Vajaakuntoiset

Pepe

Kiinnostuksen takia kysyisin että voiko vajaakuntoiset/liikuntavammaiset harrastaa mitään itsepuolustusta?

Sitten yksi juttu: Asiallisia vastauksia!

4

1001

    Vastaukset 4

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • AndyS

      Riippuu vamman vakavuudesta. Neliraajahalvautunut ei voi, hieman ontuva voi.

    • Hutkija

      Riippuu myös lajista ja paikkakunnasta. Joillain paikkakunnilla olen nähnyt esimerkiksi paikallisten judo-seurojen räätälöineen kursseja ns. erityisryhmille.

      Kannattaa selvitellä mitä tarjontaa paikkakunnalta löytyy ja sitten kysellä vetäjiltä suoraan. Taustatiedot saatuaan vetäjät pystyvät kertomaan onnistuuko treenaus rajoitteista huolimatta.

      Lisäksi aika monet treenisalit sijaitsevat usein sellaisissa paikoissa, että niihin voi liikuntarajoitteisen olla hankalaa päästä (paljon portaita, ei hissejä jne.)

    • riikka

      hei
      tämä on minulle tärkeää joten ottakaa kantaa,olen vajaakuntoinen .Kävelyvaikeuksia.pitää pysähtyä monensti kun on menossa jonnekin,sitten sanotaan että tule ja nopeasti ja liiku enemmän liikun sen minkä voin.Tukenani talvella potkukelkka ja kesällä polkupyörä.Jumppaan,voimistelen,aina ei riitä ymmärrystä,kun sanotaan ,että olet ite keksinyt noi kaikki vaivasi.ja pelleilet,kyllä sinä voit liikkua kuin kuka tahansa, Ei voida hyväksyä sellaisena kun olen,,surullista..

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä kaivatussasi ärsyttää

      Juuri nyt, tällä hetkellä?
      Ikävä
      98
      1211
    2. Salaisuudet paljastuu

      Viimeiset hetket meneillään ottaa yhteyttä. Kertoa totuus ja selvittää asioita. Viimeiset hetket meneillään jos joku
      Ikävä
      87
      834
    3. Poliisi pamputti Variskankaalla

      Mistä lie alkanut ja miksi poliisit kutsuttu, mutta mielestäni hyvin toimittu. Jos haluaa rähistä eikä rauhoitu puheella
      Kajaani
      31
      764
    4. vapaa

      sana :) 🚮
      Ikävä
      66
      683
    5. Karita Tykkä mennyt kihloihin.

      Onnittelu kuuluu hänelle ja tulevalle aviopuolisolleen.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      93
      616
    6. 31
      593
    7. Nainen tosi ikävä sua

      Näkispä edes ohimennen
      Ikävä
      18
      548
    8. S-ryhmän ihmisoikeuslinja ei kestä omaa hankintaketjuaan

      S-ryhmän Israel-boikotin suurin uskottavuusongelma löytyy yllättävän läheltä, SOK:n omien tuotemerkkien hankintaketjuist
      Maailman menoa
      15
      541
    9. Haavoittuvuutesi on aseista riisuvaa

      Harmi, etten voi osoittaa sinulle tunteita. Hyvää yötä miehelle. Naiselta
      Ikävä
      43
      513
    10. Rakennus myynnissä

      Joko se loppuu mehtä hallitus sumilta?
      Suomussalmi
      10
      466
    Aihe