Lapset kouluun ja pian

Lasten pitää käydä koulua, oppia ja sivistyä. Ihan normijuttu.
Sitten on toinenkin juttu, joka liittyy koronaan.
Lapset ei juurikaan sairasta koronaa vaikka saisivat tartunnan. Aina on toki tilastopoikkeama.
Näin saadaan lapselle immuniteetti koronaa kohtaan.Tuo immuniteetti on hyvin tärkeä, koska se vaikuttaa siihen miten voimakas seuraava korona-aalto on.
Mitä useampi on immuuni koronalle, sitä huonommin se leviää.

Lääkärit toivovat mahdollisimman laajaa immuniteettia vaimentamaan seuraavaa aaltoa mutta poliitikot eivät sitä salli, nuo vihervassaridemarit.

Ruotsissa koronan kanssa on käytössä yhden pysähdyksen taktiikka eli korona hoidetaan kerralla ja seuraavia aaltoja ei enää tule. Siksikin lapset ovat Ruotsissa koulussa.
Yhden pysähdyksen taktiikalla Ruotsissa tulee alkuun enemmän kuolemia kuin Suomessa mutta Suomessa niitä tulee hyvin pitkään.

Suomessa aiotaan venyttää koronakautta mahdollisimman pitkään ja persiilleen
tulee menemään, siksi kun sitä tärkeää immuniteettia ei sallita saada.
Korona elää ja pulpahtelee pintaan milloin missäkin ja taas eristetään. Yhä useampi kuolee. Valmistautukaa kahden vuoden hulluuteen ja harmauteen, kiittäkää siitä todella typerää hallitusta.

On tietysti mahdollista, että hallitus muuttaa strategiaansa vastaamaan todellisuutta. Toivoa sopii ja painostaa pitää kaikin keinoin.

Odotellessa ties mitä on äärimmäisen tärkeä pitää huolta riskiryhmistä. Siihen pitää panostaa lisää, koska juuri sillä on kaikkein eniten vaikutusta kuolleisuuteen.
17<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 17

Vanhimmat

olet sinä tyhmä!
vaarannat omalla tyhmyydellä ja laiskuudella kaikki kun et jaksa lapsiasi hoitaa... käsittämätöntä tyhmyyttä???
Ja ruotsissa kuolonuhreja jo liikaa, samanko haluat suomeen?
huostaanotto vaatimus laiskoista ”vanhemmista” pitäis tehdä...

Äänestä
  • Täsmälleen oikein! Kotikoulu ei ole paha järjestää, sitä vastaan kitisevät ainoastaan nämä, joitten ei olisi pitänyt edes hankkia lapsia.

    Äänestä

Hah, Ruotsissa yhden osuman taktiikka = osu ja uppos.
Tuollaista järjettymyyttä ei todellakaan missään muualla ymmärretä. Että täälläkin pitäisi nuo äiskän pienet Alma-Anselmit saada sairastumaan ja sen myötä tartuttamaan kaikki muutkin ihmiset yhteiskunnassa, jossa ei hoitokapasiteetti riitä sellaiselle määrälle? Järki hoi!

Äänestä
  • Aloittajan toinen harrastus on venäläinen ruletti täydellä revolverilla.

    Äänestä

  • Hetken aikaa näytti siltä että Ruotsin valtio käyttää taktiikkana koronaa vastaan kansanmurhaa, siinä missä muualla yritetään saada ihmiset kestämään terveenä.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Hetken aikaa näytti siltä että Ruotsin valtio käyttää taktiikkana koronaa vastaan kansanmurhaa, siinä missä muualla yritetään saada ihmiset kestämään terveenä.

    Nyt se siellä Ruotsissa alkoi tuo köpsä touhu kertaantua. Kuolleita 333, vuorokaudessa 50. Vahvistettuja tapauksia (mikä todellisuudessa kymmenesosa) 6000., vuorokausivauhti 600. Kelpaa siellä nuijien terasseilla istuskella ja naureskella!

