdä toisinkin päin antaa inflaation huolehtia omasta verojen maksusta osan ja maksaa lyhennyssuunnitelman mukaisesti sitten itse loput.
Ilmaista lainarahaa valtiolta
2
204
Vastaukset 2
- Anonyymi
Minkälaisia vaihtoehtoja ihmisillä on lainata valtiolta. Minkälaisia keinoja heillä on työssä laskea veroprosentti nollaan.
- Anonyymi
ei vipeissä enää ole korkea korko.
enemmän kaverit velottaa jos ottaa sieltä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Taas uusi PS:n rasismiKOHU!
Nyt Mauri Peltokangas on taas huuliaan lepattanut. Suomen rasistisin puolue - PS! https://www.iltalehti.fi/politiikka/a5791184- 71821
Jarruton, viritetty ja kilvetön mopo
Ajo-oikeudeton ja uppiniskainen kuski. Tuloksena vääntynyt aita, rusinaksi muuttunut mopo ja pari pipiä.266652- 53624
Onnittelut taktiikan vaihdoksesta mies!
Esität nykyisin varattua, ettei naiset jää roikkumaan , mutta sinä saat haluamasi. Oletpa sinä hieno mies. 👏🏻 Osasin o161612Olen henkisesti väsynyt. Takki tyhjä.
Olen joutunut elämään yksin liian kauan. Työttömänä ja somepaskaa. Työpaikoilla joudun kiusatuksi. En enää tiedä, mitä171611Katotaan miten jaksat tätä
Olen valmis pelaamaan tätä seuraavat 10v. Voit kysyä tutuilta miten olen erittäin kärsivällinen.84562Naisten liian suuret vaatimukset?
Palstalla näkee usein vlituksia siitä, että naisilla on miehille liian suuria vaatimuksia. Haluankin nyt mielenkiinnosta119552Peräti 12 000 ihmisen toimeentulo leikattiin puoleen kun eivät ilmoittautuneet työkkäriiin!
Peräti 12 000 ihmisen (useimmat nuoria miehiä) toimeentulo leikattiin puoleen kun eivät ilmoittautuneet työkkäriiin! ht202519Tiedätkö mitä mies
Sinulla ei ole kaikki kunnossa päänupissa! Älä pilaa sitä, mitä sinulla on oikeassa elämässä. Tämä ei ole mitään rakkaut20486
