Tando laina ja takaaja

Anonyymi

Onko kenenelläkään kokemusta kyseistä lainapaikasta.

3

121

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Tando tarjoaa näköjään takaajalainoja, jossa siis sotket taloussoppaasi myös lähimmäisesi. Esim. hyväntahtoinen iäkäs äitisi joutuu myymään asuntonsa, kun et pystykään noudattamaan jo alun perin epärealistista lainanlyhennysaikatauluasi.

      • Anonyymi

        Kysymyksessä ei taidettu kysyä mikä on tando laina. Kiitos kuitenkin vastauksesta, hyväntahtoinen rakas äitini valitettavasti on jo täältä maailmasta lähtenyt. Hienoa kuitenkin, että sait heittää tänne oman analyysisi. Sen enempiä kun ei asiasta ole sinulla tietoutta, niin joskus olisi myös hyvä aika olla hiljaa. Mene vaikka metsään ihastelemaan luontoa :)


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Kysymyksessä ei taidettu kysyä mikä on tando laina. Kiitos kuitenkin vastauksesta, hyväntahtoinen rakas äitini valitettavasti on jo täältä maailmasta lähtenyt. Hienoa kuitenkin, että sait heittää tänne oman analyysisi. Sen enempiä kun ei asiasta ole sinulla tietoutta, niin joskus olisi myös hyvä aika olla hiljaa. Mene vaikka metsään ihastelemaan luontoa :)

        Osaan kyllä lukea. Tämä on keskustelupalsta eikä mikään kysymys-vastaus-palsta. Viestini ei ollut vastaus, vaan kommentti kysymykseesi, tosin taloussoppa-sana saattoi olla loukkaava.

        Tutustuttuani tarkemmin Tandon ehtoihin he eivät huolikaan takaajikseen kovin iäkkäitä ihmisiä, mutta suhtaudun silti erittäin kriittisesti kyseiseen yritykseen.

        Lue vaikka Ylen sivulla oleva juttu "KKV pitää uuden lainayrityksen markkinointia pöyristyttävänä, kaiken nähnyt Takuusäätiökin ihmeissään" https://yle.fi/uutiset/3-10653173

        "– On suorastaan pöyristyttävää kun tarjoillaan konseptia, jossa lähipiirin ihmisiä vedetään mukaan talousongelmaan, Haunio-Rudanko toteaa.

        Hän kertoo, että läheiset ihmiset usein auttavat talousvaikeuksiin joutuneita. Haunio-Rudanko kuvailee härskiksi kuviota, jossa luotto-ongelmiin joutuneen kautta yritetään myydä lisää lainoja tämän lähipiirillekin."


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Moikka rakas

      Oon miettinyt meidän välistä yhteyttä viime aikoina. En ihan osaa pukea sanoiksi, mitä kaikkea tunnen, mutta halusin vaa
      Ikävä
      21
      6484
    2. Malmin tapaus on järkyttävä

      Kolme ulkomaalaistaustaista miestä raiskasi nuoren tytön tavalla, jota ei meinaa uskoa todeksi. Mikä voisi olla oikeampi
      Maahanmuutto
      555
      2251
    3. Mitä haluaisit kysyä

      Kaivatultasi?
      Ikävä
      147
      1837
    4. Mitkä asiat teidän elämässänne on

      Tällä hetkellä parasta?
      Ikävä
      82
      1214
    5. HS: Kuka vielä uskaltaa mennä sairaalan ensiapuun?

      https://www.hs.fi/mielipide/art-2000011212025.html Tässä on hyvin ajankohtainen mielipidekirjoitus koskien Malmin sairaa
      Maailman menoa
      97
      1012
    6. Mitä haluaisit nähdä

      Kaivatullasi päällä?
      Ikävä
      72
      960
    7. Ökyrikas Kurkilahti mussuttaa veroistaan

      Pakeni aikoinaan veroja Portugaliin mutta joutui palaamaan takaisin kun Suomi teki verotussopimuksen Portugalin kanssa.
      Maailman menoa
      74
      886
    8. Jos tämän vaan sulkee ja avaa 5 vuoden päästä

      Täällä on luultavasti edelleen näitä ihan samoja juttuja. On kuin kauniit ja rohkeat samat jutut junnaa. Heips. 👋🏻 E
      Ikävä
      10
      823
    9. Kaupunki ostaa Kauppamatin

      Joutuukohan yrittäjät lähteen muualle?
      Haapavesi
      30
      814
    10. Yhdysvalloissa työllisyys paranee, Suomessa työttömyys kasvaa, missä vika?

      Miten tämä on mahdollista että 177 000 uutta työllistä tuli USAssa yhdessä kuukaudessa, vaikka Trump on ruorissa? Orpon
      Maailman menoa
      145
      747
    Aihe