Tulonhankkimiskulut pääomatuloista

Anonyymi

Onko tulonhankkimiskuluihin pääomavero jokin porrastettu könttäsumma esim 750 tai 1400 tai 1540 edelleen joka pitää sisällään työhuone 50% ym kuluja joita toiminnasta voi vähentää. Vai pitääkö jokainen jäsenmaksu ym naputella erikseen. Kun omaveroon on hankala naputtaa kaikkia kuluja. Porrastettu könttäsumma olisi helpompi. Onko jokin yläraja huomattaville sivutuloille.

4

185

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Todelliset kuluthan sinne ilmoitetaan pääsääntöisesti. Työhuonevähennyksenä voi käyttää kaavamaista vähennystä (sama kuin ansiotulojen puolella), jos ei ole todellisia esittää.

    • Anonyymi

      Tulonhankkimiskulut ja pääomatulot kulkevat käsi kädessä. Edullisemman verotuksen vuoksi, tulonhankkimiskulut kannattaa vähentää pääomatuloista, koska mitään ylärajaa ei ole asetettu.

      • Anonyymi

        Ok kohdennan kaikki vähennykset sinne. Korinan takia ei voi käydä heidän toimistossakaan jahkaamassa. Ja omavero aavistus huono näissä vähennysasioissa.


    • Anonyymi

      Meniköhän oikeaan kohtaan noi pääomatuloista tehtävät vähennykset? Jösenmaksut ja yleiset pienet kulut . Ei ollut muta kohtaa kuin muut pääomatuloista tehtävät vähennykset ja pienellä präntillä sinne luettelo. Nähtäväksi jää.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mistä puhuitte viimeksi kun näitte

      Kerro yksi aiheista
      Ikävä
      101
      7423
    2. 79
      4964
    3. Se on hyvästi

      Toivottavasti ei tavata.
      Ikävä
      79
      4839
    4. Olenko saanut sinut koukkuun?

      Hyvä. Rakastan sua.
      Ikävä
      132
      4248
    5. Alavuden sairaala

      Säästääkö Alavuden sairaala sähkössä. Kävin Sunnuntaina vast. otolla. Odotushuone ja käytävä jolla lääkäri otti vastaan
      Ähtäri
      9
      3028
    6. Miksi sä valitsit

      Juuri minut sieltä?
      Ikävä
      52
      2669
    7. Sisäsiittosuus

      Tämän kevään ylioppilaista 90% oli sama sukunimi?
      Suomussalmi
      40
      2561
    8. Kerro nyt rehellisesti fiilikset?

      Rehellinem fiilis
      Suhteet
      48
      2219
    9. Törkeää toimintaa

      Todella törkeitä kaheleita niitä on Ylivieskassakin. https://www.ess.fi/uutissuomalainen/8570818
      Ylivieska
      10
      2201
    10. Suudeltiin unessa viime yönä

      Oltiin jossain rannalla jonkun avolava auton lavalla, jossa oli patja ja peitto. Uni päättyi, kun kömmit viereeni tähtit
      Ikävä
      21
      1830
    Aihe