Koronavirusta hillitäkseen Suomi on halvaannuttanut koko yhteiskunnan.
Koronasta ei kuitenkaan päästä eroon eristämällä ihmisiä, koska kun eristystoimet lopetetaan ja ovia aletaan avaamaan, tilanne on aivan sama kuin ennen maan sulkemista. Virus alkaa uudestaan leviämään.
Koronavirukseen kuolevien ja sairastuneiden määrä ei merkittävästi pienene muutenkaan, vaan Suomen tämänhetkisillä toimilla siirretään epidemiaa koko ajan eteenpäin.
Suurimmat "kuolleisuusluvut" Suomessa eivät johdukaan koronasta, vaan siitä, että yhteiskuntamme tulee kuolemaan taloudellisesti ja se on tuhat kertaa pahempi ja pitkäkestoisempi asia kuin koronapandemia koskaan. Katastrofi on siis väistämätön Suomen harrastaman väärän strategian johdosta.
Jälleen Ruotsi näyttäisi olevan huomattavasti viisaampi kuin Suomi. Saatte nähdä, että Ruotsin yhteiskunta tulee toipumaan koronasta ja sen seurauksista loppujen lopuksi huomattavasti pienemmin vaurioin kuin Suomi. Suomea ajetaan parhaillaan suureen katastrofiin, josta nouseminen monien kohdalla on mahdotonta.
Suomen talous tulee olemaan kymmeniksi vuosiksi halvaantuneessa ja sekasortoisessa tilanteessa.
Maatamme johtaa tällä hetkellä kokematon ja vielä vähän elämää nähnyt pääministeri. Osittain myös siitä syystä olemme nyt kaulaamme myöten suossa.
Suomi on valinnut väärän tien.
5
<50
Vastaukset
- Anonyymi
Kokenut ja elämää myös avioliittonsa ulkopuolella nähnyt Jussi Halla-aho olisi ollut oikea mies nostamaan Suomen koronasta. Turtiainen olisi ollut sopivainen terveysministeri, kun hän tietää miten hyviä steroidit on terveydelle.
- Anonyymi
Steroidit heikentävät kroppaa vähitellen, sitä moni ei tunnu vieläkään tajuavan.
https://www.potilaanlaakarilehti.fi/uutiset/anaboliset-steroidit-kutistavat-voimailijoiden-aivoja/
- Anonyymi
Valitettavasti asiantuntitjatkin ovat samaa mieltä. Esteenä oikeille päätöksille ovat valtataistelua käyvät idiotismista kärsivät poliitikot.
- Anonyymi
Koska olen työskennellyt vanhainhoidon piirissä vuosikymmeniä ja nähnyt satoja kuolevia, tiedän ettei tänä vuonna ole sen kummempi kuolleisuus.
Erona on vain että kuolemansairaat viedään eristysosastoille kuolemaan yksinäisyydessä.
Ei kuolletten määrä lisäänny siitä että tiedetään minkä nimisiä viruksia myös on keuhkokuumepotilaalla. Syynä on tavallisesti bakteeritulehdus, vaikkapa hemofilus influenzae tai pneumokokki.
Näitä ei diagnostisoida, halutaan tietää vain löytyykö myös koronaviruksia joku. Pitää myös muistaa se, että joka ikinen päivä Suomessa kuolee n. 150 ihmistä (vuodessa 54,000) ja tahti näyttää olevan kiihtymään päin maamme ikärakenteen vuoksi. Koronaviruskuolleisuus ei ole siis yhtään mitään siihen verrattuna.
Vanhukset kuolevat usein juuri keuhkokuumeeseen, johon myös koronapotilaat yleisesti kuolevat. Koronavirukseen liittyy myös sydämen pettäminen hapenpuutteen vuoksi, kun keuhkot ovat täynnä limaa ja suurin osa keuhkoista on kokonaan pois toiminnasta viruspesäkkeiden ja kuolleiden solujen aiheuttamien bakteeritulehdusten vuoksi.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Perussuomalaiset kirjoittaa vain positiivisista uutisista
Ei tarvitse palstaa paljon seurata, kun sen huomaa. Joka ainoa positiivinen uutinen Suomen taloudesta tai ylipäätään, ni1277148Kuka on UMK-suosikkisi? UMK26 paljastuksia lauantai 28.2.
UMK26 tänä lauantaina! UMK26 tulee suorana Tampereelta ja nyt selviää, kuka pääsee edustamaan Suomea Euroviisuihin. M1234944L/over ja Jani Volanen! Minkä arvosanan 4-10 annat roolityöstä?
Psykologinen trilleri L/over - ikuisesti minun on koukuttanut tv-katsojat ruudun ääreen. Kun Roosa (Krista Kosonen) tapa664286TTK:n jättänyt Vappu Pimiä rehellisenä MasterChef-kuvauksista: "Höh..."
Vappu Pimiä on uusi MasterChef Suomi -tuomari. Viime vuonna Tanssii Tähtien Kanssa jäi taakse, ja nyt vuorossa on uusi a153463Natomaa hyökkäsi Iraniin
Näemme nyt tällä hetkellä Natomaan nimeltä Yhdysvallat, joka toimii aika pitkälti perinteisen kansainvälisen lain ulkopu7242271Trump aloitti III maailmansodan tänään.
Narsisti ja mielipuoli Trump pitäisi saada pois, miten se onnistuisi parhaiten?2811718- 671475
Mistä se kertoo
Näin miehen pitkästä aikaa. Samantien iski sellainen paineen tunne rintaan, sitä ei ole ollut vuosiin. Ja nyt olen siitä221466Rakas tiedät, että toivoisin
Kuulevani sinusta. Tiedät, että viestisi tekisi minut ihan onnelliseksi. Että äänesi kuuleminen saisi minut leijumaan ja581438Osaako kukaan sanoa?
Mikä on syy siihen, että apulaisidiootti yrittää kaikin keinoin haitata kaikkea yrittämistä Ähtärissä? Nyttkin pilkkaa j581394