Kuinka käy Venäjän?

Venäjän talous on vahvasti riippuvainen öljyn viennistä. Urals-laadun maailmanmarkkinahinta on nyt 13.37 dollaria barrelilta. Viime kesänä se oli 70 dollaria.

Raakaöljyn tuotantokustannukset ovat Venäjällä korkeat. Löysin VTT:n laskelman vuodelta 2009. Sen mukaan tuotantokustannukset olivat Venäjällä 18 dollaria barrelilta.

https://www.neste.com/fi/konserni/sijoittajat/markkinatietoa/raakaöljyn-hinta

13

83

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Muistaakseni Venäjän valtion budjettitasapaino on laskettu niin, että öljyn hinta olisi 40 dollaria. Vuosi sitten se oli varovainen ja viisas oletus. Vaan kuinkas sitten kävikään?

      • Anonyymi

        Venäjän naapurimaiden on syytä olla aina valppaina ja aseet ampumakuntoisina, olipa öljyn hinta korkealla tai sitten ei.


      • Anonyymi

        Mistä näin päättelit, olisiko jotain mutua vahvempaa takana?
        Saudit poraa öljyä läheltä pintaa ja lähellä satamia, Venäläiset ihan vitun syrjässä ja syvältä, eikä pitkät siirtolinjat auta yhtään. Tuotantokustannukset on paljon kovemmat. 30$ barrel on siinä ja siinä, että pysyy omillaan. Saudit raapii tosta vileä liki 10$ voittoa, Niiden kanssa ei kannata ruveta vääntämään, kuten Putleri teki.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Mistä näin päättelit, olisiko jotain mutua vahvempaa takana?
        Saudit poraa öljyä läheltä pintaa ja lähellä satamia, Venäläiset ihan vitun syrjässä ja syvältä, eikä pitkät siirtolinjat auta yhtään. Tuotantokustannukset on paljon kovemmat. 30$ barrel on siinä ja siinä, että pysyy omillaan. Saudit raapii tosta vileä liki 10$ voittoa, Niiden kanssa ei kannata ruveta vääntämään, kuten Putleri teki.

        Jotansakin noin se on. Venäjän budjetin tasapainossa pitämiseksi barrelihinnan pitäisi olla yli 45$ barrelilta. Nyt se on hiukan yli 13 $,- alle kolmasosa tarvittavasta - joten takkiin tulee ja lujaa. Ei kannattaisi myydä, mutta ei oikein kannattaisi olla myymättäkään.
        Tuotantovälineet vaativat uusia osia ja uudet osat maksavat rahaa. Tässä kisassa on todella hankalaa "juosta voittajaksi" jos lähtee noinkin hankalalta "takamatkalta" kuin Venäjä nyt.
        Jos meno jatkuu elo-syyskuulle on Venäjällä todellinen katastrofi käsissä, niin on kyllä monella muullakin. Vararahastoa Venäjällä on kymmeniä miljardeja, mutta se on kuitenki äkkiä syöty tällä menolla.
        Voitte vain arvailla kenelle siinä silloin kellot soivat. Ei auta vaikka olisi kuinka räyhäkkää aseistusta ja sadanmiljoonan miehen armeija. Ne kun eivät ole tuotantovälineitä. Aseita voisi myydä, mutta kun juuri tämän kriisin aikaan niille ei tunnu olevankaan menekkiä. Kaikkien yhteinen, näkymätön vihollinen, tekee ihmisen rakentamista tappovälineistä tarpeettomia (paitsi USA:n kaltaisessa vainoharhaisten valtiossa).
        Kuten on monesti ja monessa yhteydessä mainittu; maailma ei ole entisensä tämän kriisin jälkeen.
        Minä lisää tuohon; eikä ainakaan Venäjä.


    • Anonyymi

      Toivottavasti taloudessa käy huonosti ja kansa alkaa kapinoimaan demokratian puolesta ja saaa nuo diktatuuriset hallitsijat pois johonkin mistä eivät ole heti takaisin.

    • Öljykaupalle on leimallista, että asiakassuhteet ovat pitkäaikaisia ja myyjät kilpailevat markkinaosuuksista. Sen takia Venäjän on jatkettava tuotantoa, vaikka sitten tappiolla.

