Otsikossa se oleellinen tuli. Saab 96:ssa ja ehkä vanhemmissakin ja ymmärsin että myös Warressa oli vapaakytkin, näin oon tarinoita lukenut. Mutta mikä toi vapaakytkin oikein on sitte? Automaattikytkin vaiko? Jos niin toimiiko aina ja kaikissa tilanteissa vai onks jotain syytä joskus polkasta kytkinpedaaliakin? Vai mikä ton homman nimi oikein on? Ja miks tuosta sittemmin luovuttiin?
Mikä on vapaakytkin?
nimimerkki hölmö
331837
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 33
Vanhimmat
http://www.google.fi/search?hl=fi&q=vapaakytkin saab&meta=
jäänteitä...
Eli palstalaisilla ei ole tietoa asiasta? Tein muuten aiemmin ennen tämän kyssärin postaamista saman haun Googlella ja sain itse samat vastaukset joista ei tule hullua hurskaammaksi, eli ohimennen mainitaan vapaakytkin-sana mutta ei selitetä sen tekniikasta yhtikäs mitään.
Voisiko siis joku asiallinen saabisti jolla on ollut joskus Saab 96 niin selittää että mikä tuo vapaakytkin on ja miten se toimii, miten sellaista käytetään.
Kiitos....asiallisista vastauksista.
tieto on pahasta, onneksi on Santtuja.
http://www.saabclub.fi/phpBB2/viewtopic.php?t=13175&highlight=vapaakytkin
..että vanhoissa kakstahtimottoreissa haluttiin poistaa moottorijarrutuksen mahdollisuus, koska niitten voitelu ei kestänyt sitä. Kakstahtisessa kun voitelun hoitaa pelkästään bensiiniin lisätty öljy, moottorijarrutuksessa bensansyöttö on katki eli ei tuu myöskään voitelua...
eihän se bensansyöttö voi kiinni olla sehän sammus joka kerta.
olet varmaan oikeassa.
siinä on kysymyksessä niinkuin kerroit ei vaan mene jakeluun joillakin.
Kakstahti-autoissa kauan kauan sitten sekoitettiin öljy polttoaineen sekaan ei ollut nykyistä tuorevoitelusysteemiä käytössä.
Vapaakytkin oli hyvä keksintö näihin kakstahti-autoihin, jäi Saabille 96:een nelitahtimoottorinkin aikaan.
Kytkintä avattuna en ole nähnyt, joku vanha patu vois teitää mitä se pitää sisällään.
Ai alamäessä vai..? Voi voi pojat, menkääs opiskelemaan vähä enemmän tekniikkaa ennekuin heilutatte huulianne täällä tyhjän panttina. Asia mitä kerroin oli faktaa... :o)
Ai niin 96:sen V4:sessa oli vielä vapaakytkin. Sen olin autuaasti unohtanut. Kakstahtikone tais olla siis vain edeltäjässä 92:sessa. Oma kokemus tästä vapaakytkimestä ja kakstahtikoneesta perustuu vain Warreen, ja siitäkin on kauan kauan aikaa.. :o)
älä ihmeessä. mikäs sun huulias heiluttelee tuuli vai.
kerro nyt sitten mikä sen moottorin pitää käynnissä jos polttoainetta ei syötetä sylintereihin.
mites mopoissa?
Eihän sen moottorijarrutuksessa tarvitsekkaan käydä mutta vain uudemmissa ruiskuvehkeissä pystytään katkaisemaan polttoaineen syöttö moottorijarrutuksissa.
miten niin vain uudemmissa ruiskukoneissa pystyy???
Pystyykai polttoainesyötön katkaisemaan esim. soliferissa, kääntää vain hanan kiinni, toope.
Vanhoissa ruiskuvehkeissä pystyy katkaisemaan syötön ottamalla esim. sulakkeen irti.
Järkeähän noissa ei ole, mutta TARKKUUTTA SANTTU TARKKUUTTA, ettei tarvi kokoajan korjaoilla VÄÄRIÄ puheitasi.
vastailee jo itselleen uudella nimimerkillä.
santtu sekoilijalle tiedoksi. kysymys oli vapaakytkimestä. ookko ikinä edes kuullu tai perehtyny kyseiseen laitteeseen SILLÄHÄN JUURI eliminoidaan MOOTTORIJARRUTUS.ja mieti nyt edes vähän, jos 2t moottorista katkastaan moottorijarrutuksessa pensansyöttö kone pyörii mutta voitelua ei ole eikä tule muuta kun rumaa jälkeä. ja sitten vielä yksi virhe, kyllä niitä on kaasarikoneissakin tyhjäkäyntiventtiileitä joilla voidaan katkasta syöttö moottorijarrutuksen ajaksi. joten lue edes kysymykset ennen kun alat kirjotella päättömiä juttujas.
taas santtua viedään, lisää näitä.
