Endometrioosi ja hormonikierukka

Anonyymi

Miulle laitettiin hormonikierukka 4 kuukautta sitten. Lähes kaikki oireet loppu ku seinään ja olin onneni kukkuloilla ja täynnä virtaa! Mutta sitä onnea kesti about 1,5 kuukautta ja oireet palasivat. Lisäksi nyt uutena oireena kierukan takia mielialan rajut vaihtelut, jatkuva tiputteluvuoto ja rasvainen naama. Nyt en oikein tiedä pitäskö tää härveli vaan otattaa pois vai seurata vielä tilannetta. Miulle on hormonaalisista ehkäsyistä ollu aina enemmän haittaa ku hyötyä mutta nyt olin valmis kokeilee koska endo-oireet oli niin pahoja että normaalia elämää ei juurikaan enää ollu. Löytyskö täältä joku jolla ois samankaltaisia kokemuksia? Alkoiko hormonikierukka pelittää oireisiin pitemmän päälle?

3

792

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Kuulostaa tutulta. Vaikeaa vaihetta kesti varmaan vuoden, sitten hieman tasoittui. Mutta mielialaan se vaikutti - eron huomasi vasta kun lopulta otatti pois. Mutta endo tietysti paheni. Vaikea sanoa mikä on ollut lopulta endoa ja mikä kerukan aiheuttamaa.

      Yksi varoitus: Jos alkaa olla gynegologisia tulehduksia, kierukka on otettava ajoissa pois! Antibiootti ei tapa bakteereja kierukasta, kuurien pitäisi olla pidempiä, mutta sekään ei riitä. Tulehdukset vain muhivat ja leviävät ja se jatkuva tulehdus on kivulias ja vie voimat. Lääkärit eivät ole aina halukkaita poistoon, vaikka tietävät tämän, varmaan siksi että kierukka on kallis investointi.

    • Anonyymi

      Syöt varmaan liikaa sokeria, siitä kaikki johtuu. Entäs, jos jätät suklaat pois ruokavaliosta niin uskosin, että asiat korjaantuu.

      Ole hyvä jo etukäteen :)

      • Anonyymi

        Mulle on sopinut tosi hyvin,on hyvä iho,ja tasanen mieliala!Nyt on toinen jo menossa,ja kuudes vuosi tällä nykysellä.Gynegologi sanoi että antaa sen nyt olla vielä,kyllä siitä jotain irtoaa..


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi vanhusraiskaajaa ei ole palautettu?

      Ukkola kysyy Rantaselta, vaikka perussuomalaiset ovat olleet hallituksessa kolme ja puolivuotta. Rantasen vastaus on "
      Maailman menoa
      368
      1631
    2. Mitä kirjainta kaipaat?

      🤣🤣🤣🤣🤣
      Ikävä
      114
      1246
    3. Onko ikäerolla väliä?

      Mitä mieltä ootte? Meillä on 14 vuotta ikäeroa.
      Ikävä
      129
      1191
    4. Onko sulla rakas mitään sanottavaa?

      Lähetä tässä kaivatullesi haluamasi terveiset 💌
      Ikävä
      140
      1030
    5. Katri Helena rikkoi hiljaisuuden dramaattisella uutisella: "Elossa ja ilossa ollaan"

      Katri Helena on sinivalkoinen ääni. Hänen klassikkohittinsä ovat tärkeä osa suomalaista kansanperintöä. Katri veti jääh
      Suomalaiset julkkikset
      25
      924
    6. Uusioperhe vai salasuhde?

      Mitä ensisijaisesti haluat? Pelkään, että menetän järjen sun kanssa 😉
      Ikävä
      111
      842
    7. Otan vielä sut

      Niin on tähtiin kirjoitettu. Nainen, turha on kohtaloa juosta pakoon.
      Ikävä
      46
      563
    8. Nanna hakkasi Martinan aivot tuusan nuuskaksi!!!

      Ihme jos Martina pystyy muodostaa järkeviä lauseita tämän nyrkkisateen jälkeen. Ottelupalkkio tuli, tajunta meni.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      138
      531
    9. Vaikea löytää samantyylistä miestä

      Nyt on pakko avautua. Onko ketään muuta jonka on yksinkertaisesti todella vaikeaa löytää samanhenkistä kumppania kuin i
      Sinkut
      112
      527
    10. Mulla on ikävä sua!

      Enemmän kuin ikävä... sun kanssa oli niin helppo olla ja jutella!
      Ikävä
      18
      500
    Aihe