Vaikka sekä Suomi ja Ruotsi kärsivät koronakriisistä, on Ruotsilla paljon parempi mahdollisuus tukea Ahvenanmaata isompana taloutena, jolla on vähemmän velkaa. Ero tulee oleman meille suomalaislle raskas mutta uskon että selviämme siitä.
Voi olla että tämän kriisin jälkeen Suomella ei ole enää varaa pitää Ahvenanmaata
14
52
Vastaukset
Skänka bort kronjuvelen? Varför skulle man göra det? Vem skall sedan göda alla hatskribenter i Juntlandien, sådana som dig?
- Anonyymi
Koronakriisin jälkeen muu maailma boikotoi Ruotsia, joka ylväästi pisti omien kansalaisten hengen altiiksi kylmän taloutensa alttarilla. Myyköön krääsäänsä eloonjääneidensä kesken, mokoma "humanitäärinen" suurvalta ja PÖH sanon ma.
PS. Pääsihän Palmekin hengestään, kun äityi aidosti hyväksi ihmiseksi jo vuonna 1983. - Anonyymi
Minä uskon pikemminkin siihen, että korona-epidemian jälkeen Uusimaa erotetaan kokonaan muusta Suomesta omaksi valtiokseen. En panisi pahakseni.
Passar väl, liksom Åland. Finns det en möjlighet att få sluta dela med Juntlandien, tar jag den genast. De kan sedan fast grilla varandra eller vad fan som helst, bara folk slipper dem.
- Anonyymi
Ahvenanmaa, joka vieroksuu ja vihaa suomalaisuutta, voisi lakata olemasta osa Suomea. Varmaan ottajia löytyisi.
- Anonyymi
Kieliaktiivi itse vihaa, mutta syyttää muita. Kannattaisiko katsoa peiliin.
Anonyymi kirjoitti:
Kieliaktiivi itse vihaa, mutta syyttää muita. Kannattaisiko katsoa peiliin.
Ei ole väärin vihata vihaajaansa 😂
- Anonyymi
Ottajia löytyy, läheltä ja vähän kauempaakin, mutta mikään niistä ei tule lahjoittamaan Ahvenanmaalle rahaa niin kuin Suomi on tehnyt.
Perunaa ja kalaa. Anonyymi kirjoitti:
Ottajia löytyy, läheltä ja vähän kauempaakin, mutta mikään niistä ei tule lahjoittamaan Ahvenanmaalle rahaa niin kuin Suomi on tehnyt.
Perunaa ja kalaa.Voisi olla että Kiinallakin saattaisi olla kiinnostusta tukikohtaan täällä päin. Voisimme pyytää vastineeksi kiinalaisilta turvatakuut. Affenien suhtautuminen mongooleihin voisi samalla muuttua olennaisesti 😂
- Anonyymi
Ahvenanmaan kuningas tosiaan lahjoitti rahansa ruotsalaisyliopistolle, ei Suomeen:
"UPPSALAN yliopistoon perustettiin tiistaina Ahvenanmaan rikkaimman miehen nimeä kantava sydäntutkimuksen instituutti. Taustalla on merkittävä lahjoitus, jonka liikemies Anders Wiklöf teki ruotsalaisyliopistolle."
Tämä kertoo, minne ahvenanmaalaisten kansallistunne vetää.Han skulle först göra donationen till Finland men då den finska sidan var för oxskallig gick pengarna till någon som begrep att ta emot dem. I Finland har ni råd.
- Anonyymi
Ahneidenma pitää liittää valtakuntaan ilman MITÄÄN erioikeuksia tai erottaa vaikka väkisin kokonaan pois. Piste.
Ahvenanmaan irrottaminen Suomesta on todella helppoa. Pitää vain lopettaa rahan kuskaaminen sinne niin ero on valmis puolessa vuodessa ja täysin vpaaehtoisesti. Mitään liitosta en kaipaa, suomalaiset sieltä tapettiin aikoja sitten ja yhteys Suomeen katkesi. Jopa Mannerheim olisi luovuttanut mielummin Ahvenanmaan kuin Porkkalan, Ruotai puuttui tässäkin asiassa Suomen sisäisiin asioihin.
Ketjusta on poistettu 5 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Valtion alijäämä = yritystukien määrä = 10 mrd. euroa
Mutta persut eivät vaan suostu tasapainottamaan valtion budjettia, vaikka yritystuet on tiedetty haitallisiksi. Miksi p596859Suomi käyttää sosiaalietuuksiin suhteessa eniten rahaa koko maailmassa
Suomi käyttää sosiaaliturvaetuuksiin enemmän rahaa suhteessa bruttokansantuotteeseen kuin mikään muu maa maailmassa. Su3555951Grahn-Laasonen: "Kansalainen joutuu pettymään, jos demareita äänestää"
Ministeri viittaa tuoreeseen Helsingin Sanomien juttuun, jossa demarijohtajan keinoja Suomen suunnan muuttamiseksi esite543294Vähän fiksumpi Nimi kisa ? :=)
Kirjoita teidän etunimet allekkain. Jos nimissä on joku kirjain sama, poista se. Tee sama tarkistus kaikille kirjaimill292999Mikä on suurin luonne- eroavuus sinussa
Ja kaivatussasi? Vaikuttaako se huonoon vai hyvään suuntaan siinä, että teistä voisi tulla jotain?1901552Kenen haluaisit voittavan Amazing Racen: Tuomas ja Esko, Millu ja Karoliina vai Maria ja Vilma?
Amazing Race Suomi huipentuu lauantaina finaaliin. Jäljellä on kolme paria ja tiedossa on tehtäviä, jotka järkyttävät os171278Gallup: Katsotko Salkkareita tai oletko katsonut?
Salatut elämät on suomalaisten suosikkisarja vuosikymmenestä toiseen. Salkkareiden parissa viettää aikaa sukupolvet laps181016- 55937
Elämäni biisi starttaa uudessa muodossa - Voi olla pettymys faneille!
Elämäni biisi ja juontaja Katja Ståhl ovat suomalaisten suosikkeja. Lauantai-iltaisin ohjelma on vetänyt tv-katsojat arv1910Amazing Race Tomas rehellisenä Esko-appiukon, 63, tilasta: "Sairastelut ja..."
Tomas Grekov ja Esko Rotola-Pukkila ovat mukana Amazing Race Suomi -kisassa. Ja nyt vuorossa on finaali. Hankaluuksia m1887
