Loviisa louhii Pernajan pois kartalta

Anonyymi

Loviisa on antamassa taas uuden maa-aineksen ottoluvan Pernajaan, pohjavesialueelle.
Vanha kulttuurialue mistä on alkanut Suomen asuttaminen on kohta kokonaan louhosmonttu raiskattuine maisemineen.
Asukaslukua voisi tuolla nostaa ja saada lisää pitkäaikaisia veronmaksajia mutta kuka tulee louhosten ja jättituulimyllyjen läheisyyteen.
Uusi vientisatama on tulossa Everestin linnan lähelle.
Ensimmäinen vientituote voisi olla silläkin tuhlaajat ja tuhoajat.

11

147

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Paikallisesta lehdestä bongattua:
      Näkemystä siitä, että kaikki palvelut keskitetään kaupungin keskustaan, hän ei allekirjoita ja muistuttaa esimerkiksi Koskenkylästä, joka on vetovoimainen ja jonne tehdään isoja investointeja.

      Lausunnon antoi erityistoimivallan saanut ja siitä Twitterissä heti ilmoittanut kaupunginjohtaja Jan D Oker-Blom (r), joka ilmeisesti tarkoittaa isoilla investoinneilla ja vetovoimaisuudella Pernajan alueelle sijoitettavia tuulivoimaloita ja maa-aineksen louhintaa? Nehän ovat varsinaisia magneetteja, jotka vetävät alueelle maisemaan ihastuttavasti sopivien tuulivoimaloiden ja myös louhinnan melusta pitäviä uusia asukkaita.

    • Anonyymi

      Kun samaa luonnon tuhoamista harrastetaan kaikkialla vähitellen salassa metsien keskellä niin pian huomataan ettei enää ole metsiä. Metsät ovat niitä happikoneita joiden ansiosta pysymme hengissä. Kaikki metsien tuhoaminen on elämän tuhoamista.

      Nämä alueet levittävät hirveitä määriä pölyä kilometrien päähän. Kun ihmiset hengittävät pölyä vuosikymmeniä niin voitte arvat ettei keuhkoterveys ole huipussaan edes niillä jotka EIVÄT tupakoi. Mutta ymmärrän toki ettei maanomistaja välitä naapurin eikä oman perheensä terveydestä kun raha on tärkein.

      Kyseiset alueet eivät koskaan palaa enää entiselleen vaikka kuinka ahneet elämän tuhoajat selittäisivät.

      • Anonyymi

        Alueelta katoaa myös eläimet mutta sehän ei elämän tuhoajaa kiinnosta.


      • Anonyymi

        Loviisan kaupunki on hakannut suuren osan metsiään paljaaksi, joten sen johtoa eivät luontoarvot kiinnosta pätkääkään.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Loviisan kaupunki on hakannut suuren osan metsiään paljaaksi, joten sen johtoa eivät luontoarvot kiinnosta pätkääkään.

        Virkamiehet eivät luontoarvoista piittaa. Sama asenne luottamushenkilöillä, joita kiinnostaa vain kokouspalkkiot, puffetin antimet, kunniamerkit ja eri hallitusten hyvin maksetut mansikkapaikat.
        Pöly- ja meluhaitatkaan eivät näitä tahoja kiinnosta. Paitsi siinä tapauksessa, että haitat ulottuvat heidän omille asuinalueilleen.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Virkamiehet eivät luontoarvoista piittaa. Sama asenne luottamushenkilöillä, joita kiinnostaa vain kokouspalkkiot, puffetin antimet, kunniamerkit ja eri hallitusten hyvin maksetut mansikkapaikat.
        Pöly- ja meluhaitatkaan eivät näitä tahoja kiinnosta. Paitsi siinä tapauksessa, että haitat ulottuvat heidän omille asuinalueilleen.

        Heitä taas tähän se paljonko maksaa veronmaksajille ja joku kiva lempinimi päättäville ihmisille.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Heitä taas tähän se paljonko maksaa veronmaksajille ja joku kiva lempinimi päättäville ihmisille.

