Kiinnostuksen takia kysyisin että voiko vajaakuntoiset/liikuntavammaiset harrastaa mitään itsepuolustusta?
Sitten yksi juttu: Asiallisia vastauksia!
Vajaakuntoiset
4
958
Vastaukset
- AndyS
Riippuu vamman vakavuudesta. Neliraajahalvautunut ei voi, hieman ontuva voi.
- Hutkija
Riippuu myös lajista ja paikkakunnasta. Joillain paikkakunnilla olen nähnyt esimerkiksi paikallisten judo-seurojen räätälöineen kursseja ns. erityisryhmille.
Kannattaa selvitellä mitä tarjontaa paikkakunnalta löytyy ja sitten kysellä vetäjiltä suoraan. Taustatiedot saatuaan vetäjät pystyvät kertomaan onnistuuko treenaus rajoitteista huolimatta.
Lisäksi aika monet treenisalit sijaitsevat usein sellaisissa paikoissa, että niihin voi liikuntarajoitteisen olla hankalaa päästä (paljon portaita, ei hissejä jne.)- sss
http://www.judoseurasakura.net/ERITYISJUDO.htm
Erityisryhmien judon artikkelikokoelma
http://www.judoliitto.fi/database/judoliit.nsf/0/581981823e680a29c2256b4a002aa18f?OpenDocument
- riikka
hei
tämä on minulle tärkeää joten ottakaa kantaa,olen vajaakuntoinen .Kävelyvaikeuksia.pitää pysähtyä monensti kun on menossa jonnekin,sitten sanotaan että tule ja nopeasti ja liiku enemmän liikun sen minkä voin.Tukenani talvella potkukelkka ja kesällä polkupyörä.Jumppaan,voimistelen,aina ei riitä ymmärrystä,kun sanotaan ,että olet ite keksinyt noi kaikki vaivasi.ja pelleilet,kyllä sinä voit liikkua kuin kuka tahansa, Ei voida hyväksyä sellaisena kun olen,,surullista..
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nyt tajusin mitä haet takaa
En epäile etteikö meillä olisi kivaa missä vaan. Se on iso hyppy henkisellä tasolla sinne syvempään päätyyn, kuten tiedä433483- 362094
Naiselle mieheltä
Huomasin tuossa, että jääkaapissani on eräs sinun ostamasi tuote edelleen avaamattomana. Arvaatko mikä?301789- 161557
- 231528
- 101440
- 241397
- 141257
Ihmetteletkö, mihin sinussa ihastuin?
Pikkuhiljaa huomasin, että olet ainutlaatuinen luonne, plussana tietysti ulkoiset avut. Toista ei taida löytyä koko maai781185- 221132