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Nyt se siellä Ruotsissa alkoi tuo köpsä touhu kertaantua. Kuolleita 333, vuorokaudessa 50. Vahvistettuja tapauksia (mikä todellisuudessa kymmenesosa) 6000., vuorokausivauhti 600. Kelpaa siellä nuijien terasseilla istuskella ja naureskella!

    Ei oikein jaksa huvittaa tuo naapurin tyhmyys. Syyttömät kärsii johtajien kyvyttömyydestä suojella omaa kansaansa. Tästä tulee Ruotsille pahin kriisi yli sataan vuoteen, koska sehän ei osallistunut toiseen maailmansotaan. Kuvittelivat olevansa tässäkin asiassa suojassa tekemättä mitään asian eteen. Voitaisiin alkaa lähettää apua Ruotsiin sitten kun meillä alkaa olla homma hallussa.

    Äänestä

Italia on kaukana.
Onneksi Suomi tai Ruotsi ei ole Italia. Olemme harvaan asutut maat ja sukupolvet elävät erillään.
Isot taajamat on täälläkin ongelma, niissä korona voi ryöpsähtää. Koronaseurannan on oltava ajantasaista ja viiveetöntä kuten mahdolliset toimenpiteetkin. Tarvittaessa tiukat rajoitteet paikkakunnittain mutta vain paikkakunnittain ja tarvittaessa.

Fanitan täysillä Ruotsin mallia vaikka siellä olisi jo pitänyt korostaa enemmän riskiryhmien suojelua. Silti se on maailman paras malli Ruotsin ja Suomen oloihin tällä hetkellä.

Kuolemia tulee joka tapauksessa teki mitä tahansa ja niitä tulee hyvin paljon.
Kuolemien määrän vertailu ja kauhistelu on vain osa totuutta ja tekosyy tyhmille ja lyhytnäköisille päätöksille. Vasta bileitten jälkeen tuodaan lasku, ei alkupalojen jälkeen.

Ruotsissa korona on ohi juhannuksen jälkeen, kun Suomessa vasta aletaan sairastamaan ja masentumaan todella. Normaalista elämästä täällä ei silloinkaan ole tietoa. Ruotsissa on toisin.

Kriisin tärkein potilas on talous. Talous on siitä merkittävä, että se ruokkii, vaatettaa, turvaa, kouluttaa, työllistää ja pitää yllä elintasoa. Se mahdollistaa myös terveydenhoidon, joka on kohta koetuksella.
Mielestäni täällä Suomessa on kohdistettava kaikki liikenevät voimavarat riskiryhmien suojeluun ja poistettava kaikki rajoitukset. Voimaan jäävät ohjeet, jotka muutenkin vähentävät tautien leviämistä. Nuo ohjeet lienee jokaisella tiedossa.
Nyt on peloteltu tarpeeksi.

Lainaus:
Jukka Vakkilan mukaan Ruotsin tapa hoitaa COVID-19-epidemiaa voi hyvin merkitä, että epidemia on maassa ohitse muutamassa kuukaudessa.
Ruotsin mallissa epidemian leviäminen on alkuun nopeaa ja kuolleiden määrä kasvaa vauhdikkaasti. Epidemian jääminen lyhytaikaiseksi voi kuitenkin lopullisessa laskelmassa merkitä Ruotsissa suhteessa väestön määrään vähemmän kuolleita kuin Suomessa. Varmuutta tästä ei tietenkään vielä ole.
Lyhyen epidemian vaikutukset ihmisten arkeen ja yhteiskuntaan jäisivät muutenkin pienemmiksi.

