Luulisi, että kaikille ihmisille olisi koronaviruksen leviämisen estäminen tärkein toimi mutta näin ei näytä olevan edes tiedotusvälineiden ja hoitoalan ammattilaisten keskuudessa. Kun asiantuntijat jo ympäri maailmaa ovat varmoja siitä, että koronaviruksen eristämisessä tärkeintä on tartuntaketjujen katkaiseminen. Niin miksi hitossa pitää salailla sitä missä ja kuka virusta on levittänyt?
Korona salailu
Anonyymi
9<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Olisiko lähtökohtaisesti siksi että yksityisyydensuoja? Toisekseen, mitä sinä sillä tiedolla tekisit kuka on sairastunut ja mihin? Et sinä siitä kostu mitään muuta kuin tyydytät sairaanloista uteliaisuuttasi. Luulet kenties olevasi jossain "eturintamassa" ehkäisemässä milloin mitäkin katastrofia ja tietäväsi parhaiten kaikista asioista, mutta niinhän ne heikkoälyisemmät yleensä luulevat itsestään liikoja.
Eiköhän se riitä että terveydenhuollon ammattilaisilla on se tieto KUKA sarastaa ja mitä, ei sitä ole tarkoitettu koko uteliaan kansan ihmeteltäväksi ja juoruiltavaksi.
Miettikää nyt jos mölöpääkansalle tarjoillaan ihmisten henkilötietoja saataville ihan tuosta vaan, että mikä noitavaino ja inkvisitiomeininki siitä alkaisi?
On sillä tiedolla jotain merkitystä siinä tapauksessa, ettei sairastunut noudata karanteenia. Jos liikkuu vapaasti, eikä muut sitä tiedä, niin tautiketjut monipuolistuvat kummasti.
Ei mikään likvitointimeininki ala vaan virustartunnan saaneen yrityksen henkilökunnan kanssa tekemisissä olleet ihmiset olisivat tietoisia mahdollisesta omasta tartunnan mahdollisuudesta. Kertooko tartunnan saanut rehellisesti kaikki ihmiskontaktinsa tartuntaketjujen kartoittajille jos tuollaista toimintaa edes on?
On todella merkitystä kun nytkin henkilökunta on kuöjettanut koronan hoitolaitoksiin .
Ja kuljettaa edelleen kotihoidossa olevien luonakin kulkevat ilman mitään suojamia ainakin Vieremällä.
Se tuli julki jo siinä, alettiin vaatimaan hallituksen toimia corona-viruksen tulemiseen ja ennalta ehkäisyyn, niin Sanna Marin ja Ohisao varsinkin pani pääpainon pakolaisten auttamiseen. Sanna Marinille ei corona ollut tärkeä ja niinkuin hän myöhemmin sanoikin ei koronan leviämistä ole tarkoituskaan estää. Mutta kun tauti oli jo levinnut alkoi hallituksellakin kilpajuoksu taudin perästä ja yrittää raloittaa kansalaisten liikkumista. Nyt hallituksen toimet ja hoitamatta jätetyt toimet aiheuttat historian suurimmat vahingot.
Yritetään välttää paniikkia. Keväällä on liikkeellä kaikkea allergiaa ja nuhaa, jos varmojen koronan saaneiden liikkeistä kerrottaisiin avoimesti niin samaan aikaan samoissa paikoissa olleet voisi erityisellä huolellisuudella eristää itsensä.
Kuka järkevä ihminen eristää itsensä mahdollisesti pitkälle kesään asti pelkän flunssan takia.
Mielestäni kaikki oireilevat pitäisi testata heti. Vaikka kehoitetaan sairastamaan kotona, niin pitäisi se tietää, onko se tuota koronavirusta. Jokaisen sairastavat pitäisi ilmoittautua itse terveydenhuoltoon, ja ne tulisivat testaamaan kotoa. Jos lähtee liian aikaisin karanteenista, niin se leviää holtittomasti, eikä kukaan tiedä kuka sitä levittää.
Onko parempi vaihtoehto, että hoitoyksiköt joissa on koronavirustartuntoja löydetty eristetään, eli kaikki hoitajat ja muu henkilökunta työpaikalle eristyksiin?