Matkakulujen ilmoittaminen

Anonyymi

Minulla on n. 100km työmatka vakituiselta asuinpaikkakunnaltani (kirjani ovat täällä) työpaikalleni, pääsääntöisesti ajan matkan päivittäin, mutta vuorotyön takia päädyin vuokraamaan edullisen soluhuoneen työpaikaltani, jossa yövyn esim. ilta-aamu vuorojen välisen yön (muuten lepoaika matkojen takia jäisi turhan vähäiseksi). Yöpymisiä työpaikkakunnalla tulee n. 1-2kpl viikossa, muuten ajan kotipaikkakunnalleni (n.3-4 kertaa viikossa). Lisäksi teen satunnaista keikkahommaa kotipaikkakunnallani.
Voinko ilmoittaa matkakulut todellisten matkojen mukaan, vai olettaako verottaja, että minun "pitäisi" asua työpaikkakunnalla olevassa asunnossa vakituisesti, koska se olisi kulujen kannalta edullisempaa?
Onko verottajalla ylipäänsä mahdollisuutta saada tietoon, että olen vuokrannut asunnon työpaikkakunnaltani, kun en ole kirjojani sinne muuttanut?

Olen yksinasuva.

3

187

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Voinko ilmoittaa matkakulut todellisten matkojen mukaan,
      - toki voit ilmoittaa ja hakea todellisten kulujen mukaan vähennysetu. Kun täytät netin kautta niin siellä pystyy hyvinkin tarkasti merkkaa moneltako päivältä haet korvausta.

      vai olettaako verottaja, että minun "pitäisi" asua työpaikkakunnalla olevassa asunnossa vakituisesti, koska se olisi kulujen kannalta edullisempaa?
      - tuskimpa alkaa mitään olettamaan, jos kirjaat asiat sillain kun ne ovat.

      Onko verottajalla ylipäänsä mahdollisuutta saada tietoon, että olen vuokrannut asunnon työpaikkakunnaltani, kun en ole kirjojani sinne muuttanut?
      - toki verottaja voi saada minkä asian vaan kaivettua ja selvitettyy, mutta aika pitkälti nykyään noi veroasiat on automatisoitu, mutta tietty ilkeetähän se on kun verottaja alkaa noita asioita kyselee mustaavalkoisella.

      • Anonyymi

        tietty voit sitten tutkia miten voisit saada se kakkos vuokrakämpän kulut vähennyksiin, koska olet sen varmaankin työn takia hommannut....


    • Anonyymi

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. YLE Äänekosken kaupunginjohtaja saa ankaraa arvostelua

      Kaupungin johtaja saa ankaraa kritiikkiä äkkiväärästä henkilöstöjohtamisestaan. Uusin häirintäilmoitus päivätty 15 kesä
      Äänekoski
      101
      2160
    2. Euroopan lämpöennätys, 48,8, astetta, on mitattu Italian Sisiliassa

      Joko hitaampikin ymmärtää. Se on aivan liikaa. Ilmastonmuutos on totta Euroopassakin.
      Maailman menoa
      298
      1960
    3. Useita puukotettu Tampereella

      Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht
      Tampere
      104
      1806
    4. Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava
      Maailman menoa
      344
      1771
    5. Martina lähdössä Ibizalle

      Eikä Eskokaan tiennyt matkasta. Nyt ollaan jännän äärellä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      209
      1637
    6. Leipivaaran päällä on kuoleman hiljaista.

      Suru vai suuri helpotus...
      Puolanka
      32
      1381
    7. Kuka rääkkää eläimiä Puolangalla?

      Poliisi ampui toistakymmentä nälkiintynyttä eläintä Puolangalla Tilalta oli ollut karkuteillä lähes viisikymmentä nälkii
      Puolanka
      27
      1159
    8. Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa

      Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em
      Ikävä
      94
      1143
    9. Se nainen näyttää hyvältä vaikka painaisi 150kg

      parempi vaan jos on vähän muhkeammassa kunnossa 🤤
      Ikävä
      69
      1111
    10. Määpä tiijän että rakastat

      Minua nimittäin. Samoin hei! Olet mun vastakappaleeni.
      Ikävä
      51
      1067
    Aihe