    • Ajan merkki taitaa olla myös se, että Suomen Pankki ei eilen julkaissut viikottaista Venäjä-katsaustaan ollenkaan. Viime viikolla he ennustivat Venäjän talouden putoavan tänä vuonna 1, 5 %. Nyt ovat pasmat sekaisin.

    • Anonyymi

      Onhan sitä ennenkin ajateltu että mitä seuraa , mutta Suomi ottaa velkaa
      että että että saavat osinkoja.

    • Anonyymi

      Venäjä lähetti 14 AN-24 Koneelista apua Italiaan ja yli sata Anti Virus
      sotilasta.

      • Anonyymi

        Ja Venäjää jyrää virusepidemia.


      • Anonyymi

        Siinä onkin Putinilla kohta kova päänsärky, kun omat kansalaiset alkaneet napista, kuinka omia sairaaloita pistetty kiinni koronan pelon suhteen, kun niillä ei ole antaa suojavarusteita hoitavalle henkilökunnalle ja Putini rehentelee sillä, kuinka lähettää apua muille maille.
        Kohta kaatuu Venäjä koronavirukseen, kun kaikki rahat käytetty aseisiin ja pullisteluun, sairaanhoito jätetty hunningolle.


    • Anonyymi

      Jo Marx sanoi, että historia toistaa itseään kahdesti, ensin tragediana ja sitten farssina.

      Venäjällä on farssivaihe menossa.

    • Anonyymi

      Venäjällä alkaa lama.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. SDP on vastuunkantaja, ja siksi suosituin kansan keskuudessa

      Kiusaamiseenkin SDP puuttuu heti sellaisen tultua ilmi. Esimerkiksi persut lakaisevat nämä maton alle ja pahentavat site
      Maailman menoa
      41
      5799
    2. Me työeläkeläiset äänestämme SDP:tä

      SDP on luonut koko työeläkejärjestelmän, jonka hedelmistä saamme nyt nauttia. Kansaneläkelaitos on Maalaisliiton tekele,
      Maailman menoa
      217
      5336
    3. Persut on Suomen mamutuspuolue nro 1.

      Heti ensimmäisenä persuvuonna 2015 maahantoivat Suomeen 35 tuhatta kunniavierastaan. Tuoreimpana persuvuonna 2025 pers
      Maailman menoa
      63
      4527
    4. Punavihreät puolueet haluavat Suomeen satoja tuhansia kehitysmaalaisia

      SDP, vihreät ja vassarit haluavat nostaa esim. pakolaiskiintiötä todella paljon. Orpon hallituksen aikana maahanmuutto
      Maailman menoa
      46
      4312
    5. SDP:n johto pesi kätensä häirintäkohusta

      "Suurimman oppositiopuolue SDP:n johto olisi todennäköisimmin halunnut vaieta puolueen ympärillä velloneen häirintäkohun
      Maailman menoa
      56
      4091
    6. Eikö tunnukin kamalalta, kun en

      anna periksi vaikka parhaasi olet tehnyt antaaksesi täystyrmäyksen? Ja kyllähän minä monta iskua olen saanut ja maannut
      Ikävä
      81
      3786
    7. SDP on selvästi paras valinta äänestyskopissa

      Puolueella on arvomaailma kohdallaan, sillä on hyvä CV itsenäisen Suomen historiassa vastuunkantajana ja hyvinvointivalt
      Maailman menoa
      87
      3700
    8. Tytti Tuppurainen ollut aivan sekaisin viime päivinä

      Pitäis varmaan tehdä huumetesti sille. "– SDP:n Tytti Tuppurainen väittää kirkkain silmin ja Antti Lindtman vierellään
      Maailman menoa
      52
      3172
    9. Kenen juontajan pitäisi voittaa tänään Kultainen Venla? Ehdolla Pimiä, Holma ja Vaaherkumpu

      Kultainen Venla gaalassa jaetaan tänään tv-alan palkintoja. Yksi suosituimmista kategorioista on Juontaja. Vappu Pimiä
      Suomalaiset julkkikset
      106
      2460
    10. SDP:n selitykset ontuu pahasti - "On käsitelty heti, mutta kukaan ei tiedä"

      Kokoomuslaiset pistää taas demareita nippuun. Tuppuraisen mukaan mukaan SDP:n useat ahdistelutapaukset on käsitelty het
      Maailman menoa
      48
      2396
    Aihe