Hallituksen toimet vain lisäävät sairastavuutta. Oletteko missään nähneet sellaisia tilastoja, joissa olisi todistettu, että hallituksen hölmöt toimet olisivat vähentäneet sairastavuutta? Itse en ainakaan sellaisia ole nähnyt.
Korona seleätetään vain palaamalla normaaliin arkeen. Näinhän kaikkien kausiflunssien kanssa on käynyt. Vähitellen hiipuvat pois.
Korona seleätetään vain palaamalla normaaliin arkeen. Näinhän kaikkien kausiflunssien kanssa on käynyt. Vähitellen hiipuvat pois.
Vastaukset 16
Vanhimmat
Trololololollolollolololooooooooo
https://www.youtube.com/watch?v=o1eHKf-dMwo
>Oletteko missään nähneet sellaisia tilastoja, joissa olisi todistettu, että hallituksen hölmöt toimet olisivat vähentäneet sairastavuutta? Itse en ainakaan sellaisia ole nähnyt.
Oletteko missään nähneet sellaisia tilastoja, joissa olisi todistettu, että hallituksen toimet olisivat LISÄNNEET sairastavuutta? Itse en ainakaan sellaisia ole nähnyt.
Kun ei testata niin eihän ne tapaukset ole myöskään tilastoissa. Ollaan ylpeitä kun meillä niin vähän koronakuolleita!!! Mutta kun pää vedetään pensaasta - tai on pakko vetää pää pensasta
jonain päivänä niin on ehkä pakko tunnustaa että testauksella olisi saatu oireetomat taudinkantajat pois terveiden joukosta. Vai odotetaanko että "tarpeeksi" moni kuolee ....
ja tarpeeksi moni taudinlevittäjä jää vielä "kentälle".
Vanhuksistako pitäisi päästä eroon -- vai köyhistä kenties, ......
On hyvä että terveydenhoitohenkilöt testataan, mutta ei tauti sitä mihinkään katoa.
En. Mutta maailmassa on aina ollut viruksia, ja lääketiede on niistä sen verran hyvin perillä että jos niille ei saavuteta lauma immuniteettia, virus on täällä seuranamme seuraavat viisi vuotta, jos ei pidempäänkin.
Eiköhän tarkoitus ole hidastaa taudin kulkua, että terveydenhoidon resurssit kestäisivät useamman hoidon. Jos kaikki sairastavat yhtäaikaa, osa kuolee hoidonpuutteeseen, vaikka muuten hoidossa selviäisi. Käyttäkää hiukan järkeänne natisijat. Tiukemmat ja aikaisemmin olis nuo rajoitukset pitänyt laittaa, mutta kokematon viisikko sählää.
Jos jollakulla on parempia perusteltuja ehdotuksia niin niitä ei kannata pitää piilossa vaan rohkeasti tuoda ne julki.
Mitähän olisi tapahtunut, jos jonkinlainen "asiantuntianyrkki" olisi lähetetty Seutulaan, miksipä ei muillekin kentille, joihin noita mahdollisia koronatartunnan saaneita tuodaan. Olisivat heti koneen, koneiden laskeuduttua menneet koneen sisälle ja tehneet sellaisen pikatarkastuna, ennenkö ensimmäinenkään matkustaja olisi pääsyt ulos?
Esim. lämpökameran kuva matkustamosta olisi paljastanut jo kuumeiset matkustajat. Yksittäiset haastattelut ja tutkimukset olisivat selvittänet lisää mahdollisia viruksen kantajia. Onhan niitä lukuisia oireita joita ko. virus aiheuttaa, ja jotka voidaan todeta, eikä niitä niin kalliiden ja runsaasti aikaa vievien tieteellisien laboratoriokokeiden tuloksia tässä vaiheessa tarvitse odottaa!
Voisi kuvitella, että näinkin yksinkertaisinkin menetelmin voitaisiin estää monien viruksenkantajien pääsemistä levittämäään tautia eteenpäin!
Varmaan sitä papparaista harmittaa kun tuli tokaistua Seutulassa etelänmatkalta tullessaan telkkarin toimittajalle että me mennään tästä Paunulla kotiin Hämeenlinnaan. Nyt sitä pätkää pyöritetään telkkarissa kun tarvitaan huono esimerkki.
Samaa mieltä ,. on kyse niin isosta asiata ,että jos ei uskota ,että sisäällä pitää olla niin pakko keino pitää ottaa äyttöön muutoin emme selviä kukaan. tasan ihmisten pitää itse tajuta pysyä sisällä ,niin korona ei tartu ja jos kaikki tekee niin ,niin korona ei pääse leviämäänja kuukauden sisällä korona on poissa .se tietysti tarkottaa sitä jo nyt koronan saaneet hoidetaan terveeks.
Lisää tulee vielä Espanjasta Suomalaisia joilla ei ole asuntoa täällä eikä muutakaan ovat kirjoilla Espanjassa ja saapuvat koneella ilman rahaa ja muutakaaan ehkä tauti mukanaan.
Menkööt kaikki töihin vaan! Ei niitä eläkeläisiä suojata tartunnoilta olemalla kotona!
Ja lapset tuntuvat selv varsin hyvin.
Ja jos saatte flunssan, hoitakaa itseänne silloin kotona.
Varmaa on että nykyiset menetelmät johtavat ekonomiseen kaaokseen.
Ei ole tietoa auttaako ne sairastumistilastoissakaan. Onko joku maa johon voisi verrata?
On myös varmaa että nykyiset vanhukset saavat huonompaa hoitoa: kuka viitsii pukeutua avaruusasuun aina jos joku tarvitsee pikku apua! Kuka syöttää rykivää potilasta?
Olen samaa mieltä. Pakenemalla virusta tarvittavan lauma immuniteetin saamisessa menee 30 vuotta.
Parempaa lääkettä virukseen ei ole kuin ihmiselimistön omat vasta-aineet. Jotka saa kun sairastaa taudin.
Eli, riskiryhmä kotikaranteeniin. Nuoremmat sairastaa ja saa immuniteetin. Tällöin myös terveydenhuollon kantokyky säilyy. Lauma-immuniteetti on tällä periaatteella muutamassa kuukaudessa, jolloin karanteeni puretaan, ja myös vanhemmat ovat turvassa.
Ei konkursseja, eikä sosiaalisia kärsimyksiä joita nykyiset rajoitustoimet aiheuttaa. Hyvä kuitenkin että hallitus on ollut kohtuu maltillinen asettaessaan rajoitteita, ja toivottavasti ne puretaankin kevään aikana.
Jos ne jatkuvat, maa menee konkurssiin, ja sen lisäksi virus pyörii täällä seuraavat viisi vuotta koska lauma-immuniteettia ei ole saavutettu.
Ketkä eniten sairastavatkaan?
https://www.uusisuomi.fi/uutiset/eniten-koronatapauksia-todettu-5059-vuotiaiden-ikaryhmassa-suomessa-13-kuollut-koronaan-49-tehohoidossa/bba686c1-c560-48cd-89f9-6f10171238e9
Ehkä ensivuoden kierrokselle on jo kehitetty rokote, jolla saadaan vastustuskykyä vanhemmallekin väelle joka ei nyt sairasta koronaa. Silloin ei enää tarvita näin rajuja toimenpiteitä.
Tämä on sotaase ja nyt saadaan eläkeläiset ja pienituloiset poi koska eihän niitä hoideta