Äänestä
  • Voi+voi,+ei+tule+olemaan+ohi+Ruotsissa+yhtään+aiemmin+kuin+Suomessa.+Se+on+ohi+sitten+vasta+kun+100%+kansasta+on+käynyt+sen+läpi,+tai+siihen+on+toimiva+rokote,+joka+on+jo+työn+alla.+Sairastaneiden+vasta-aineita+ja+virusta+tutkitaan,+ja+laboratoriot+tekevät+kokeita+sen+minkä+ehtivät.+Siihen+asti+kunnes+ratkaisu+löytyy,+pitäisi+pyrkiä+hidastamaan+taudin+leviämistä+kaikin+keinoin.+Tässä+voidaan+olla+poikkeus+oloissa+vielä+kuukausia.+Tähän+mennessä+on+löydetty+jo+pari+lääkettä,+jotka+ovat+tuotannossa+ja+toimivat+jossain+määrin.

    Äänestä

  • Mitä tuo Italia on kaukana?
    Mutta ei ymmärrä moni muukaan tuota Ruotsin typeryyttä.
    Terveyden ja hyvinvoinnin laitoksen tutkimusprofessori Markku Peltonen ihmettelee Twitterissä Ruotsin korkeaa koronaviruksen kuolleisuuslukua ja sairaalahoitoa tarvitsevien määrää suhteessa muihin Pohjoismaihin. Huomiota herättää varsinkin suhteellisen jyrkkä nousu päivittäisessä sairaalahoitoa tarvitsevien määrässä.

    Äänestä

  • Tollikatkin naapurissa alkavat järkiintyä, no ainakin jo vähän siihen suuntaan :

    Ruotsissa on tähän mennessä kuollut koronaviruksen aiheuttamaan sairauteen 373 ihmistä, selviää terveysviranomaisten tiedoista. Valtaosa, lähes 330 heistä, on yli 70-vuotiaita.

    Vahvistetun virustartunnan on Ruotsissa saanut yli 6 400 ihmistä. Tehohoidossa on tällä haavaa 520 ihmistä.

    Sekä tartunnan saaneissa että kuolonuhreissa miehiä on naisia enemmän.

    Ruotsissa hallitus saattaa koronakriisin vallitessa saada piankin valtuudet päättää muun muassa ihmisiä koskevista rajoituksista ilman, että niihin tarvitaan valtiopäivien suostumus, kertoo Expressen-lehti. Kyse olisi pisimmälle menevästä hallituksen toimivallan laajennuksesta toisen maailmansodan jälkeen.

    Uusien valtuuksien nojalla hallitus voisi muun muassa rajoittaa väkijoukkojen kokoa, sulkea kauppakeskuksia tai panna toimeen matkustusrajoituksia.

    Ruotsin koronakuolemat tullaan laskemaan tuhansissa, arvioi pääministeri Stefan Löfven Dagens Nyheter -lehdelle. Löfvenin mukaan tähän on syytä varautua.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Tollikatkin naapurissa alkavat järkiintyä, no ainakin jo vähän siihen suuntaan :

    Ruotsissa on tähän mennessä kuollut koronaviruksen aiheuttamaan sairauteen 373 ihmistä, selviää terveysviranomaisten tiedoista. Valtaosa, lähes 330 heistä, on yli 70-vuotiaita.

    Vahvistetun virustartunnan on Ruotsissa saanut yli 6 400 ihmistä. Tehohoidossa on tällä haavaa 520 ihmistä.

    Sekä tartunnan saaneissa että kuolonuhreissa miehiä on naisia enemmän.

    Ruotsissa hallitus saattaa koronakriisin vallitessa saada piankin valtuudet päättää muun muassa ihmisiä koskevista rajoituksista ilman, että niihin tarvitaan valtiopäivien suostumus, kertoo Expressen-lehti. Kyse olisi pisimmälle menevästä hallituksen toimivallan laajennuksesta toisen maailmansodan jälkeen.

    Uusien valtuuksien nojalla hallitus voisi muun muassa rajoittaa väkijoukkojen kokoa, sulkea kauppakeskuksia tai panna toimeen matkustusrajoituksia.

    Ruotsin koronakuolemat tullaan laskemaan tuhansissa, arvioi pääministeri Stefan Löfven Dagens Nyheter -lehdelle. Löfvenin mukaan tähän on syytä varautua.

