Euroopan oikeistolaisin valtio? Tarkastelkaapa äänestystilastoja, niin huomaatte, että vasemmistolla ei ole ollut koskaan Suomessa 50%:a kannatuksesta (vihreitä ei lasketa). Samanlainen tilanne on myös Virossa, jossa jopa sosiaalidemokraattinen puolue on julistanut kuuluvansa oikeistoon. Muissa Itä-Euroopan maissa tapahtui rautaesiripun jälkeen "heiluri-ilmiö", jossa oikeistopuolueet saivat suuren kannatuksen, mutta myöhemmin tilanne tasaantui - sen sijaan Virossa heiluri jäi pysyvästi oikealle. Niin, ja ne muutkin Itä-Euroopan maat kärsivät miehityksestä, joten turha vedota siihen. Löytyykö mitään järkevää syytä tälle suomalais-unkarilaiselle anomalialle?
Onko
Suomi...
2277
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
"Tarkastelkaapa äänestystilastoja, niin huomaatte, että vasemmistolla ei ole ollut koskaan Suomessa 50%:a kannatuksesta"
No minäpä tarkastelen. Eduskunnassa oli vuosina 58-62 vasemmistoenemmistö. Itseasiassa jos Suomi lasketaan länsi-Euroopan maaksi niin kylmän sodan aikana meillä oli hämmästyttävän iso kommunistinen (tai kansandemokraattinen) puolue.
Tuonko pitäisi tehdä tästä maasta tasa-arvoisen?