Tämän päivän lukemat antavat jo selvää viestiä: epidemia on taittumassa Espanjassa, ja vielä selvemmin Italiassa.
Eli ei tullut maailmanloppua tästäkään. Hyvin vähän todennäköistä että päästään globaalisti edes espanjantaudin kuolonlukemiin eli kymmeniin miljooniin.
Sekä Italia että Espanja tulevat todennäköisesti selviämään epidemiasta enint. muutamalla kymmenellä tuhannella kuolleella kumpikin.
Italian & Espanjan koronaluvuissa laskua
15
65
Vastaukset
- Anonyymi
Katsotaan nyt ensin tämän viikon lukemat ennen kuin hurrataan.
Viisainta on juhlia _heti_ kun on vähänkin aihetta, jos juhlia meinaa. Voihan olla että kohta taas ei aihetta ole. 💃🏼🕺🏼🥂
- Anonyymi
RepeRuutikallo kirjoitti:
Viisainta on juhlia _heti_ kun on vähänkin aihetta, jos juhlia meinaa. Voihan olla että kohta taas ei aihetta ole. 💃🏼🕺🏼🥂
Kyllä se siellä vielä muhii ja leviää, sitten kun HUS HUS ei ole potilasta voimme avata huvipuistot ja eläintarhat?
- Anonyymi
On aivan mahdollisuuksien rajoissa että toukokuun loppuun mennessä koko häslinki Euroopan osalta on ohi.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
On aivan mahdollisuuksien rajoissa että toukokuun loppuun mennessä koko häslinki Euroopan osalta on ohi.
Hurrataan nyt sitten noille mahdollisuuksien rajoille, jos huvittaa, mutta häslingin ohi pääsylle vasta vapun jälkeen.
- Anonyymi
Ensi viikko näyttää kuinka Italian ja Espanjan tilanne kääntyy.
- Anonyymi
Jos käntyy, niin päätelläänkö siitä ehkä, että Suomen kääntyy:
a jo ennen
b samalla kertaa kuin Espanja
c seuraavalla viikolla
d sitten, kun vainajaprosentti on sama
e vasta, kun vainajamäärä on sama - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Jos käntyy, niin päätelläänkö siitä ehkä, että Suomen kääntyy:
a jo ennen
b samalla kertaa kuin Espanja
c seuraavalla viikolla
d sitten, kun vainajaprosentti on sama
e vasta, kun vainajamäärä on samaEspanjan ja Italian hommista saadaan hyvää tietoa siitä kuinka pitkään epidemia kestää ja kuinka hyvin liikkumisrajoitukset tuollaiseen tautiin purevat, vai purevatko ensinkään.
Myöhemmässä vaiheessa voidaan tehdä populaatiotason vasta-ainetutkimuksia, joilla selviää moniko oikeasti taudin sairasti, osa ehkä aivan huomaamattaan.
Tästä koronahommelista saadaan valtaisa määrä hyödyllistä tietoa uusien epidemioiden varalle.
Tämä on aivan varmasti jo nyt maailmanhistorian tutkituin tautiepidemia. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Espanjan ja Italian hommista saadaan hyvää tietoa siitä kuinka pitkään epidemia kestää ja kuinka hyvin liikkumisrajoitukset tuollaiseen tautiin purevat, vai purevatko ensinkään.
Myöhemmässä vaiheessa voidaan tehdä populaatiotason vasta-ainetutkimuksia, joilla selviää moniko oikeasti taudin sairasti, osa ehkä aivan huomaamattaan.
Tästä koronahommelista saadaan valtaisa määrä hyödyllistä tietoa uusien epidemioiden varalle.
Tämä on aivan varmasti jo nyt maailmanhistorian tutkituin tautiepidemia.Olen täysin samaa mieltä. Mainitsisin liikkumisrajoitusten rinnalla kokoontumis- ja sottaamisrajoitukset (käsienpesu- ja muut käskyt).
Perusongelma on se, että vaikka epidemia hidastuu, kun kaikki yhteiskunnassa laitetaan kiinni (koulut, työpaikat, ravintolat, julkinen liikenne, kulttuuritapahtumat, ...) ja ihmiset eristäytyvät muista, niin tämä ei voi olla pitkäaikainen ratkaisu.
