Halvin prepaidi minimaaliseen käyttöön?

Anonyymi

Meillä on 1 halpis valvontakamera, mikä vaatii sen että on joku reititin tmv ja siinä nettiyhteys, ilmeisesti että kamera saa ip-osoitteen. Windows läppäriltä katotaan videoita. Jos reitittimen laittaa pois päältä, niin sitten läppäri ei saa yhteyttä kameraan.

Mikä olis halvin prepaid liittymä mikä tohon kannattais ottaa kun sen reitittimen nettiä ei muuhun käytetä kuin että toi saa sen ip-osoitteensa?

5

164

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Eikö kameran asetuksista saa asetettua kameralle kiinteää IP-osoitetta?

      Oletetaan, että Windows-läppäri on normaalikäytössä ja langattomasti internetissä. Tällöin jos kameraan saa kiinteän IP-osoitteen voi asettamalla läppärin lankaverkkosovitin kiinteälle IP-osoitteelle ja samalle verkkosegmentille kameran kanssa saada laitteet näkemään toisensa.

      • Anonyymi

        Ei auta ip osoitteet jos ei ole mitään nettiyhteyttä, Telian prepaid laskuttaa siirrettyjen megojen mukaan.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Ei auta ip osoitteet jos ei ole mitään nettiyhteyttä, Telian prepaid laskuttaa siirrettyjen megojen mukaan.

        Kannattaa katsoa, josko saisit jonkun 3kk GSM/Edge netin. Sitä ainakin 2g-puhelimeen tyrkytettiin törkeän halvalla vaan en tarvinnut. Dataahan tuolla ei saa siirrettyä, mutta kyllä sillä sähköpostit tarkistaa/ylläpitää servereitä tekstimuodossa. Ja jos valvontakameran kuvat siirtyy vaikkapa serverille, niin kyllähän tuo muutamassa minuutissa aina yhden kuvan siirtää.


    • Anonyymi

      Kyllä reitittimeltä saa ip:n ilman nettiyhteyttäkin, mutta mitä kautta ne videot sitten kulkee kameralta läppärille? Jos sen nettiyhteyden kautta, niin ei se käyttö sitten ihan minimaalista ole.

    • Anonyymi

      Itse taas tarvitsisin tietää mistä esim.Afrikan maasta tai muualta saisi halvimman rajoittamattoman Sim prepaid laajakaistaliittymän? Noista 2.maista viranomaisetkaan ei saa mitään tietoa liittymänmyyntifirmoista,nimeä ja osoitetta niihin ei edes kysytä.
      Liittymissä tulee aina puhnumero mukana,mutta kun sitä ei käytä ,käyttää vain sähköposteja ja puhuu puhelimella vain Skypessä tai Gmailin sovelluksella tai muilla kuin puhnumerolla kirjauduttavilla,niin kiinteää gsmnumeroa ei tarvitse ollenkaan ja siten puhelimen jäljittäminen olisi jo tosi vaikeaa ja jos vielä lisäksi käyttää vpn:ää ja kaikki paikannukset pois päältä,sekä välimuistit tyhjentää vähän väliä,jäljitys on melkein mahdotonta,edes 112 ei siihen kykenisi,kun kaikki puhnumeronkin lähettämiset laittaa pois päältä.
      Whatsuppia ei oikein voi käyttää kun se avautuu vain puhelinnumerolla mutta sitäpä ei tarvitse käyttää ja asentaa ohjelmaa puhelimeensa ollenkaan.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä yhteistä on sulla ja kaivatulla?

      Onko teillä samantyyppinen olemus tai luonne? Vai muistuttaako vartalonne toisiaan? Tai kasvot? Entä pukeutuminen? Onko
      Ikävä
      99
      1526
    2. Kerran oltiin mekin kahdestaan

      Saanko sanoa, että minua kyllä vähän huvitti jälkeenpäin? Olit kuin vapiseva jänis ketun vieressä valmis loikkimaan paik
      Ikävä
      13
      1166
    3. Ozzy Osbourne on kuollut

      Kevyet mullat ja R.I.P. Ei soi enää Paranoid.
      Maailman menoa
      223
      1156
    4. Persut yritti estää somalinaista väittelemästä lääketieteen tohtoriksi

      Yrittivät saada hänet lähihoitajakouluun, vaikka pärjäsi hyvin koulussa. Nyt hän on yliopistossa väitellyt lääketieteen
      Maailman menoa
      258
      1001
    5. Oikeasti, voitais mennä kahville

      ja jutella niin kuin normi-ihmiset. Kyllä toivon sitä. En pelkää kohdata enkä istua sun kanssa samassa pöydässä. Miten o
      Ikävä
      81
      959
    6. Naiset, naiset

      Älkää antako painonne nousta. Naisella ylipaino ei ole hyvä.💝
      Ikävä
      141
      940
    7. Jos nainen harrastaa seksiä

      Useiden kanssa, miten se eroaa miesten mielestä siitä, jos miehellä on ollut useita s kumppaneita? Oletan että kaikki mi
      Ikävä
      179
      923
    8. Pihlaja-puulle

      Illat on mulle pahimpia. En tiiä miks se olis vaan parasta yöstä toiseen nukkua sun kanssa ja herätä sun kasvoihin. Jos
      Ikävä
      15
      879
    9. No mitä nyt

      Ollaanko vaiko eikö olla? Miehelle.
      Ikävä
      71
      777
    10. Yritin keväällä unohtaa sinut nainen

      mutta siinä kävi niin, että ikävä tuli korkoineen takaisin. Niin että mikä taikavoima sinulla on minuun, sitä joutuu mie
      Ikävä
      33
      772
    Aihe