Kelle alkoholi aiheuttaa kovaa ahdistusta ja esim paniikkihäiriöitä?Itse ei tarvi kun juoda 2 päivää kunnolla niin kolmaskin on pakko juoda vaan ahdistuksen takia!Nyt en enää (ihan oikeasti) uskalla yksinkertaisesti juoda yhtään vaan on pakko olla selvinpäin.Varsinkin iltaisin voi sellainen outo pelontunne tai ahdistus olla päällä eli silloin yleensä join.Täytyy vaa saada ajatukset muualle ja keksii mukavaa tekemistä.Olen juonnut monen vuoden ajan joka viikonloppu ja kesäisin myös usein viikolla!SE ON LOPPU NYT!
Alkoholi ja ahdistus
kellään muulla
121772
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 12
Vanhimmat
Sama vaiva. Aina seuraavan päivän iltana alkaa ahistaa ja yöt on ihan kauheita. Jännitän jo etukäteen joskus päivällä sitä millainen olo illalla iskee...Ja yöllä kun painajaiset ja pahat ajtukset oikein päsee valloilleen. Ehkäpä siis pitäisi olla juomatta. Olen yrittänyt tähän vaivaan sellaista että herään aamulla mahdollisimman aikaisin ja olen hereillä koko päivän vaikka kuinka väsyttäisi koska joskus voin olla niin väsynyt illalla etten nää unia enkä heräile montaa kertaa mihinkään kauhukohtauksiin missä hiekka jo rapsii arkkuni kannelle. Onko jollain muuten tietoa mistä tämä vaiva johtuu, koska kaikilla ei tälläistä vaivaa ole oleenkaan?
"pitkien puukkojen yöt" ole ihan yleisiä vieroitusoireita, toiset vain lienevät herkempiä niille kuin toiset. Minulle ne eivät yleensä tulleet heti juomisen lopettamista seuraavana yönä vaan vasta sitä seuraavana; hikoilua, kamalia painajaisia, ahdistusta, sydämentykytystä, kuolemanpelkoa, irrationaalisia pelkotiloja.. Varsinaisia hallusinaatioita en muista kokeneeni mutta pelkotilat olivat melkoisia.
Mitä useamman illan peräkkäin ja mitä rankemmin ryyppää, sitä pahempi on ensimmäinen selvä ilta. Ahdistaa ja pelottaa.
Kun putki lähtee päälle, krapula-aamut helpottuvat. Oikeastaan vain ensimmäisen ryyppyillan jälkeen on varsinaisesti aamulla krapula, seuraavat aamut on huomattavasti helpompia. Hinta maksetaan sitten, kun pitäisi olla ensimmäinen ilta selvinpäin. Vetää vaisuksi.
Oma reseptini: rentoa musiikkia, esim. radio SuomiPop (pitää pelkotiloja loitolla), ruokaa ja jäätelöä, ehkä muutama nappi Valriania (saa apteekista ilman reseptiä). Ei loiventamista, joskus se ryyppääminen on kuitenkin lopetettava.
Tervehdys teille kohtalon toverit!
Ihan tässä sydän hyppäs kurkkuun kun noin tuttua tekstiä sai lukea. Aivan kuin itse olis kirjoitellu.
En meinaan ole aikaisemmin törmännyt, vaikka kavereiltakin kyselly, tähän vaivaan. Luulin jo olleeni joku ihme friikki.
Tarinani lyhyesti on että pari kesää sitten nuo juomisen jälkeiset kauhukohtaukset vei mut aika syvälle juomisen suhteen. Meinas lähtee työpaikka, lapsi, avovaimo, rahat ja järki. Putkea en saanu poikki ku hetkellisesti ja sit oli kiire taas juomaan jollakin tekosyyllä. No järkyttävä olohan siitä seuras ja lisää juomaa. Tuttu lause muijalle "pakko hakee vähä kaljaa, mua ahistaa". Luojan kiitos se ymmärsi silloin. Loppujenlopuksi viimeinen keikka oli kun soitin muijalle yhtenä aamuna, kun putkasta pääsin, että tulee hakee ja viemää sairaalaan. Olivat pitäneet mua 15tuntia sielä putkassa ja sairaalassa puhalsin vielä promillen verran. Sain rauhoittavia että siedin nahoissani. Olin päättänyt lopettaa juomisen ennenkuin on todellakin liian myöhäistä.
Sillä tiellä nyt olen ja reilu 1 1/2 vuotta nyt juomatta. Ei tee edes mieli kun vähän vanhoja muistelee.
Joo se on hyvä aina silloin tällöin kahtella sinne "peruutuspeiliin" niin muistaa mikä on seuraus jos lähtee ottaan sen "yhden" paukun tai kaljan...näin ainakin minulla...putkareissut olivat myös järkyttäviä kokemuksia kun meinas alkoholi lähteä elimistöstä pois ja lompakko oli tyhjä...huhhuh..toivottavasti ei enään koskaan.
täydellinen esimerkki juopottelevasta ääliöstä...
Monta olutta juot kerralla.12 annosta vai enemmän?
Homo nostelee vanhoja avauksia.
Tarkoitin siis kikkelsonia. Miksei silti viherahokin voi olla homo.
Ei meikäläisellä vanhalla juopolla alkoholi aiheuta koskaan kovaa ahdistusta ja paniikkihäiriöitä, vaan ne vaivat tulevat vasta viinan loputtua.
Huoh...oispa kiljua...
Nauttikaa rohkeasti suositellut 17 alkoholiannosta päivittäin niin vältytte kaikilta vieroitusoireilta.