    Jos ihan totta puhutaan, niin on optimistista puhua, että ruotsin koronakuolemat laskettaisiin tuhansissa, eikä kymmenissä tuhansissa. Eli siellä ei siis olla edelleenkään kartalla siitä, millainen tämä tauti on.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Voi+voi,+ei+tule+olemaan+ohi+Ruotsissa+yhtään+aiemmin+kuin+Suomessa.+Se+on+ohi+sitten+vasta+kun+100%+kansasta+on+käynyt+sen+läpi,+tai+siihen+on+toimiva+rokote,+joka+on+jo+työn+alla.+Sairastaneiden+vasta-aineita+ja+virusta+tutkitaan,+ja+laboratoriot+tekevät+kokeita+sen+minkä+ehtivät.+Siihen+asti+kunnes+ratkaisu+löytyy,+pitäisi+pyrkiä+hidastamaan+taudin+leviämistä+kaikin+keinoin.+Tässä+voidaan+olla+poikkeus+oloissa+vielä+kuukausia.+Tähän+mennessä+on+löydetty+jo+pari+lääkettä,+jotka+ovat+tuotannossa+ja+toimivat+jossain+määrin.

    Voi+sentään.+Poikkeusolot+kestää+täällä+kaksi-neljä+vuotta,+ellei+hallitus+muuta+strategiaa+kohti+Ruotsin+linjaa.+Helpoin+ja+äärettömän+hyödyllisin+juttu+olisi+avata+koulut.Luultavasti+seuraavaksi+hyödyllisin+juttu+olisi+hallittu+koronan+levittäminen+tartuttamalla+mutta+se+on+niin+tabu,+ettei+sitä+saa+vielä+tässä+vaiheessa+edes+mainita.+HYS-HYS.+Ottaisin+oman+tartuntani+ihan+heti+ja+sitten+kotiin+kaupan+kautta,+viettäisin+arvokasta+laatuaikaa+kotona+riittävän+kauan.Vastaavan+rokotteen+kehittämisen+maailmaennätys+on+5+vuotta.+Jos+nyt+tuo+ennätys+paranisi+vaikka+4:ään+vuoteen,+niin+sopii+silti+miettiä+niitä+ja+näitä.+Panostus+kehitykseen+on+varmasti+mittava+ja+varsinkin+palkinto.+Välttämättä+rokotetta+ei+koskaan+keksitä.+Se+ei+ole+talonrakennusta.Tuo+immuniteetin+antama+laumasuoja+tulee+koronan+suhteen+luvulla+81%.Voi+luku+olla+muutakin.+Eihän+sitä+ole+päästy+missään+kokeilemaan+käytännössä.+Virus+myös+muuntuu+reissatessaan+ja+aiempi+immuniteetti+ei+välttämättä+osaa+tunnistaa+muuntunutta+virusta+ainakaan+kokonaan,+luku+muuttuu+taas.Mitä+suurempi+osa+kansasta+saa+pikaisen+immuniteetin,+niin+sitä+huonommin+virus+pääsee+leviämään.Juuri+sitä+tehdään+Ruotsin+kouluissa+ajatellen+ruotsalaisten+tulevaa+kesää/syksyä+ja+koko+valtakuntaa,+jossa+talous+ja+työllisyys+on+ihan+yhtä+tärkeä+kuin+täälläkin.Järkevää,+erittäin+järkevää.+Heillä+on+vielä+työkaluja,+tarvittaessa+tiukennetaan+oloja.Siellä+asia+hyväksytään+ilman+ongelmia,+tavallinen+kansakin+on+fiksumpaa+sakkia,+kuin+meidän+nukkehallitus+!Koronakuolemista+pitää+aina+sanoa+jotain.