http://www.tiede.fi/blogit/rajankayntia/ahneus_loisista_turmiollisin
Viisas kirjoitus, vain älykäs ihminen voi kirjoittaa totuudesta tuollaista, totta.
Viisas kirjoitus, vain älykäs ihminen voi kirjoittaa totuudesta tuollaista, totta.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Aneus on pysyvä olotila ihmisellä joka kuvittelee olevansa muita parempi. Suuri osa menestyjistä on saanut menestyksensä hyvällä tuurilla ollessaan oikeaan aikaan oikeassa paikassa. Harva on paljon toista kyvykkäämpi omien ominaisuuksiensa ansiosta , jolloin loton vaikutus menestykseen työnhaussa ja yrittämisessä korostuu,
Valitettavaa on menestyjien ja periöiden kokemus omasta ylivertaisuudestaa ja sen vaikutus heidän uskoonsa muiden huonoudesta.
Nykyinen korona-aika osoittaa miten vähän tarvitaan noita menestyjiä yhteiskunnan kannalta. Miljoona menestyjää makoilee kotona täydellä palkalla eikä heidän työtään kukaan tarvitse , muuta kuin he itse.
Toivottavasti korona osoittaa päättäjille miten paljon meillä on menestyjiä joilla ei ole mitään tehtävää tässä järjestelmässä.
Ahneus voittaa kaiken viisauden , mikään ei muutu koska ahneet pitävät yhtä kaikkialla.
"Haluatteko tietää miksi sotia käydään? Syy on kapitalismi, ahneus, likainen rahanhimo. Poista kapitalismi kuvasta, ja sodat loppuvat.
On ihan hyvä, että tämän kansakunnan jäsenet eivät ymmärrä meidän pankki -ja rahajärjestelmää, sillä jos he ymmärtäisivät vallankumous tapahtuisi jo ennen huomista."
Henry Ford - Motor Companyn perustaja
Ahneita ja ennestään varakkaita lihotetaan jälleen oikein velkarahalla, kuinka se on niin vaikeata demareilla ja vasemmistolla puolustaa ja pitää niitä äänestäjilleen luvattuja lupauksia. Eikö tässä maassa miltään hallituksella löydy sitä "Robin Hoodin" sydäntä ja viisautta!?
Ahneutta vastaan voi suojautua sillä että tilaa Kiinasta suojaimia.
Eduskunnan täysistuntoa kuunnellessa huomaa kuinka häikäilemättömästi ahneus paistaa täysistunnon puheenvuoroissa vielä tällaisina aikoina. Huh huh.
Ahneus ei ole kiinni varallisuudesta eikä puoluekannasta.
Ahnehtia voi rahaa ja valtaa siinä missä kaikkea muutakin.
Moni ahne on epäonnistunut koska on tyhmä, mutta se ei tee hänestä vähemmän ahnetta - ainoastaan vähemmän viisaan, älykkään tai molempia.
Jotkut ovat niinkin ahneita, että varastavat.
Toiset taas keksivät omituisia ajatusrakenteita perustelemaan itselleen miksi toisen omaisuus kuuluisikin hänelle itselleen, vaikka ei ole tehnyt mitään sen hankkimiseksi.
Sitten on vielä ne ahneet, jotka elävät muiden kustannuksella eivätkä osallistu yhteiskunnan pyörittämiseen.
Ahneita on joka lähtöön.
Ahne sai näköjään jo yhden sanankin käännettyä mieleisekseen niin että syyttävä sormi osoittaa taas köyhyyttä itsessään. Olette te ahneet kyllä sitten niin sympaattisia että.
Ehei.
Tuossa tuli vain esille se, ettei ahneudella ole mitään tekemistä menestymisen kanssa.
Menestyminen on kaikkien tutkimusten mukaan kiinnin ensisijaisesti älykkyydestä.
Ajatus siitä, että ahne aina onnistuu tavoitteessaan on vain tapa, jolla vasemmisto luo yhteenkuuluvuutta köyhien kesken tekemällä heidän itsensäkin tavoittelemasta vauraudesta jotenkin rikollista tai epäoikeudenmukaista.
Jos tunnustaa ihmisen ansainneet omaisuutensa tai asemansa, niin putoaapohja pois siltä, että ahnehtii hänen omaisuuttaan itselleen. Natsitkin tekivät juutalaisista alempiaarvoisia koska muuten heidän laittamista keskitysleireihin ei olisi hyväksytty. Stalinilla oli samat keinot.
Uhriksi valitun demonisointi on maailman vanhin juttu. Ja hyvin läpinäkyvä :D