Itseasiassa saabissa oli käytössä vapaakytkin myös nelitahtimoottorissa. Saab 96:ssa oli taunuksen vee4:nen ja vapaakytkin, jonka sai halutessaan myös kytkettyä pois päältä.
Ei sitä vapaakytkintä muistaakseni tullut juurikaan käytettyä.
En ole ikinä joutunut edes istumaan 96:ssa minun Saab kiinnostukseni koskee paljon uudempia vehkeitä. Sinä kysyit seuraavaa"kerro nyt sitten mikä sen moottorin pitää käynnissä jos polttoainetta ei syötetä sylintereihin." Vastasin sinulle ettei sen tarvitsekkaan käydä vaikka se käykin. Otinko jotenkin kantaa 2t koneisiin? Harvassa kaasari koneessa katkaistaan polttoaineen syöttö moottorijarrutuksessa vaikka se olisikin mahdollista esim. monissa japseissa mutta näin ei tehdä yksinkertaisen moottorinohjauksen takia. 9-5:ssa katkaistaan syöttö 3,4 ja 5 vaihteilla(man.) jollei kaasua paineta ja kierroksen on yli 1800rpm/min kierrosten laskettua 1400rpm/min polttoainetta ruvetaan taas syöttämään.
noo
Kirjoittanut: voivoi 28.3.2005 klo 20.41
eihän se bensansyöttö voi kiinni olla sehän sammus joka kerta
Santtuja on monta. Mihin meitä viedään?
lopeta nyt noi sekoilus (ei sen tarvitsekkaan käydä vaikka se käykin)
ja ihan tosi hei tässä oli alunperin kysymys vapaakytkimestä että älä tuu tänne hölmöileen jos et siitäkään mitään tiedä.
Tietämättömät on kateellista porukkaa. Taitaa pänniä kun mokasit "mikä sen pitää käynnissä jos syöttö katkaistaan" ja sitten "syöttö voidaan katkaista myös kaasutin koneista" Ompa pojulla asiat hallussa.
selitäppäs nyt santtu kulta mikä moka on kysymyksessä:mikä sen pitää käynnissä jos syöttö katkastaan. ja sitten kun ymmärrät kysymyksen vastaa siihen jos osaat. ja sitten mikä moka siinä on jos sanon että syöttö voidaan katkaista myös kaasarikoneessa moottorijarrutuksessa.
SANTTULLA TAITAA OLLA LUKIHÄRJÖ.
Moottorijarrutuksessa on ihan sama käykö kone sillä kone kumminkin pyörii ja jollet tiedä mikä sitä pyörittää ole tietämättä sillä teikäläisiä(santtu kulta)en auta edes väärien neuvojen korjaamisessa.
Seuraavaksi väität olevasi nainen jottet ole erottuva muista mutta samapa tuo sillä Santtuja on monta.
ymmärtänyt viäläkään KYSE ON VAPAAKYTKIMESTÄ JOLLA EI VOI TEHDÄ MOOTTORIJARRUTUSTA. itte taidat oikeesti olla neiti kun ei vieläkään mene jakeluun.
koitetaan vielä kerran se sulle selittää. vapaakytkin vapauttaa moottorin pyörimään ilman varsinaista kytkintä tyhjäkäynnillä ja kun vetoa ei ole päällä.ja sitten aikasemmin kun oli puhe 2t moottorin moottorijarrutuksesta siitä ei voi katkasta syöttöä koska silloin lakkaa myös voitelu ja kone leikkaa kiinni.
En ole ottanut mitään kantaa 2t ja vapaakytkimeen. Vastasin vain väitteesesi ettei polttoaineen syöttöä voi katkaista koska koneen tarvii käydä. Minun puolesta kaikki 2t koneet saa leikata kiinni.
Ei ne tajuu.
kun sää pöllö tuut näihin keskusteluihin lue edes edelliset jutut ja aihe äläkä ala sekoileen omias tässähän on keskusteltu vapaakytkimestä ja 2t koneista jotta jos ei asias liity niihin niin naama kiinni
Julkinen keskustelu palsta on huono paikka yksityisjutuille.
Mietihän kun ajat polkupyörällä alamäkeä, niin millainen se on. Sellainen on vapaakytkin. Kun moottorin kierrokset nousee, nii kytkin ottaa kiinni ja kierrosten laskiessa kytkin irrottaa.
Tuolta Saab-foorumiltahan se sitten vastaus löytyi. Olipa joku muukin ihmetellyt onneksi samaa asiaa. Nyt olen taas yhtä asiaa viisaampi. :)