+Muuten+yksinkertaiset+mutta+hyvää+tahtovat+täyttää+palstan+huutomölyllään.+Nyt+on+jotain+sanottu.Koronan+suhteen+saatu+immuniteetti++toimii+sen+ajan,+kuin+sama+virus+pörrää+täällä+kiusana.+Immuniteetti+heikkenee,+kun+virus+muuntuu+maailmalla.+Siksi+saadaan+vuosittain+uusi+influenssarokote.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Voi+sentään.+Poikkeusolot+kestää+täällä+kaksi-neljä+vuotta,+ellei+hallitus+muuta+strategiaa+kohti+Ruotsin+linjaa.+Helpoin+ja+äärettömän+hyödyllisin+juttu+olisi+avata+koulut.Luultavasti+seuraavaksi+hyödyllisin+juttu+olisi+hallittu+koronan+levittäminen+tartuttamalla+mutta+se+on+niin+tabu,+ettei+sitä+saa+vielä+tässä+vaiheessa+edes+mainita.+HYS-HYS.+Ottaisin+oman+tartuntani+ihan+heti+ja+sitten+kotiin+kaupan+kautta,+viettäisin+arvokasta+laatuaikaa+kotona+riittävän+kauan.Vastaavan+rokotteen+kehittämisen+maailmaennätys+on+5+vuotta.+Jos+nyt+tuo+ennätys+paranisi+vaikka+4:ään+vuoteen,+niin+sopii+silti+miettiä+niitä+ja+näitä.+Panostus+kehitykseen+on+varmasti+mittava+ja+varsinkin+palkinto.+Välttämättä+rokotetta+ei+koskaan+keksitä.+Se+ei+ole+talonrakennusta.Tuo+immuniteetin+antama+laumasuoja+tulee+koronan+suhteen+luvulla+81%.Voi+luku+olla+muutakin.+Eihän+sitä+ole+päästy+missään+kokeilemaan+käytännössä.+Virus+myös+muuntuu+reissatessaan+ja+aiempi+immuniteetti+ei+välttämättä+osaa+tunnistaa+muuntunutta+virusta+ainakaan+kokonaan,+luku+muuttuu+taas.Mitä+suurempi+osa+kansasta+saa+pikaisen+immuniteetin,+niin+sitä+huonommin+virus+pääsee+leviämään.Juuri+sitä+tehdään+Ruotsin+kouluissa+ajatellen+ruotsalaisten+tulevaa+kesää/syksyä+ja+koko+valtakuntaa,+jossa+talous+ja+työllisyys+on+ihan+yhtä+tärkeä+kuin+täälläkin.Järkevää,+erittäin+järkevää.+Heillä+on+vielä+työkaluja,+tarvittaessa+tiukennetaan+oloja.Siellä+asia+hyväksytään+ilman+ongelmia,+tavallinen+kansakin+on+fiksumpaa+sakkia,+kuin+meidän+nukkehallitus+!Koronakuolemista+pitää+aina+sanoa+jotain.+Muuten+yksinkertaiset+mutta+hyvää+tahtovat+täyttää+palstan+huutomölyllään.+Nyt+on+jotain+sanottu.Koronan+suhteen+saatu+immuniteetti++toimii+sen+ajan,+kuin+sama+virus+pörrää+täällä+kiusana.+Immuniteetti+heikkenee,+kun+virus+muuntuu+maailmalla.+Siksi+saadaan+vuosittain+uusi+influenssarokote.

