Koillismaallakin paljon äläkkää aiheuttanut porojen vapaa laidunnus saattaa nousta arvoon arvaamattomaan koronavirusepidemian myötä.
Sika- ja lintuinfluenssa sekä hullun lehmän tauti ovat saaneet alkunsa eläintuotannon tehostetuista eläintilojen koosta. Suuria määriä eläimiä ahdetaan pieniin tiloihin.
Pahimmat vapaan laidunnuksen ölisijät ovat juuri näitä tuotantoeläimiään ahtaissa sisätiloissa pitäviä. Joku jopa viitsii julkaista videokuvaa karjansa ahdingosta, ikäänkuin suomalaisen tuotannon puolesta puhuen.
Astukaapa nyt esille, te paikallisessa ja valtakunnan politiikassa vaikuttamista yrittävät. Kertokaapa, onko ajatuksenne tuotantoeläinten ahtamisesta pieniin tiloihin ja ympärivuotiseen tarhaukseen muuttunut mihinkään suuntaan?
Vapaa laidunnusoikeus vs eläintuotannon tautihautomot
7
72
Vastaukset
- Anonyymi
Minulla on sellainen käsitys, että vapaata laidunnusoikeutta sinänsä ei vastusta, kuin hyvin pieni osa alueen asukkaista. Vastustus koskee enimmäkseen rehottavaan poronhoitoa (hoitamattomuutta), eli paimennusvelvoitteen laiminlyöntiä.
Koska porojen omistajilla ei kiinnosta pätkän vertaa se, että porot patuleeraavat jatkuvasti pihoissa, puutarhoissa, pelloilla ja tiellä niin koko vapaa laidunnus joutuu kyseenalaiseksi. Erityisesti liikenteessä kuolleista poroista maksettava ruhtinaallinen korvaus sotii ihmisten oikeustajua vastaan koska poromiehet eivät tee elettäkään poistaakseen porot tieltä, nostavat vain korvaukset. Asialle olisi paljonkin tehtävissä, jos vain vähänkään kiinnostaisi.
Jos poromiehet hoitaisivat lakisääteisen paimennusvelvotteensa ja porot laiduntaisivat, kuinka vapaasti tahansa metsissä niin asia tuskin kovinkaan montaa vaivaisi. - Anonyymi
Ok, kunhan sovitaan muutama asia kuntoon.
-Porot eivät ole pihoilla, poromiehet oma-aloitteisesti huolehtii asiasta.
-porot eivät ole kasvimailla, poron omistaja maksaa mukisematta korvauksen tuhotusta kasvimaasta
-porot eivät ole tiellä, poron omistaja maksaa autoilijan vahingot täysimääräisenä tai hankkii vakuutuksen liikennevahingon varalle niinkuin muidenkin eläinten omistajat.
-porot eivät ole pellolla ilman pellon haltian lupaa, poron omistaja maksaa mukisematta korvauksen pellon haltialle
-porot eivät ole uimarannoilla
Nämä asiat kun saatetaan kuntoon, niin voidaan puhua vapaan laidunnusoikeuden jatkosta.- Anonyymi
Tämä! Pitää muistaa että poro on jonkun omistama tuotantoeläin. Ei muutkaan tuotantoeläimet saa aiheuttaa vahinkoa ilman korvausvastuuta. Miksi poron pitäisi olla poikkeus?
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Tämä! Pitää muistaa että poro on jonkun omistama tuotantoeläin. Ei muutkaan tuotantoeläimet saa aiheuttaa vahinkoa ilman korvausvastuuta. Miksi poron pitäisi olla poikkeus?
Niin. Linnut, porsaat ja naudat aiheuttaa ihmisille terveydellistä vahinkoa, kun eläimiä tehotuotetaan.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Niin. Linnut, porsaat ja naudat aiheuttaa ihmisille terveydellistä vahinkoa, kun eläimiä tehotuotetaan.
Suomessa on maailman ehkä tarkimmin valvottu lihatuotteiden tuotantoketju. Paitsi poron osalta.
Jos jonkun tilan lihakarja nuolisi valtatien pinnasta suolavettä niin sen tilan tarina lihan tuottajana olisi pian ohi. Miksi se sallitaan poron lihalle? - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Suomessa on maailman ehkä tarkimmin valvottu lihatuotteiden tuotantoketju. Paitsi poron osalta.
Jos jonkun tilan lihakarja nuolisi valtatien pinnasta suolavettä niin sen tilan tarina lihan tuottajana olisi pian ohi. Miksi se sallitaan poron lihalle?Mahtaako porotkaan pääosin evääkseen käyttää valtatien suolavettä?
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Mahtaako porotkaan pääosin evääkseen käyttää valtatien suolavettä?
Tuskin pääosin, vaikka sitä se joskus näyttää kun porolaumat on tiellä. Hyvänä ravintolisänä menee tiesuola tien laidan saasteheinän ja pajun seassa.
Minkä tahansa muun lihan tuottaja olisi tutkinnassa jos hänen lihakarja söisi valtatien penkalla ja nuolisi tietä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ootko nainen noin mustis musta
Onhan se toki imartelevaa kun olet kaunis ja kaikkea muutakin, mutta ehkä vähän kummallista, kun ei varsinaisesti olla t553763- 322179
- 402074
Ajattelen sinua tänäkin iltana
Olet huippuihana❤️ Ajattelen sinua jatkuvasti. Toivottavasti tapaamme pian. En malttaisi odottaa, mutta odotan kuitenkin171721Kauan säkin jaksoit
Minun perässä juosta. Kunnes pahoitit mielen. Kuinka monta anteeksipyyntöä olet vailla? 🧐401542Miksi kaipaat
Ja olet elämässäni vielä kaiken tämän jälkeen? Eikö kaikki ole jo selvää välillämme?251482- 791443
- 1381172
Mietin tässä T....
Oletko jo kesälomalla.?Keli on ihanaa, ja sinä nautit veneilystä.... Edelleen käyt mielessä.... En ole unohtanut sinua..221133Miehelle...
Oliko kaikki mökötus sen arvoista? Ei mukavalta tuntunut, kun aloit hiljaisesti osoittaa mieltä ja kohtelit välinpitämät901115