        Pernajan varallisuuden perustana ovat kalliolouhokset ja hiekkaharjujen tyhjennys. Kyllä tulevat sukupolvet ja luonto kiittää. Loikkari-kärpänen ylistää kampanjassaan Lovisan luontoa ja ympäristö-arvoja, täytyä löysää lässytystä. Todella hyviä luontohankkeita joista ei heru verotuloja Lovisan syömävelalla ylläpidettävään kassaan. Koska Pernaja ei ole mitään niin on hyvä, että verorahat laitetaan ohijohtamisella raatihuoneen ympäristön somistamiseen, joka edistää myös sfp:n ihanan ankkalammikon syntyä ja vahvistumista.


    • Anonyymi

      Ja taas uutta louhintalupaa kymmenksi vuodeksi putkeen.
      Kun paikat on kohta jätekivikkoa niin ei ole perustetta uraanikaivoksen jarrutteluun.
      Meteliä klo 22 asti usein pidempääkin.
      Kun ilmamyllyt on valmiit niin linnut ei Naura-alueelle pääse mitään rauhallista kautta.
      Ei oo täällä luonnon rauhaa kivet ryskää myllyt pauhaa.
      Suuria elämyksiä kulttuurimaisemissa.

      • Anonyymi

        Lintuja ei siis Naurata?


    • Anonyymi

      Jätemaan kaatopaikaksi - kruunaa kuninkaallisen tilanteen.
      Ei ihme että väkiluku laskee.
      Vetovoimatekijöistä on tullut työntövoimatekijöitä.
      Ja toimii.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. IL - Patteriauto syttyi parkkihallissa Tampereella - 50 autoa LUNASTUKSEEN!

      "Palon aikaan parkkihallissa oli 90 autoa, joista noin 50 tuhoutui palossa korjauskelvottomiksi. Lisäksi palo vaurioitti
      Maailman menoa
      237
      45159
    2. Polttomoottoriauto tulessa parkkihallissa Tampereella

      Pystyy näkemättä jo sanomaan, koska sähköautoissa ei ole palavia nesteitä lainkaan. Ihme ettei polttomoottoriautoja ole
      Maailman menoa
      121
      25963
    3. SDP palauttaa Suomen kansalle kulta-ajat

      Hyvinvointivalto on pääosin SDP:n ja osin myös Maalaisliiton rakentama. Hyvinvointivaltion ylläpito edellyttää oikeude
      Maailman menoa
      323
      15654
    4. Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %

      Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy
      Maailman menoa
      163
      10782
    5. Älkää vassarit kuvitelko, että Marinin kulta-ajat palaavat

      Vaikka demarit voittaisivat seuraavat vaalit, se ei palauta Marinin taskut-täyteen-kelasta-aikaa takaisin, ei voi eikä h
      Maailman menoa
      122
      9697
    6. Sanna Marin saa ylistystä Hillary Clintonilta

      Jos joku ei tiedä kuka tämä rouva Hillary Clinton on, niin kerrottakoon "fun fact", eli hän on se keneltä Donald Trump
      Maailman menoa
      36
      9311
    7. Ja jälleen uusi latauksessa olleen sähköauton palo! Nyt Keravan Prisman parkkihallissa.

      IS 3.10.2025 Latauksessa ollut sähköauto syttyi yöllä tuleen Keravan Prisman parkkihallissa, Keski-Uudenmaan pelastusla
      Maailman menoa
      84
      8456
    8. Kristillisistä Siionisteista asiallista tietoa Hesarissa.

      KD ja Persut ovat kaiken takana avoimesti!
      Maailman menoa
      30
      7923
    9. Johtuuko vasemmistolaisten inho kristinuskoa kohtaan heidän islamin uskostaan?

      Tätä jäin pohdiskelemaan.
      Maailman menoa
      242
      6814
    10. Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija

      https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua
      Maailman menoa
      221
      6476
    Aihe