Koska voimme aloittaa yhteiskunnan avaamisen? Jos rajoitukset hidastaa epidemiaa, niin miksi rajoitusten purku ei sitä taas kiihdytä? Kun uusia tapauksia kuitenkin löytyy koko ajan, niin se tarkoittaa, että tautia on edelleen väestössä vaikka se leviää hitaammin. Rajoituksilla tartuntaluku R0 (kuinka monta yksi tartunnan saanut keskimäärin tartuttaa) saadaan parhaimmillaan lähelle yhtä ja jopa sen alle, jolloin tauti hiipuu. Mutta kestää kauan ennen kuin tauti kokonaan sammuu. Ja kun R0 painetaan keinotekoisen alas rajoituksilla, niin se nousee taas selvästi yli yhden kun rajoitukset puretaan.- Anonyymi
Tarkoitus ei ole pysäyttää tautia, vaan hidastaa tartuntojen kertymisnopeus hoitamisnopeuden (paranemiset ja kuolemat) rajoihin ylimääräisten kuolemien välttämiseksi. Rajoituksia ei myöskään tarvitse purkaa kaikkia kerralla, ja voi myös etsiä tehoavampia uusia, jotta voi purkaa pois hankalimpia.
Laumasuojan (vähäinenkin) kertyminen tukee hidastamista kuten ehkä myös influenssatautien taipumus kausiluonteisuuteen. Voi silti käydä, että nyt viriteltyjä hidastuskeinoja tarvitaan rokotusten tai parannuskeinojen löytymiseen asti.
- Anonyymi
Miksi ihmeessä kreationismifoorumista on tullut joku koronafoorumi? Eikö teillä evokeilla ole mitään parempaa tekemistä?
Se johtuu siitä, että nimimerkki RaamattuOnTotuus - pesunkestävä nuorenmaan kreationisti - on julistanut itsensä ylivertaisuusharhassaan koronavirustiedon ylipapiksi ja tekee koronaviruksesta ja -epidemiasta tänne aloituksia tasaisin väliajoin.
- Anonyymi
Nimi_Ja_Merkki kirjoitti:
Se johtuu siitä, että nimimerkki RaamattuOnTotuus - pesunkestävä nuorenmaan kreationisti - on julistanut itsensä ylivertaisuusharhassaan koronavirustiedon ylipapiksi ja tekee koronaviruksesta ja -epidemiasta tänne aloituksia tasaisin väliajoin.
Ja tekee niitä epäasiallisessa maailmanlopun hengessä. Onhan koronan suhteen alusta asti ollut selvää ettei se laajemmassa mielessä mikään maailmanloppu ole. Onpahan vain virus virusten joukossa ja kiusankappale siinä missä muutkin.
- Anonyymi
Viime yön lukemat antavat vielä enemmän tukea sille että jonkinlainen käänne on Espanjassa ia Italiassa tapahtumassa.
Myös USA:n New Yorkin osavaltion lukemat viittaavat samanlaiseen.
Tarkkailemme tilannetta herkeämättä!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Marin sitä, Marin tätä, yhyy yhyy, persut jaksaa vollottaa
On nuo persut kyllä surkeaa porukkaa. Edelleen itkevät jonkun Marinin perään, vaikka itse ovat tuhonneet Suomen kansan t1153698Ikävä sinua..
Kauan on aikaa kulunut ja asioita tapahtunut. Mutta sinä M-ies olet edelleen vain mielessäni. En tiedä loinko sinusta va141671Riikka Purra: "Kokoomus haluaa leikata pienituloisten etuuksista - Se ei meille käy"
Näin vakuutti persujen Purra edellisten eduskunta vaalien alla,. https://www.ku.fi/artikkeli/4910942-kun-uudessa-videos141528Muistattekos kuinka persujen Salainen Akentti kävi Putinin leirillä
Hakemassa jamesbondimaista vakoiluoppia paikan päällä Venäjällä? Siitä ei edes Suomea suojeleva viranomainen saanut puhu181386Riikka Purra sanoo, että sietokykyni vittumaisiin ihmisiin alkaa olla lopussa.
https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/be8f784d-fa24-44d6-b59a-b9b83b629b28 Riikka Purra sanoo medialle suorat sanat vitt2931373Lindtmanin pääministeriys lähenee päivä päivältä
Suomen kansan kissanpäivät alkavat siitä hetkestä, kun presidentti Stubb on tehnyt nimityksen. Ainoastaan ylin tulodesi251255Kapiainen siviiliesimies, Herra suuri Herra
Sotilaana kyvytön, johtajana munaton ja kotona tossun alla. Se on upseerin uran tuen pää, seinään ajo. Mutta aina löytyy72923Tuntuuko sinusta mies
että olet jossain, mutta sydämessäsi haluat olla muualla. Suunnittelet kaikkea kivaa ja olet innolla mukana, mutta silti14920Väärä pää tutustumiseen
Mikä ihme on, että miehet haluavat ensimmäisenä sänkyyn? Onko nykyään niin helppo saada nainen peittojensa alle.. tai pä115862Mitä tapahtuisi....
Meidän välillä jos törmäisimme yöelämässä ilman häiriötekijöitä ja olisimme hieman huppelissa? Päättyisikö ilta kenties60819