2 ihmistä omistaa yhdessä metsätilan puoliksi. Nyt henkilö A olisi halukas myymään osuutensa henkilö B:lle. Tila on ostettu aikanaan vaikkapa hinnalla 50 000 euroa. Jos A myy osuutensa 20 000:lla eurolla katsooko verottaja silloin hänen myyneen tappiolla ja siitä ei tarvitse maksaa pääomatuloveroa ?
Kiitos vastauksesta !
Metsätilan osuuden myynnin verot ?
Anonyymi
1
120
Vastaukset
- Anonyymi
Noilla lähtötiedoilla ei pysty vastaamaan, koska metsäverotus on hieman monimutkaisempaa kuin "normaali" pääomatuloverotus.
Mutta ihan lähtökohtaisesti, omaisuuden myynnin yhteydessä maksetaan (jos maksetaan) pääomatuloveroa luovutusvoitosta, jonka syntyminen edellyttää että myyntihinta on suurempi kuin hankintahinta vähennyskelpoiset kulut.
Jos myyntihinta on pienempi kuin hankintahinta, syntyy luovutustappio, joka on tietyin edellytyksin vähennyskelpoinen verotuksessa (silloin jos vastaava luovutusvoitto olisi verollista).
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 544796
Vain vasemmistolaiset rakennemuutokset pelastavat Suomen
Kansaa on ankeutettu viimeiset 30+ vuotta porvarillisella minäminä-talouspolitiikalla, jossa tavalliselta kansalta on ot1754319- 1333972
- 673922
Purra on kantanut vastuuta täyden kympin arvoisesti
Luottoluokituksen lasku, ennätysvelat ja ennätystyöttömyys siitä muutamana esimerkkinä. Jatkakoon hän hyvin aloittamaans493701Persut huutaa taas: "kato! muslimi!"
Persut on lyhyessä ajassa ajaneet läpi kaksi työntekijöiden oikeuksien heikennystä, joita se on aiemmin vastustanut. Pe793518- 993074
- 542905
- 252736
Korjaamo suositus
Vahva suositus Kumpulaisen korjaamolle vanhan 5-tien varrelta! Homma pelaa ja palvelu ykköslaatuista. Mukavaa kun tuli p172514