    Ruotsissa paskat toimintatavat, monissakin asioissa, kuten on nähty. Menetetty maa! Kunhan pysyisivät keskenään siellä mihin ovat tilanteensa ajattaneet, niin "paree" olisi.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Voi+sentään.+Poikkeusolot+kestää+täällä+kaksi-neljä+vuotta,+ellei+hallitus+muuta+strategiaa+kohti+Ruotsin+linjaa.+Helpoin+ja+äärettömän+hyödyllisin+juttu+olisi+avata+koulut.Luultavasti+seuraavaksi+hyödyllisin+juttu+olisi+hallittu+koronan+levittäminen+tartuttamalla+mutta+se+on+niin+tabu,+ettei+sitä+saa+vielä+tässä+vaiheessa+edes+mainita.+HYS-HYS.+Ottaisin+oman+tartuntani+ihan+heti+ja+sitten+kotiin+kaupan+kautta,+viettäisin+arvokasta+laatuaikaa+kotona+riittävän+kauan.Vastaavan+rokotteen+kehittämisen+maailmaennätys+on+5+vuotta.+Jos+nyt+tuo+ennätys+paranisi+vaikka+4:ään+vuoteen,+niin+sopii+silti+miettiä+niitä+ja+näitä.+Panostus+kehitykseen+on+varmasti+mittava+ja+varsinkin+palkinto.+Välttämättä+rokotetta+ei+koskaan+keksitä.+Se+ei+ole+talonrakennusta.Tuo+immuniteetin+antama+laumasuoja+tulee+koronan+suhteen+luvulla+81%.Voi+luku+olla+muutakin.+Eihän+sitä+ole+päästy+missään+kokeilemaan+käytännössä.+Virus+myös+muuntuu+reissatessaan+ja+aiempi+immuniteetti+ei+välttämättä+osaa+tunnistaa+muuntunutta+virusta+ainakaan+kokonaan,+luku+muuttuu+taas.Mitä+suurempi+osa+kansasta+saa+pikaisen+immuniteetin,+niin+sitä+huonommin+virus+pääsee+leviämään.Juuri+sitä+tehdään+Ruotsin+kouluissa+ajatellen+ruotsalaisten+tulevaa+kesää/syksyä+ja+koko+valtakuntaa,+jossa+talous+ja+työllisyys+on+ihan+yhtä+tärkeä+kuin+täälläkin.Järkevää,+erittäin+järkevää.+Heillä+on+vielä+työkaluja,+tarvittaessa+tiukennetaan+oloja.Siellä+asia+hyväksytään+ilman+ongelmia,+tavallinen+kansakin+on+fiksumpaa+sakkia,+kuin+meidän+nukkehallitus+!Koronakuolemista+pitää+aina+sanoa+jotain.+Muuten+yksinkertaiset+mutta+hyvää+tahtovat+täyttää+palstan+huutomölyllään.+Nyt+on+jotain+sanottu.Koronan+suhteen+saatu+immuniteetti++toimii+sen+ajan,+kuin+sama+virus+pörrää+täällä+kiusana.+Immuniteetti+heikkenee,+kun+virus+muuntuu+maailmalla.+Siksi+saadaan+vuosittain+uusi+influenssarokote.

    Tämän tyyppiset taudit kiertävät yleensä maksimissaan kaksi vuotta. Kannattaisi tutkia vähän ennen kuin alkaa huudella. Toinen asia, lääke voi olla jo olemassa, tai sellainen on tehtävissä, tässä kohtaa aika tehdä töitä on valttia.
    Suomi pääsee aikanaan takaisin normaaliin elämään, siihen mennessä taloustilanne karsii elinkelvottomat firmat pois, ja kriisin jälkeen alkaa uusi elämä. Tämä on se polku mikä on valittu, ja sillä mennään. Voi olla että muutama tässäkin kylässä joutuu nielemään ylpeytensä ja ottamaan hatun kouraan, mutta sehän on vaan ammatinvalinta kysymys, olisi pitänyt valita paremmin. Ei sen kummempia.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Tämän tyyppiset taudit kiertävät yleensä maksimissaan kaksi vuotta. Kannattaisi tutkia vähän ennen kuin alkaa huudella. Toinen asia, lääke voi olla jo olemassa, tai sellainen on tehtävissä, tässä kohtaa aika tehdä töitä on valttia.
    Suomi pääsee aikanaan takaisin normaaliin elämään, siihen mennessä taloustilanne karsii elinkelvottomat firmat pois, ja kriisin jälkeen alkaa uusi elämä. Tämä on se polku mikä on valittu, ja sillä mennään. Voi olla että muutama tässäkin kylässä joutuu nielemään ylpeytensä ja ottamaan hatun kouraan, mutta sehän on vaan ammatinvalinta kysymys, olisi pitänyt valita paremmin. Ei sen kummempia.

