Mazdan tyhjäkäynti

Anonyymi

Mikä lienee vikana? Mazda 626 1.8 -98 kun kylmänä käynnistät moottorin ja lähdet ajaman ei tipu tyhjäkäynti alle 1000 kierroksen vaikka ois lämmin kone.välillä heijaa 1000-2000 välillä kierrokset.ainut millon tippuu kun kone lämmin,laitat 1 päälle kytkin pohjassa pysähdyksissä.ei tee tätä vikaa kun on lohkolämmityksessä.oon putsannu ilmamassamittarin langat ja ehjät oli.tyhjäkäyntisäätimen putsasin sen anturi mötikän missä on jousi sisällä.on aijemmin tulpat vaihdettu ja ilmansuodatin.kuulemma tyyppivika?

3

167

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Ostappa motonetistä moottorin ja suuttimien puhdistusaine, maksaa n. 30ekua. Jätä tankin pohjalle 5- 8litraa bensaa ja kaada tankkiin. Ajelet 100 km niin vika häviää. Minulla nyki ja välillä auto kaasutteli itsekseen. Pelottelivat kalliilla ruiskun ja virranjakajan vaihdolla.

    • Anonyymi

      Ettei olisi joku lämpötila-anturi paskana, näyttää väärää lämpötilaa ja kone luulee olevansa kylmä jolloin korottaa joutokäyntikierroksia?

    • Anonyymi

      Tuossa ei ole enää virranjakajaa.Se kävi mielessä jäähdytinnesteen lämpötila anturi.Ainkin se toiminu kun lähtee ajamaan kylmänä niin pikku hiljaa nousee ylöspäin viisari mittaristossa.Nousee puolen väliin asti ja siinä pysyy...Eihän tuo uusi maksa kuin noin 20€..Sen huomasin,että tyhjäkäynti säätimen koteloon menee jäähdytinnestevesiletku ohut.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sanna Marin kysyi hämmästyneenä: Onko Suomessa jäänmurtajia?

      Nettilehden toimittaja kysyi Sanna Marinilta suoraan, että sovittiinko nuo jäänmurtajien kaupat jo 2019, jolloin Marin k
      Maailman menoa
      108
      4261
    2. Voiko normaali ihminen ryhtyä vasemmistolaiseksi?

      Tätä jäin pohdiskelemaan.
      Maailman menoa
      148
      3667
    3. SDP haluaa 40 000 nettomaahanmuuttajaa

      SDP:n Suunnanmuutos-vaihtoehtobudjetissa, käy ilmi, että demarit itse asiassa vaativat räjähdysmäistä ”työperäisen” maah
      Maailman menoa
      88
      3435
    4. Mikä tuota vasemmistolaisista jankkaavaa vaivaa?

      Pahasti on ihon alle, siis korvien väliin, päässeet kummittelemaan. Ei ole terveen ihmisen merkki jankata yhdestä asia
      Maailman menoa
      39
      2829
    5. Mitä ajattelit kun näit

      kaivattusi ensimmäisen kerran? xd
      Ikävä
      129
      1730
    6. Nyt meni lopulliset lämmöt.

      Alan käyttäytymään yhtä kylmästi miehiä kohtaan kuin mua kohtaan on käyttäydytty ja vain käytetty viimeiset pari vuotta
      Sinkut
      36
      1556
    7. Orpo loukkaantui fasismiin viittaavasta sanavalinnasta

      Mutta miksi loukkaantui? Orpohan on tehnyt yhteistyötä fasistien kanssa jo vuonna 2019, siis jo neljä vuotta ennen loukk
      Maailman menoa
      14
      1201
    8. Sulla on avaimet ja keinot

      Jos haluat jatkaa tutustumista. Itse olen niin jäässä etten pysty tekemään enää mitään. Pidempi keppi johon on helpompi
      Ikävä
      19
      1184
    9. Meitä ei tule

      Koska periaatteemme ovat rakkautta vahvempia. Tämä on siis koettelemus, jonka tarkoitus on vahvistaa meitä yksilöinä 😌
      Ikävä
      22
      1144
    10. Onko erityinen paikka jossa haluaisit nyt olla

      Onko joku spesiaali lempipaikka missä mieluiten olisit?
      Ikävä
      42
      1140
    Aihe