    Niin, noin kun ajattelee, niin eihän tämä kriisi oikeasti tee muuta, kun nopeuttaa sitä kehitystä mikä on ollut tulossa. Esim. Firmat jotka ovat käyttäneet ilmaista työvoimaa eivät saa sitä enää, ja joutuvat itse maksamaan palkat tai lopettamaan toimintansa kannattamattomana. Liian isot lainat kusevat kintuille ja vastuuttomat kuluttajat menettävät luottotiedot. Nyt jos on 700000€ laina talosta, niin on aikaa miettiä olisiko se summa pitänyt olla omassa taskussa, eikä lainana pankista, kun talon osti. Tällä kriisillä on monia tervehdyttäviä piirteitä!

    Äänestä

Tilanne 7.4. Jos tosiasiat muuttuvat tulevaisuudessa, niin mielipiteetkin voivat muuttua.

Tanska on ilmoittanut avaavansa päiväkodit ja alakoulut ensi viikolla.
Ei ole sattumaa, että asia koskee lapsia ja nuoria.
He eivät juuri sairastele vaikka saavat koronatartunnan. Myös heidän vanhempansa voivat saada tartunnan, sairastavat tai ei. Ikänsä puolesta he tuskin ovat riskiryhmää.

Kunhan pidetään mielessä annetut koronaohjeet ja erityisesti korostetaan riskiryhmien suojausta, niin danskit saavat hyvin tärkeää immuniteettia.
Sillä tulee olemaan jättimäinen arvo yhteiskunnan auki pitämisessä koronan lymytessä.
Miksi Suomi ei ymmärrä omaa parastaan ?

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Lasten pitää käydä koulua, oppia ja sivistyä. Ihan normijuttu.
Sitten on toinenkin juttu, joka liittyy koronaan.
Lapset ei juurikaan sairasta koronaa vaikka saisivat tartunnan. Aina on toki tilastopoikkeama.
Näin saadaan lapselle immuniteetti koronaa kohtaan.Tuo immuniteetti on hyvin tärkeä, koska se vaikuttaa siihen miten voimakas seuraava korona-aalto on.
Mitä useampi on immuuni koronalle, sitä huonommin se leviää.

Lääkärit toivovat mahdollisimman laajaa immuniteettia vaimentamaan seuraavaa aaltoa mutta poliitikot eivät sitä salli, nuo vihervassaridemarit.

Ruotsissa koronan kanssa on käytössä yhden pysähdyksen taktiikka eli korona hoidetaan kerralla ja seuraavia aaltoja ei enää tule. Siksikin lapset ovat Ruotsissa koulussa.
Yhden pysähdyksen taktiikalla Ruotsissa tulee alkuun enemmän kuolemia kuin Suomessa mutta Suomessa niitä tulee hyvin pitkään.

Suomessa aiotaan venyttää koronakautta mahdollisimman pitkään ja persiilleen
tulee menemään, siksi kun sitä tärkeää immuniteettia ei sallita saada.
Korona elää ja pulpahtelee pintaan milloin missäkin ja taas eristetään. Yhä useampi kuolee. Valmistautukaa kahden vuoden hulluuteen ja harmauteen, kiittäkää siitä todella typerää hallitusta.

On tietysti mahdollista, että hallitus muuttaa strategiaansa vastaamaan todellisuutta. Toivoa sopii ja painostaa pitää kaikin keinoin.

Odotellessa ties mitä on äärimmäisen tärkeä pitää huolta riskiryhmistä. Siihen pitää panostaa lisää, koska juuri sillä on kaikkein eniten vaikutusta kuolleisuuteen.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu